Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شرایط جنگی و ادامه تحصیل کودکان در سوریه

شرایط جنگی و ادامه تحصیل کودکان در سوریه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در درگیری شدید میان مخالفان مسلح دولت و رژیم سوریه، بسیاری جان خود را از دست داده اند.طبق آمار یونیسف (صندوق کودکان ملل متحد ) حدود بیست درصد از مدارس سوریه با خاک یکسان شده و کودکان سوری هیچ امکانی برای رفتن به مدرسه ندارند. اما چه آینده ای در انتظار آنهاست؟ آیا راه حلی برای خارج شدن از این بحران وجود دارد؟ در این برنامه “جهان دانش” خبرنگار ما برای یافتن پاسخ این سوالات به حلب رفته است.

حلب: از جنگهای خیابانی تا کلاسهای درس

حلب شاهد شدیدترین درگیریها در طی جنگ داخلی سوریه بوده است. کودکان از این وحشت دارند که با ادامه یافتن جنگ خانواده هایشان را از دست بدهند و گرسنه در سرما آواره شوند.

طبق تخمین یونیسف در این منطقه 300 مدرسه آسیب دیده است. اما با این وجود، زنی شجاع درتلاش است تا کودکان شهر را در این شرایط نه چندان طبیعی آموزش دهد. ما به دیدار او رفته ایم. نور الحق، سی سال سن دارد و معلم است. او تصمیم گرفته با باز گرداندن کودکان به مدرسه ای در محله صلاح الدین، به جنگ این جنگ برود.

جنگ، زندگی کودکان و جوانان را کاملا تغییر داده است. برخی از آنها برای کمک به خانواده هایشان مجبورند کار کنند. این جوانان، معصومیت از دست رفته اند، با این وجود نور معتقد است که با این کار می توان طعم خوش زندگی را از طریق آموزش، به آنها چشاند.

کودکان سوری، نسل از دست رفته

وضعیت بحران زده آموزشی در حلب تنها یک نمونه از آسیبهای بزرگی است که سیستم آموزشی سوریه از آن رنج می برد. برای درک بیشتر آنچه در آنجا در حال رخ دادن است و اینکه برای کمک به نسلهای آینده سوریه چه کاری می توان کرد ، با ماریا کالیویس ، مدیر منطقه ای یونیسف در خاورمیانه و شمال آفریقا مصاحبه ای انجام داده ایم.

او در پاسخ به سوال خبرنگار یورونیوز در مورد تباه شدن نسل کودکان سوری گفت: « دو سال بحران و درگیری تاثیر زیادی بر روی رشد کودکان می گذارد. در آنها ترس و دلهره بوجود می آورد. دیدن صحنه های جنگ و خونریزی و از دست رفتن عزیزان درد و رنج مضاعفی را در آنها موجب می شود. بعلاوه برخی از انها آوارگی و خانه بدوشی را تجربه می کنند، یا مجبورند همراه خانواده های خود اینجا و آنجا پناهنده شوند. همه این عوامل در کنار هم می تواند برشکل گیری آینده این کودکان تاثیرگذار باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شبه‌نظامیان شبیحه؛ ابزاری برای سرکوب اعتراضات و گریز از اتهام «جنایات جنگی» در سوریه

هشدار وزیر کشور اسلواکی به دنبال ترور رابرت فیچو: کشور در آستانه جنگ داخلی قرار دارد

نقش پهپادهای ایران در منازعات؛ آیا پرنده‌های ایرانی توازن قوا را در جنگ داخلی سودان بر هم می‌زنند؟