آیا پیونگ یانگ حمله موشکی خواهد کرد؟

آیا پیونگ یانگ حمله موشکی خواهد کرد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

طی هفته های اخیر، کره شمالی با تهدیدهای جدی علیه همسایه جنوبی خود، ژاپن و ایالات متحده آمریکا تنشهای سیاسی و نظامی را درمنطقه افزایش داده است. این به چالش کشیدن ها از فوریه گذشته و پس از تصویب تحریمهای جدید سازمان ملل در پی آزمایش هسته ای این کشور آغاز شد. از زمان آزمایش هسته ای تا تبدیل شدن به یک تهدید هسته ای تنها یک گام فاصله است.

تخمین زده می شود کره شمالی نزدیک به ۱۰ کلاهک هسته ای دارد. این درحالی است که روسیه و ایالات متحده عملا هر کدام به ترتیب ۸۵۰۰ و ۷۷۰۰ کلاهک هسته ای دارند. با این حال پیونگ یانگ، با استفاده از موشک «تائه پودونگ۲»، با برد ۶۰۰۰ کیلومتری و یا موشک آزمایش نشده «موسودان» که گمان می رود ۱۰هزار کیلومتر برد داشته باشد، توانایی حمله به امریکا را دارد.

با استیون هرمان، مسئول دفتر شبکه خبری “صدای آمریکا” در شمال شرق آسیا، در این زمینه مصاحبه ای انجام داده ایم.

یورونیوز:«به نظر شما، آیا پیونگ یانگ موشکی پرتاب خواهد کرد؟»

استیون هرمان :«با هر یک از کارشناسان سیاست و دیپلماسی، نظامی یا اطلاعاتی که صحبت کرده ام، هیچ کدام نگفته اند که کره شمالی حمله نظامی خواهد کرد. اما [آنچه مسلم است] این است که این کشور یک آزمایش موشکی انجام خواهد داد. با این حال در اینکه آزمایش موشک جدید “موسودان“، موشکی که تا به حال آزمایش نشده، طی چند روز آینده و همزمان با تولد کیم ایل سونگ، بنیانگذار کره شمالی صورت گیرد، تردید وجود دارد. چنانچه آزمایش موفقیت آمیر نباشد، شرم آور خواهد بود! اما کره شمالی سعی کرده گمان حمله را در همگان ایجاد کند. تنها چیزی که می توان گفت غیر قابل پیش بینی بودن این کشور است. به همین دلیل هیچکس نمی تواند پیشگویی کند که چه پیش خواهد آمد. اما بعید است جنگی رخ دهد.»

یورونیوز: «چه کسی کره شمالی را هدایت می کند؟»

استیون هرمان: «به نظرم کوچکترین تردیدی وجود ندارد که کیم جونگ اون، رهبر فعلی و نوه بنیانگذار این کشور مسئول است. در تاریخ کره، برای پادشاهان طی قرنها اصل و نسب و دودمان بسیار مهم بوده است. رهبر کنونی بسیار جوان است و سخنانی در مورد جوانی وخامی و بی تجربگی، بی خردی و غیر قابل کنترل بودن اش، می شنویم. این سخنان در حالی در مورد او گفته می شود که زمانی که پدرش کیم جونگ ایل به قدرت رسید، پیش بینی های زیادی مبنی بر فرو پاشی حکومت وجود داشت و بعد البته کیم جونگ ایل تا مدتها بر قدرت باقی ماند.»

یورونیوز: «اما عده ای می گویند که چین پشت همه این بحرانها است و هدف اصلی، به خاطر منافع نفتی موجود در برخی جزایر مورد مناقشه با ژاپن، واقع در اقیانوس آرام است. نظر شما چیست؟»

استیون هرمان: «این نظریه که چین یک جورهایی آتش بیار معرکه است، نظریه جالبی است و من فکر نمی کنم افراد زیادی بر این باور باشند. شاید مسائل مختلفی در میان باشد. کره شمالی انتظار توجه دارد. می خواهد مذاکره کند و از سوی ایالات متحده به رسمیت شناخته شود. به دنبال این است که جدی گرفته شود و انتظار دریافت کمک از سوی واشنتگتن یا سئول را دارد. با این اقدامات تحریک آمیز و برانگیختن احساس وضعیت جنگی ، بالقوه می تواند به اقتصاد کره جنوبی لطمه بزند. شاید کره شمالی سعی می کند امتیازهایی را برای مذاکره، از سوی دولت پارک گئه هون، رییس جمهوری جدید کره جنوبی کسب کند و پشتیبانی ها و کمک هایی که رهبران پیشین کره شمالی از آن برخوردار بودند را دوباره به دست آورد.»

یورونیوز: «استیون هرمان، از شما سپاسگزاریم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ دو کره؛ چگونه آمریکا به فکر پرتاب بمب اتم روی کره شمالی افتاد؟

کره شمالی یک موشک بالستیک میان‌برد جدید با سوخت جامد را آزمایش کرد

کره شمالی مدعی پیشرفت در توسعه موشک‌های مافوق صوت برای حمله به اهداف دوردست آمریکا شد