فراز و نشیب انتخاب پاپ از میان محافظه کاران و اصلاح طلبان

فراز و نشیب انتخاب پاپ از میان محافظه کاران و اصلاح طلبان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از میان ۱۱۵ کاردینال گرد آمده در واتیکان، یک نفر بزودی به عنوان جانشین پاپ بندیکت شانزدهم انتخاب خواهد شد. سوال اصلی این است که آیا کاردینال های محافظه کار واتیکان و کاردینال های خواهان تغییرات در کلیسای کاتولیک می توانند فرد مناسبی را با توجه به معظلاتی که واتیکان با انها درگیر است، انتخاب کنند؟

اختلاف عقیدۀ کاردینال هایی که با انتقاد از نحوۀ مدیریت کلیسا و موضوعاتی نظیر فساد مالی که به “واتیلیکس” معروف شده است، می تواند این انتخاب را متاثر کند.

در این رای گیری، ۶۷ کاردینال منصوب شده توسط پاپ مستعفی نقش مهمی خواهند داشت. در میان این گروه، نام کاردینال هایی که شانس بهتری برای پاپ شدن دارند نیز دیده می شود.

پاپ بندیکت شانزدهم، در مراسم خداحافظی از کاردینال هایی که باید بزودی جانشین وی را انتخاب کنند، با بیان اینکه خداوند آنها را در انتخاب پاپ آینده راهنمایی خواهد کرد، حمایت بی قید و شرط اش را از جانشین خود اعلام کرد.

چندین نام تاکنون از میان کاردینال های حاضر به عنوان شانس های انتخاب شدن به عنوان پاپ آینده در میان رسانه ها عنوان شده است. اودیلو شرر، اسقف اعظم شهر سائوپائولو در برزیل یکی از روحانی هاییست که از سوی پاپ مستعفی به مقام کاردینالی منصوب شده است. نام او به عنوان یکی از کسانی که می تواند منتخب مجمع کاردینال ها باشد، بر سر زبان هاست. وی که ۶۳ سال دارد، عضو هیئت ناظر بانک واتیکان نیز هست.

اودیلو شرر که رهبری یکی از پرجمعیت ترین کشورهای کاتولیک را برعهده دارد، اصلا آلمانی است و در زمان پاپ بندیکت شانزدهم در جمع نزدیکان وی بود و معتقد به ادامۀ شیوۀ مدیریت پاپ مستعفی در ادارۀ واتیکان است.

یکی دیگر از کاندیداهای نزدیک به پاپ سابق، کاردینال آنجلو اسکولای ایتالیایی است. وی در ژوئن سال ۲۰۱۱ به عنوان اسقف اعظم شهر میلان انتخاب شد. وی که ۷۲ سال سن دارد، یکی از نزدیکان پاپ مستعفی و همچنین پاپ ژان پل دوم بود. آنجلو اسکولای نیز به شیوۀ مدیریت پاپ بندیکت شانزدهم در واتیکان است و بیشتر به عنوان یک کاردینال روشن فکر در محفل کلیسای کاتولیک شناخته شده است.

کلیسای کاتولیک یکی از بحرانی ترین دوران خود را می گذراند. پاپ آینده بمحض آغاز کار، باید پروندۀ واتیلیکس که رابطۀ مالی برخی از مقامات مذهبی واتیکان با مؤسسات تجاری را برملا می کند را حل و فصل کند. ضمن آنکه، برای ادارۀ مجموعه ای مثل واتیکان، فردی که بتواند هم مدیریت خوبی داشته و هم از محبوبیت فراوانی برخوردار باشد، انتخاب شود. امری که کار مجمع کاردینال ها را مشکل می کند.

پاپ بندیکت شانزدهم روز بیست و هشتم فوریه، بعد از شش سال رهبری کلیسای کاتولیک از این مقام کناره گیری کرد. مجمع کاردینال ها که از ۱۱۵ کاردینال کمتر از هشتاد سال تشکیل شده است، پانزده تا بیست روز پس از این تاریخ باید جانشین وی را انتخاب کند.

گفتگو با جیاکومو گالئاتزی، کارشناس مسایل واتیکان

پاپ آینده چه کسی خواهد بود؟ سناریوهای احتمالی چیست؟ در این زمینه با جیاکومو گالئاتزی، خبرنگار وبلاگنویس و کارشناس مسایل واتیکان از شهر تورین ایتالیا گفت و گو کردیم.

یورونیوز: آقای گالئاتزی، کدام جریان و چه کاردینال هایی ممکن است روند انتخاب پاپ آینده را مشخص کنند؟

جیاکومو گالئاتزی: نام دو کاردینال بیشتر از دیگران مطرح می شود؛ آنجلو اسکولا، اسقف اعظم میلان و اودیلا شِرِر، اسقف اعظم کلیسای سان پائولو در برزیل که عضو ارشد هیئت مدیریه بانک واتیکان نیز هست. البته اشخاص دیگر نیز حتما مطرح خواهند شد به ویژه اینکه پیش از انتخابات، یک رشته مشاوره بین یک و پنجاه کاردینال و دیگر اعضای ارشد واتیکان صورت می گیرد. فراموش نکنیم که انتقادهای تندی نیز در مورد پرونده رسوایی واتیلیکس مطرح شده است که بی شک در این روند تاثیرگذار خواهد بود.

یورونیوز: چه کسی از بخت بیشتری برخوردار است؟

جیاکومو گالئاتزی: به نظر می رسد تمایل به سمت انتخاب نخستین پاپ غیر اروپایی است. رسوایی های اخیر اعتبار کاردینال های ایتالیایی را خدشه دار کرده است. در نتیجه فرضیه انتخاب یک پاپ ایتالیایی پس از یک پاپ لهستانی و یک آلمانی به نظر بسیار ضغیف می آید. در حال حاضر، اسقف اعظم سان پائولو که حمایت آقای برتونه، وزیر امور خارجه واتیکان، را جلب کرده و نقش موثری نیز در بانک واتیکان دارد از شانس بیشتری برخوردار است. یادآور می شوم که اسقف شرر در حال حاضر عضو نهاد ناظر بر فعالیت های مالی واتیکان نیز هست.

جیاکومو گالئاتزی: بندیکت شانزدهم طی سال اخیر ۲۲ نفر را به سمت کاردینال تعیین کرد که اکثرا ایتالیایی بودند و همزمان، شش کاردینال غیر اروپایی را برای ایجاد تعادل بیشتر، به جمع یکصد و پنجاه کاردینال مسئول انتخاب پاپ اضافه کرد. آیا پاپ آینده نیز در این راستا قدم بر خواهد داشت؟

جیاکومو گالئاتزی: پاپ جدید و دولت جدید واتیکان باید راه بندیکت شانزدهم را ادامه دهند، یعنی مقابله با رسوایی سوء استفاده جنسی از کودکان و مبارزه با فساد مالی. فراموش نکنیم که بندیکت شانزدهم خواستار استعفای نزدیک به ۸۰ اسقفی شد که بر رسوایی های سوء استفاده جنسی برخی از کشیشان، سرپوش گذاشته بودند. او همچنین با تشکیل یک نهاد ناظر برای مبارزه با فساد مالی و پولشویی در واتیکان تلاش کرد.

یورونیوز: در ایتالیا ضرب المثلی با این مضمون است که می گوید آنکه از بخت بیشتری برای پاپ شدن برخوردار است همان کاردینال باقی خواهد ماند و به این سمت انتخاب نخواهد شد. نظر شما چیست؟

جیاکومو گالئاتزی: این طور که به نظر می رسد در نشست های اخیر که برای آماده سازی جلسه نهایی انتخاب پاپ برگزار شده است، کاردینال هایی که از کشورهای جنوبی می آیند خواستار ایجاد اصلاحات در ساختار واتیکان شده اند. اتفاقی که در دوران بندیکت شانزدهم روی نداد.

مهم این است که پاپ آینده نه تنها راه بندیکت شانزدهم را ادامه دهد بلکه تفکر ایجاد اصلاحات را نیز قوت بخشد. و البته مانند بندیکت شانزدهم در جهت مبارزه با فساد مالی و اخلاقی در کلیسا کوشا باشد، بلکه به این ترتیب، تمام کاردینال ها و اسقف هایی که در رسوایی واتیلیکس نقش داشته اند کنار گذاشته شوند.

حضور تعداد قابل توجه ای از کاردینال های غیر اروپایی در جلسه انتخاب پاپ، احتمال انتخاب یک پاپ غیر اروپایی را بیشتر کرده و نوید از تحولات در واتیکان می دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واتیکان بر ممنوعیت فراماسون‌ شدن کاتولیک‌ها تاکید کرد

پوستر مسیح «زیادی خوشتیپ» در اسپانیا جنجال‌ساز شد

پاپ فرانسیس بر غسل تعمید فرزندان زوج‌های همجنس‌گرا در کلیسای کاتولیک مهر تایید زد