Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نقض معاهدات اروپایی با تعطیلی تلویزیون در یونان

نقض معاهدات اروپایی با تعطیلی تلویزیون در یونان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تصمیم دولت یونان مبنی بر تعطیل کردن آی. آر. تی، تلویزیون دولتی این کشور، نه تنها شهروندان یونانی که دست اندرکاران امور رسانه ها در اروپا را هم حیرت زده کرده است. به همین منظور و برای روشن شدن بیشتر ماجرا با ژان پل فیلیپو رییس اتحادیه بنگاه خبری اروپایی گفتگویی انجام داده ایم.

یورونیوز: به نظر شما آیا با این تصمیم، برخی از ارزشها یا قواعد مندرج در معاهدات اروپایی نقض شده است؟

ژان پل فیلیپو، رییس اتحادیه بنگاه خبری اروپایی : « قطعا. ایده های اروپایی بر مبنای ارزشهای گوناگونی شکل گرفته اند. از قبیل دمکراسی، آزادی بیان و تکثر آرا. بنابراین بدیهی است زمانیکه دولت یونان برای بخش خدمات دولتی مانع می تراشد، راه پاسداری از ارزشهای عمومی را می بندد و واقعیت این است که این ارزشها امروز در مقایسه با دیروز ضعیف شده اند که واقعیتی تاسف بار است.»

*یورونیوز: خیلی ها استدلال می کنند اگر این وضعیت توانسته در یونان اتفاق بیفتد در خیلی از کشورهای دیگر هم محتمل است؛ در اسپانیا، ایتالیا و دیگر کشورها.*

ژان پل فیلیپو، رییس اتحادیه بنگاه خبری اروپایی : «همینطور پرتغال فراموش نشود.»

یورونیوز: بنابراین باید گفت موجودیت اطلاعات به عنوان یک کالای عمومی به خظر افتاده؟

ژان پل فیلیپو، رییس اتحادیه بنگاه خبری اروپایی : «قطعا و این نگرانی بزرگ همه شهروندان یونان است و در عین حال نگرانی اصلی همه اعضای بنگاههای خبری دولتی در سراسر اروپا هم شده است.»

یورونیوز: آیا این اولین باری است که چنین تصمیمی گرفته می شود؟

ژان پل فیلیپو، رییس اتحادیه بنگاه خبری اروپایی : « بله. بدترین صفحه تاریخ اروپا… حتی زمانی که هیچگونه نوعی از دمکراسی هم در اروپا وجود نداشت چنین چیزی اتفاق نیفتاده بود.»

یورونیوز: به نظر شما موضع کمیسیون اروپا چه خواهد بود؟ آیا این تصمیم را در راستای اقداماتی که مسئولان یونانی ملزم به اجرای آنها بودند طبقه بندی خواهند کرد؟

ژان پل فیلیپو، رییس اتحادیه بنگاه خبری اروپایی : « واقعا موضع آنها شفاف نیست. آنطوری
که من خوانده ام آنها از از وعده دولت یونان در افتتاح یک بخش رسانه ای در آینده استقبال کرده اند ولی هیچ اشاره ای به وضعیت امروز و قطع شدن سیگنال ها و فضای خالی رسانه ای به وجود آمده نداشته اند.»

یورونیوز: با این شرایط گام بعدی شما در اتحادیه بنگاه خبری اروپایی چه خواهد بود؟

ژان پل فیلیپو، رییس اتحادیه بنگاه خبری اروپایی : « ما حامی تثبیت و حفظ آی. آر.تی هستیم ولی این را تنها تحت یک شرط انجام می دهیم: دوباره پخش برنامه ها را از سر می گیریم و کار خودمان را انجام می دهیم تا اصلاحات مورد نظر عملی شود شاید طی هفته یا ماه آینده.»

یورونیوز: با تشکر از شما برای این گفتگو.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آتش‌سوزی در انباری در نزدیکی فرودگاه بروکسل؛ دود سیاه آسمان منطقه را در بر گرفت

مجارستان، پاشنه آشیل اتحادیه اروپا در جنگ روسیه با اوکراین؛ وتوی بوداپست خشم اعضا را برانگیخته است

«مرگ ارزش‌های اروپایی»؛ کارکنان نهاد‌های اتحادیه اروپا برای صلح در غزه راهپیمایی کردند