Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روز مبارزه با آزار و تبعیض علیه دگرباشان جنسی

روز مبارزه با آزار و تبعیض علیه دگرباشان جنسی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

هراس از دگرباشان جنسی و تبعیض نسبت به آنها که به “هموفوبیا” شهرت دارد، رو به گسترش است. در جوامعی مثل فرانسه که بتازگی به جمع کشورهایی پیوسته که ازدواج همجنس گراها در آنها آزاد است، این تبعیض و ترس روز به روز بیشتر دیده می شود.

سازمان فرانسوی “اس او اس هموفوبی” گزارش کرده است که در سال ۲۰۱۲، حمله و خشونت علیه دگرباشان جنسی افزایش داشته و نزدیک به ۲۰۰۰ گزارش از سوی کسانی که تحت خشونت قرار گرفته اند، دریافت کرده است. روز هفدهم ماه مه که از سال ۲۰۰۵، به عنوان روز جهانی مبارزه با هوموفوبیا تعیین شده، فرصتی است که حساسیت جوامع را نسبت به این بی عدالتی در رابطه با دگرباشان جنسی بالا ببرد. مدافعان حقوق همجنس گراها معتقدند اطلاع رسانی از طریق راهپیمایی و برنامه های هنری می تواند به کاهش خشونت ها علیه این قشر از جامعه منجر شود.

با این حال، به نظر می رسد، راه دشواری حتی با قانونی کردن ازدواج دگرباشان در برخی از کشورها پیش رو باشد. در جریان مباحث چند ماهه ای که در فرانسه و بهنگام بررسی لایحۀ “ازدواج برای همه” در این کشور جریان داشت، مخالفان این قانون به موازات تظاهرات گسترده، خشونت کلامی و فیزیکی خود علیه دگرباشان را نیز افزایش داده اند. این افراد می گویند دیگر احساس امنیت نمی کنند و حتی از اینکه تنها از خانه خارج شوند، هراس دارند. آمار نشان می دهد که در فرانسه، هر سه روز، یک دگرباش تحت خشونت قرار می گیرد.

همجنسگرایی در برخی از کشورها جرم تلقی می شود. در کشورهایی نظیر ایران که در دسته بندی مناطق قرمز قرار دارند، مجازات اعدام در انتظار این افراد است. در برخی از کشورها نیز، دگرباشان جنسی به مجازات زندان محکوم می شوند.

از جمله، بر طبق قوانین جزایی ایران، همجنس گرایی یک عمل غیراسلامی است و قضات، مردان همجنسگرا را به جرم ارتکاب به لواط به اعدام محکوم می کنند. ضمن آنکه، همجنس گرایان درایران تحت اجبار به تغییر جنسیت خود قرار می گیرند.

تمایل به جنس موافق پیش از این در جوامع غربی، یک بیماری ذهنی تلقی می شد. زمان زیادی صرف شده تا این تفکر در برخی از کشورها و سازمان های بین المللی اصلاح شود. سازمان بهداشت جهانی ۱۳ سال پیش، همجنس گرایی را از لیست بیماران روانی خارج کرد. این اقدام روز هفدهم ماه مه سال ۱۹۹۰ اتفاق افتاد. به همین دلیل، این روز بعنوان روز مبارزه با هموفوبیا تعیین شده است.

با اینحال، هنوز کشورهای بسیاری هستند که بشدت با همجنسگراها مقابله می کنند. در کشورهایی که مذهب حضور قوی تری دارد، برخورد با این قشر از جامعه شدیدتر نیز هست. هنوز هم در برخی از کشورهای آفریقایی، همجنس گراها در مراکز نگهداری بیماران روانی حبس می شوند و اجازۀ حضور در جامعه را ندارند.

برخی از کشورها نیز، نظیر روسیه، موضع مشخصی در این باره ندارند اما هر گونه حضور اجتماعی این قشر سرکوب می شود. تا سال ۱۹۹۹ دگرباشان جنسی بیمار روانی تلقی می شدند و امروزه، بیش از ۷۴ درصد از مردم روسیه، همجنس گرایان را بیمار روانی و شیوۀ زندگی آنها را غیر اخلاقی می دانند. مجلس این کشور در حال بررسی لایحه ای برای غیرقانونی کردن تبلیغاتی است که نشانه ای از همجنسگرایی داشته باشد.

مدافعان حقوق دگرباشان جنسی می گویند حقوق این افراد باید در برابری کامل با دیگر اقشار جامعه حفظ شود. امری که مخالفان به خصوص مخالفان ازدواج همجنسگرایان آن را نابودی شکل خانواده و خطری برای کودکان می دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حکم بی‌سابقه دادگاه فرانسه: «همه زنان افغان» می‌توانند از حق پناهندگی بهره‌مند شوند

زنانه‌ترین ارتش‌های جهان کدامند؟

هشدار یک پزشک فرانسوی درباره تاثیر مصرف زیاد بادام روی افزایش وزن