Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

احضار دختر پادشاه به دادگاه، آیا در اسپانیا همه در برابر قانون برابرند؟

احضار دختر پادشاه به دادگاه، آیا در اسپانیا همه در برابر قانون برابرند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی رسانه های اسپانیایی احضار شاهزاده کریستینا، دختر دوم پادشاه اسپانیا به دادگاه در زمینه اتهام فساد مالی شوهرش را “شکستی” برای سلطنت عنوان کرده اند.

قاضی این پرونده که از اواخر سال 2011 میلادی در زمینه اختلاس میلیونها یورو اموال دولتی تحقیق می کند، روز چهارشنبه کریستینا را درباره “همکاری” احتمالی با همسرش، به عنوان شاهد و نه متهم به دادگاه احضار کرد.

بنابر گزارشها، قاضی پرونده از وجود “نشانه هایی مبنی بر این که شاهزاده کریستینا به همسر خود اجازه داده که از پیوند خانوادگی او با خوان کارلوس، پادشاه اسپانیا استفاده کند” خبر داده است.

این در حالی است که دادگاه عالی ضد فساد اسپانیا به تصمیم قاضی مبنی بر احضار شاهزاده کریستینا اعتراض کرده است.

کریستینای 47 ساله در هفتمین رتبه برای جانشینی پادشاه این کشور قرار دارد.

گفتگو با آنتونیو تورس دل مورال، استاد حقوق دانشگاه مادرید

“ همه در برابر قانون برابرند”

در اسپانیا، طبق قانون اساسی، همه در برابر قانون برابرند. احضار کریستینا دو بوربون، دختر پادشاه اسپانیا برای ادای پاره ای توضیحات دربارۀ پروندۀ اختلاس همسرش، نشان می دهد که این جملۀ نوشته شده در قانون اساسی برای همه صدق می کند. آیا حاکمیت قانون بالاتر از امتیازات پادشاهی است. در گفتگویی با آنتونیو تورس دل مورال، استاد حقوق در دانشگاه ملی مادرید به این موضوع پرداخته ایم.

خبرنگار یورونیوز: یکی از دختران پادشاه اسپانیا برای ارائه توضیحاتی در مورد اختلاس مالی، روز ۲۷ آوریل، باید در دادگاه حاضر شود. آیا می توان حدس زد چه اتفاقی در آن روز خواهد افتاد؟

آنتونیو تورس دل مورال: “هیچ چیز را نمی توانیم از هم اکنون پیش بینی کنیم. ممکن است تا آن هنگام، دادگاه عالی، در مورد احضار وی توسط قاضی این دادگاه با استناد به اتهامات وارده از سوی دادستان موضع گیری کند. چنین تصور می کنیم که دادگاه عالی نیز این اتهام را تایید کند، در آن صورت، شاهزاده کریستینا باید به سوالات قاضی در این مورد پاسخ دهد. فکر می کنم که او در صحن دادگاه حاضر نشود و از محل دفتر خود به این سوالات به صورت آنلاین و کتبی پاسخ بدهد.”

خبرنگار یورونیوز: وی به اتهام همدستی در پروندۀ اختلاس همسرش باید به پرسش هایی پاسخ هد. آیا این جریان، نشان از تساوی همۀ شهروندان اسپانیا در برابر قانون دارد؟

آنتونیو تورس دل مورال: “این نشان می دهد که عدالت در این کشور به خوبی اجرا می شود. نمی توانیم در همۀ موارد تعمیم بدهیم اما در چنین مواردی، که اتفاقا خیلی هم حساسیت برانگیز است، می بینیم که به درستی اجرا می شود. مطبوعات و برخی از سیاستمداران در این باره که عدالت برای همه یکسان نیست، گاهی زیاده روی کرده اند. مورد اخیر کاملا این موضع گیری را رد می کند. دختر پادشاه نیز از سوی دستگاه قضایی برای توضیحات احضار می شود و حتی می تواند محاکمه شود.”

خبرنگار یورونیوز: شاهزاده کریستینا، هفتمین فرزند پادشاه اسپانیاست. اتهام اختلاس در خانوادۀ پادشاهی اسپانیا بی سابقه است. این امر چه تاثیری بر نظام سلطنتی بعنوان یک نظام و بر خود پادشاه به عنوان رییس کشور اسپانیا خواهد داشت؟

آنتونیو تورس دل مورال: “ در سال های اخیر، رخدادهایی موجب تزلزل موقعیت پادشاهی اسپانیا شده است. در واقع از سال ۱۹۷۵ به این سو این اعتبار رو به کاهش داشته است. خانوادۀ پادشاهی اسپانیا از این کاهش محبوبیت و اعتبار رنج می برد و مواردی این چنین بر این امر می افزاید. این مساله می تواند برای اسپانیا هم نامطلوب باشد چرا که ساختار نظام این کشور به صورت پادشاهی بنا شده است. پادشاه همواره از یک اقتدار و شخصیت ملی و بین المللی برخوردار بوده است. اعتبار بین المللی را هنوز دارد اما در داخل از کشور، قبلا از یک مقبولیت عمومی برخوردار بود اما حالا در مورد ادامۀ حکومت وی سخن گفته می شود.”

خبرنگار یورونیوز: چنانچه مشخص شود که پادشاه در جریان این اقدامات قرار داشته، آیا در آن صورت آیا امکان دارد که پادشاه هم برای سوال و جواب به دادگاه احضار شود؟

آنتونیو دل مورال: “نه، اینطور نخواهد شد. پادشاه از مصونیت کامل برخوردار است. این یعنی اینکه تحت هیچ شرایطی نمی توان وی را به هیچ دادگاهی احضار کرد. دستگاه قضایی اسپانیا به نام پادشاه استوار شده است. بی معنا خواهد بود اگر کسی را که عدالت به نام وی بنا شده را به همان دستگاه قضایی فراخواند.”

خبرنگار یورونیوز: آیا همانطور که مطبوعات این موضوع را مطرح کرده اند، می توان پادشاه را در مقابل دیگر ارگان های قانونی مثل پارلمان برای پرسش و پاسخ احضار کرد؟

آنتونیو دل مورال: “چنانچه پادشاه تصمیم بگیرد که باید در این مورد اظهار نظری در این مورد کند، قاعدتا از سوی دفتر وی این اتفاق خواهد افتاد. دفتر پادشاهی از سوی رییس نظام سلطنتی بیانیه ای را صادر خواهد کرد اما خود پادشاه در مقابل هیچ دستگاهی و یا دادگاهی برای اظهارنظر و یا پاسخگویی به سوالات حاضر نخواهد شد. این با اصول نظام پادشاهی همخوانی ندارد و اینطور نیست که اگه دلمان خواست پادشاهی را نگه می داریم و اگر نه، او را کنار می گذاریم. نمی توانیم یک نظام سلطنتی مبتنی بر جمهوری داشته باشیم. این با مفهوم پادشاهی سازگار نیست.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوسیالیست‌ها در انتخابات کاتالونیا پیروز شدند اما برای تشکیل دولت نیاز به آرای جدایی‌طلبان دارند

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا: استعفاء نمی‌دهم

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم