پیروزی روحانی؛ رای مردم به برچیده شدن فضای امنیتی

پیروزی روحانی؛ رای مردم به برچیده شدن فضای امنیتی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حسن روحانی، نامزد نسبتا میانه روی مورد حمایت اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری ایران پیروز شده است. انتخاباتی که بسیاری از ایرانیان را روز جمعه به پای صندوق های رای کشاند. در مورد عوامل منجر به این پیروزی و تاثیرات آن، ماریا سرسالاری، مدیر یورونیوز فارسی با احمد سلامتیان، تحلیلگر مسائل سیاسی ایران گفتگویی انجام داده است:

یورونیوز: آقای سلامتیان، با توجه به همه بدبینی ها وعدم اعتمادی که بعد از انتخابات قبلی بوجود آمد و صبحت هایی که از به اصطلاح “مهندسی انتخابات” توسط حاکمیت می شد، آیا انتظار چنین نتیجه ای می رفت؟

احمد سلامتیان: «ببینید فضای انتخاباتی تا سه روز چهار روز قبل از انتخابات سخت امنیتی بود. یعنی سایه امنیتی چنان بود که به سیاست اجازه بروز نمی داد. در بحث های تلویزیونی بخصوص از بحث دوم به بعد، من می توانم بگویم به یک شکلی فرآیند سیاسی از لای در استودیوی تلویزیون وارد فضای امنیتی شد.

ایران چنان ایران تشنه و مشتاق یک فضای سیاسی تعامل است که بسرعت این فضا توانست دیواره های امنیت را بشکند و خودش را چنان مسلط کند که امروز من می گویم بازیگران عرصه سیاسی ایران، هم آنهایی که در حاکمیت هستند، هم آنهایی که در بین اصلاح طلبان یا در بین گروههای اعتدال طلب هستند و هم در بدنه انتخاباتی کل جامعه ایران، همه شان ناگزیرند سیاست را پیشه بکنند و سیاست یعنی تعامل و جستجوی تفاهم.

متناسب با این، من می گویم این احتیاج، یکی از احتیاجات مبرم جامعه ایران در شرایط بحرانی کنونی بوده و طبقه متوسط ایران خوب این مسئله را فهمیده است. مسئولان جنبش اصلاح طلبی مانند آقای خاتمی و آقای رفسنجانی خوب توانسته اند این را مدیریت بکنند و تا لحظه کنونی هم می گویم، حاکمیت نشانه هایی می دهد که نسبت به وضعیت خودش و مسائل بین المللی اش واقع بین تر است بنابراین، بعید می دانم که مانند سال ۱۳۸۸ در برابر چنین پیشنهاد بدنه جامعه پاسخ نه بدهد.»

یورونیوز: در حال حاضر مجلس محافظه کار حداقل تا دو سال دیگر بر سر کار است، این برای آقای روحانی کار آسانی نخواهد بود. نظر شما چیست؟

احمد سلامتیان: «من فکر می کنم خود آن مجلس هم در یا فضای سیاسی ناگزیر است به مطالبه عمومی که به این قدرت بیان می شود، گوش بدهد و بنابراین بعید می دانم که مجلس در ماههای اول مشکلات زیاد برای پیروز این انتخابات برقرار بکند و به فرض اینکه چنین وضعیتی هم بشود، من بعید می دانم کسی که از این انتخابات برخواهد آمد در قدمهای اولش درصدد برخورد و تقابل با نهادهای دیگر باشد.»

یورونیوز: آقای روحانی سالها مذاکره کننده اصلی ایران در پرونده هسته ای بود. او در بحث های انتخاباتی به انتقاد از رقیب محافظه کار خود آقای سعید جلیلی پرداخت. با آمدن آقای روحانی چه تغییری می توان در روابط با غرب انتظار داشت؟

احمد سلامتیان: «این پیغام یک قدرت و یک نوع اجماع رای را در داخل خود ایران می دهد که طرفهای مذاکره بین المللی، که به نظر من بخش عمده شان در جستجوی این بودند که در طرف ایرانی کسانی را پیدا بکنند که بتوانند با او وارد گفتگو و تعامل بشوند، باید این پیام را در نظر بگیرند.

امیدم این است که جامعه جهانی و بطور مشخص ایالات متحده آمریکا و اروپا، متوجه بشوند که شانس بسیار مناسبی برای وارد تعامل شدن با ایران برای حل و فصل مساله هسته ایران وجود دارد و قدرت حاکمه ایران هم به این نتیجه رسیده باشد که واقع بینی حکم می کند پرونده هسته ای را بصورت گروگانی برای قفل کردن صحنه سیاسی داخلی استفاده نکند. برای کل جامعه جهانی که خواستار استفاده از مقام و موقعیت ایران برای ایجاد ثبات در منطقه خاورمیانه و این منطقه پرماجرا باشد، قطعا راه حلی که مردم و طبقه متوسط ایران پشت سر آن باشند، بهترین است و ایران بهترین متحد ژئوپلیتیک دنیای پیرامونی هم خواهد بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران و اسرائیل؛ چگونه دو کشور متحد به دشمنان قسم‌خورده تبدیل شدند؟

رویارویی مستقیم نظامی با اسرائیل چه تاثیری بر زندگی شهروندان عادی ایران می‌گذارد؟

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد