Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آیا عمر بهشت های مالیاتی به سر می آید؟

آیا عمر بهشت های مالیاتی به سر می آید؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتشار نتایج تحقیقات صورت گرفته توسط کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی، موج عظیمی به راه انداخته است. این تحقیقات مشخص می کند که بیش از ۱۲۰ هزار شرکت تجاری و همچنین ۱۳۰ هزار نفر، دارای حساب های بانکی در مناطقی هستند که به بهشت مالیاتی معروفند.

تاکنون نام تعدادی از این افراد که در صدر این لیست قرار دارند، فاش شده است. بیشتر این فرار کنندگان مالیاتی متعلق به کشورهایی نظیر، روسیه، ایران، آذربایجان، آمریکا، فرانسه هستند. در میان نام های حقیقی و حقوقی دارندگان حساب های بانکی در بانک های حاضر در بهشت های مالیاتی، نام شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نیز به چشم می خورد.

نام خزانه دار ستاد انتخاباتی فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه، وزیر سابق دارایی مغولستان و دختر رییس جمهور آذربایجان نیز در این لیست وجود دارد. تونی مرچانت، همسر یک سناتور کانادایی نیز نامش به عنوان کسی که در خارج از کشور حساب بانکی اعلام نشده دارد، فاش شده است.

اکثر این شخصیت های حقیقی و حقوقی و شرکت های تجاری، به منظور فرار از پرداخت مالیات در کشور خود، پول های خود را در بانک های این مناطق مخفی کرده اند. بر طبق این گزارش، در بسیاری از بانک های این مناطق که سنگاپور و جزیرۀ ویرجین متعلق به بریتانیا نیز از جملۀ این مناطق است، علاوه بر انتقال پول به شکل قانونی، می توان ردپای پول هایی را که به شکل غیرقانونی به دست آمده است، پیدا کرد.

تاکنون این طور تصور می شد که بانک های سوییس، بیشترین مشتریان اینگونه حساب باشد اما بر اساس این تحقیقات، تنها ۵ درصد از این تعداد شرکت و افراد اعلام شده در این تحقیقات در سوییس حساب بانکی دارند.

سخنگوی دبیرخانۀ امور مالی بین المللی سوئد پس از افشای این اسناد گفت: “این امر نشان می دهد که سیاست تجاری و مالی ما در مسیر درستی قرار دارد. ضمن آنکه اطمینان می دهد ما پول هایی را که مالیات آنها پرداخت نشده است، در کشورمان نمی خواهیم. جای پول هایی که از راه جرم بدست آمده نیز اینجا نیست. امیدواریم که سوییس بتواند با اقداماتی که انجام میدهد به این هدف دست یابد. شاید دیگر مناطق مالی که در این زمینه کم کاری می کنند هم باید مجبور به اجرای مقرراتی نظیر آنچه ما انجام می دهیم بشوند.”

افشای این اسناد، کمیسون اروپا را نیز به واکنش واداشت. روز گذشته، سخنگوی این کمییسیون در یک کنفرانس خبری حضور یافت و به سوالات خبرنگاران در این باره پاسخ گفت.

وی در برخورد با این افراد و موسسات تاکید کرد و گفت: “کمیسیون اروپا با هیچ شرکت، موسسه، شخص و یا کشوری که قوانین اروپایی و بین المللی را در زمینۀ مقابله با تقلب های مالی و مالیاتی زیر پا می گذارد، شوخی ندارد.”

اتحادیۀ اروپا همه ساله، درآمدی معادل ۱۰۰۰ میلیارد یورو را به دلیل فرار مالیاتی افراد ثروتمند از دست می دهد. به گزارش شبکۀ مبارزه برای عدالت مالیاتی همچنین، مناطقی که به بهشت مالیاتی معروف شده اند، به طور سالانه مبلغی بین ۱۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد یورو و ۲۳ میلیارد یورو را در بانک های خود مخفی کرده اند.

مبارزه با فرار مالیاتی یکی از اهداف سازمان های بین المللی از جمله گروه بیست نیز هست. در سال ۲۰۰۹، این گروه متعهد شد که برای مقابله با بحران مالی، با تقلب مالیاتی مقابله کند.

گوردون براون، نخست وزیر سابق بریتانیا در اظهاراتی در سال ۲۰۰۹ گفت: “ما موافقت کرده ایم که به کار بهشت های مالیاتی که اطلاعات مورد درخواست را ارائه نمی کنند، پایان داده شود. پنهانکاری بانکی گذشته باید پایان گیرد و ما در مورد معیارهای سختگیرانه ای در این مورد به توافق رسیدیم و اینکه علیه خاطیان، اقدامات قاطع اتخاذ شود.”

چهار سال از این توافق می گذرد. حال باید دید با توجه به افشای اسناد افراد و شرکت های تجاری که برای فرار از مالیات، پول هایشان را به بهشت های مالیاتی منتقل می کنند، چه سیاست هایی در پیش گرفته خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنی که از سقوط آسانسور از طبقه ۷۵ یک آسمان‌خراش جان سالم به در برد

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد

نتایج یک پژوهش: آمریکا در انرژی هسته‌ای ۱۵ سال از چین عقب است