دروغگویی وزیر سابق بودجۀ فرانسه، بحران جدید دولت

دروغگویی وزیر سابق بودجۀ فرانسه، بحران جدید دولت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دروغگویی ژروم کائوزاک، وزیر سابق بودجۀ فرانسه، دولت این کشور را با یک بحران جدید روبر کرده است. وی پیش از این، ادعای رسانه ها و مخالفان دولت مبنی بر داشتن یک حساب بانکی در خارج از کشور را، قاطعانه رد کرده بود اما روز سیزدهم فروردین، در یادداشت کوتاهی که به روی وبلاگش قرار داد، به این امر اعتراف کرد.

این جریان که از چهار ماه پیش آغاز شده بود، سرانجام به استعفای وزیر بودجۀ دولت فرانسوا اولاند منجر شد. وی به دنبال اعلام گشایش پروندۀ تحقیقاتی برای رسیدگی به اتهامات پولشویی و تقلب مالی در دادگاه پاریس، روز ۱۹ مارس استعفا کرد.

نخستین بار و در ماه دسامبر گذشته بود که سایت خبری “مدیا پارت” خبر داشتن حساب بانکی وزیر بودجۀ فرانسه را در سوییس منتشر کرد. این سایت که یکی از سایت های مهم در افشای اخبار مربوط به شخصیت های فرانسوی است، همچنین یک پادکست ۴ دقیقه ای را که حاوی صدای وزیر سابق بودجۀ فرانسه بود، منتشر کرد. در این پادکست، ژروم کائوزاک در یک گفتگوی تلفنی با فرد ناشناسی تاکید می کند که حساب بانکی در بانک “یو بی اس” در سوییس دارد و برای بستن این حساب باید به آنجا برود.

پس از انتشار این خبر، وزیر سابق بودجۀ فرانسه با تکذیب این مطلب، علیه سایت مدیا پارت شکایت کرد. این جنجال به مجلس فرانسه نیز راه یافت جاییکه، ژروم کائوزاک، در مقابل نمایندگان مجلس بار دیگر داشتن هر گونه حساب در بانک های خارجی را تکذیب کرد. وی در پاسخ به نمایندگان مجلس گفت: “اخبار منتشر شده در این مورد توسط سایت مدیا پارت را قویا تکذیب می کنم. نمایندگان محترم، من نه حالا و نه قبلا، هیچ حسابی در بانک های خارجی نداشته و ندارم.”

این تکذیب پایان کار نبود. تحقیقات پلیس قضایی پس از آزمایش های متعدد به روی پادکست پخش شده توسط سایت مدیا پارت، حاکی از نزدیکی بسیار با صدای وزیر سابق بودجۀ فرانسه داشت. همین امر موجب گشوده شدن یک پرونده در دستگاه قضایی فرانسه شد. امری که گفته می شود به تسریع استعفای وی انجامید. فشارها بر ژروم کائوزاک به حدی بود که سرانجام، وی روز گذشته به داشتن این حساب بانکی با بیش از ۶۰۰ هزار یورو که در سال ۲۰۰۹ از بانک سوییس به بانکی در سنگاپور منتقل شده، اعتراف کرد. وی می گوید این مبلغ از محل درآمد وی به عنوان پزشک و جراح به دست آمده است.

گفتگو با کریستیان دلپورت، تاریخ دان و کارشناس تاریخ رسانه ها و ارتباطات سیاسی
“ دروغگویی وزیر سابق بودجه، اثرات زیادی به دنبال خواهد داشت”

خبرنگار یورونیوز: کریستیان دلپورت، شما مورخ و کارشناس تاریخ رسانه ها هستید. از اینکه در این برنامه حضور دارید، از شما سپاسگزارم. به عنوان نخستین سوال، می خواهم نظر شما را در مورد دروغ گویی وزیر سابق بودجه و اصرار وی به انکار واقعیت نسبت به فرانسوی ها و اعضای دولت بدانم؟

کریستیان دلپورت: “فکر می کنم اثرات زیادی به دنبال خواهد داشت به ویژه آنکه ما در بطن یک افتضاح گفتمان سیاسی هستیم. گفتمان سیاسی در فرانسه پیش از این با دروغ مخلوط شده بود و با این افتضاح سیاسی، بر آن افزوده شد. آنهم درست وقتی که با یک بحران اقتصادی عمیق روبرو هستیم. فرانسوا اولاند قول داده بود که چنانچه رییس دولت شود، اخلاق را به گفتمان سیاسی بازگرداند اما درست برعکس این تعهد دارد اتفاق می افتد. ما حالا با یک بحران سیاسی هم روبرو هستیم. آقای کوزاک یک آدم معمولی نیست. وزیر بودجه بوده است. کسی که قرار بود یک مثال و الگو برای دیگران باشد و با اختلاس و فساد مالی مبارزه کند. این مساله دولت را هم مورد انتقادهای زیادی قرار خواهد داد چرا که آقای کوزاک توسط رییس این دولت انتخاب شد. حالا این دولت چطور می تواند از مردم فرانسه بخواهد که برای بهتر شدن اوضاع سیاسی و اجتماعی و اقتصادی تلاش کنند در حالیکه دولت حساسیت های لازم در این زمینه را بکار نبسته است.”

خبرنگار یورونیوز: مردم اشتباهات سیاسی دولت را نمی پذیرند، به ویژه در این ایام که برای افراد معمولی سخت می گذرد. دروغ اعضای دولت، برای مردم فرانسه غیرقابل قبول است. واکنش ها را در رسانه های امروز صبح دیدیم. نظرتان در این مورد چیست؟

کریستیان دلپورت: “دروغ چیزی است که با سیاست عجین شده است. فرانسوی ها مطمئن هستند
که مردان سیاسی این کشور دائما به آنها دروغ می گویند. مورد اخیر یک گواه است بر این امر و نشان می دهد که دروغ گویی مردان سیاسی واقعیت دارد. ضمن آنکه وزیر سابق بودجه نیز به دروغگویی در این زمنیه اعتراف کرده و البته موردی خاص است.

خبرنگار یورونیوز: حزب مخالف، مطبوعات و مردم، همه به شدت دولت فرانسوا اولاند را به انتقاد گرفته اند. تاثیر این جریان بر دولت و رییس جمهور چگونه خواهد بود؟

کریستیان دلپورت: “ این جریان در بدترین زمان ممکن اتفاق افتاده است. دولت ابتدا باید در این باره توضیح بدهد. اولین عکس العمل این خواهد بود که این یک مساله شخصی وزیر سابق بوده و نخست وزیر در جریان نبوده که وزیر امور بودجه اش در خارج از کشور حساب بانکی داشته اشت. و اینکه رییس جمهور هم از این جریان بی خبر بوده است. با این حال، حتی این موضع گیری هم باعث نخواهد شد که وزیر بودجه را خطاکار ندانیم. در واقع یکی از اعضای دولت که البته در نظرسنجی ها هم وضع خوبی ندارد، مرتکب یک چنین رفتاری شده است.”

خبرنگار یورونیوز: رسوایی هایی این چنین، این احساس را گسترش می دهد که طبقه سیاسی کشور فاسد است. حالا همه خواهان شفاف سازی هستند. این وضعیت به نفع چه کسانی تمام خواهد شد؟

کریستیان دلپورت: “فرانسوی ها خواهان حقیقت هستند و بر آن اصرار می کنند اما فکر می کنم که حتی شفاف سازی از سوی دولت را هم باور نخواهند کرد. این امر به خودی خود معضل بزرگی است چرا که علاوه بر بحران سیاسی، یک نوع بحران اخلاقی را آنهم در یک کشور دموکرات ایجاد کرده که به زودی رفع نخواهد شد.

*خبرنگار یورونیوز: آیا بی اعتبار شدن طبقه سیاسی کشور برای دموکراسی در فرانسه
خطرناک نیست؟*

کریستیان دلپورت: “برای دموکراسی در کشور اصلا خوب نیست. اگر امروز، جریان کوزاک جبهۀ چپ را متزلزل کرده، طیف راست نیز توسط جریانات مشابه دیگری اعتبار خود را در معرض خطر می بیند. این امور و رسوایی های اخلاقی و مالی می تواند به نفع کسانی تمام شود که قصد دارند همۀ افراد حاضر در طبقۀ سیاسی کشور را فاسد معرفی کنند تا جریان را به نفع خود تمام کنند. انتخابات مهمی در سال 2014 در پیش رو داریم و بعید نیست که افراطی ها از این جریانات در این انتخابات بهره ببرند. منظورم بیشتر راست افراطی است که می تواند از بحران های کنونی بهره ببرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردی که با تهدید به انفجار انتحاری وارد کنسولگری ایران در پاریس شده بود، خود را تسلیم پلیس کرد

حمله با چاقو به دو دختربچه در استراسبورگ فرانسه؛ مهاجم بازداشت شد

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان