Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ادوارد اسنودن، یادآور جنگ سرد

ادوارد اسنودن، یادآور جنگ سرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

هنگ کنگ، چین، مسکو، اکوادور یا کوبا، کدامیک بیشتر با امپریالیسم آمریکایی در ستیزند؟ مقصد نهایی ادوارد اسنودن آیا آگاهانه و با هدف خاصی انتخاب شده یا از سر تصادف؟ اسنودن با چه انگیزه ای این مقاصد را برگزیده؟ نقاطی که با خود نشانی از جنگ سرد را به همراه دارند.

ولادمیر پوتین با تحویل ندادن این متهم برگی بر افتخارات خود می افزاید، متهمی که از موضوع جاسوسی در آمریکا اطلاعات زیادی دارد. در همین زمینه ولادمیر پوتین گفته است: «هر اتهامی به روسیه یاوه و کذب محض است و ما تنها بر اساس توافق های بین المللی می توانیم نسبت به تحویل مجرمان اقدام کنیم. امیدوارم همتایان ما این موضوع را درک کنند. »

و در مقابل پاسخ ایالات متحده آمریکا و کنایه های جان کری، وزیر امور خارج این کشور کاملاً گزنده به نظر می رسد. جان کری خطاب به روسیه گفت: « امیدواریم که روسیه به عنوان یک کشور، کشوری برخوردار از اقتدار منافع خود را در جانبداری از کسی که متهم به نقض قانون کشور دیگری است نبیند. کسی که بر اساس قواعد و عرف بین الملل از دست عدالت گریخته است. »

دو قدرت و البته دو دشمن دیرین جنگ سرد ضمن حفظ ظاهر در روابط خود، تنش های زیادی را با یکدیگر داشته اند. پکن نیز همچون مسکو از کشورهایی که مورد غضب آمریکا قرار گرفته و واشنگتن از آن ها با عنوان دشمنان غرب یاد کرده، استقبال می کند.

ماشا لیپمن، رئیس مرکز برنامه های منطقه ای کارنگی مسکو در توضیح موضع روسیه گفت: «فقط نشان دادن این موضوع به آمریکا که چندان توجهی به روابط مان نداریم و اساسا الگوی جنگ سرد را در پیش گرفته ایم. اینکه دشمنان حکومت شما دوستان ما هستند. دولت روسیه البته تا اینجا پیش نرفته است اما نمی دانیم چه پیش خواهد آمد. در هر حال، این موضوع بر مشکلات رئیس جمهوری آمریکا می افزاید و احتمالاً خرسندی روسیه را به دنبال دارد. »

اسنودن، آگاهانه یا ناآگاهانه، خودانگیخته یا به تحریک دیگران، بیش از یک طوفان رسانه ای به پا کرده و خشم آمریکایی ها را برانگیخته است.پرواز به کشورهایی که آزادی بیان در آن ها معنایی ندارد و برعکس همواره درصدد به چالش کشیدن سلطه آمریکا هستند، موجی از انتقادات ناسیونالیست های قدیمی را در پی داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادوارد اسنودن: نرم‌افزار اسرائیلی خاشقجی را ردیابی کرد

آغاز نشست سوئیس برای صلح اوکراین؛ زلنسکی در غیبت پوتین و دیگران شانس خود را امتحان می‌کند

وتوی لحظه آخری آلمان مانع تصویب نخستین تحریم‌های گازی اتحادیه اروپا علیه روسیه شد