Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا سیاستهای رهبر کاریزماتیک ونزوئلا پس از مرگش ادامه می یابد؟

آیا سیاستهای رهبر کاریزماتیک ونزوئلا پس از مرگش ادامه می یابد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از مرگ هوگو چاوز یک دوره از عدم اطمینان از آینده در ونزوئلا آغاز شده است و به نظر می رسد این شرایط تا زمان برگزاری مجدد انتخابات ریاست جمهوری ادامه یابد.

شاید بتوان مرگ چاوز را پایانی دانست برای حکومت یک دیدگاه سیاسی در ونزوئلا و در آمریکای جنوبی. اگرچه بیماری، به هوگو چاوز این اجازه را نداد تا سخنرانی خداحافظی اش را ایراد کند اما او این فرصت را یافت که در ماه دسامبر گذشته نیکولا مادورو را به عنوان “معاون رییس جمهوری” معرفی کند و به این ترتیب، امکان موفقیت او را در انتخابات بعدی فراهم آورد.

در انتخابات آینده، مادورو احتمالا به مبارزه با انریکه کاپریلز رهبر گروه مخالفان چاوز می پردازد، نبردی که قبل از ان در ماه اکتبر گذشته توسط هوگو چاوز انجام شده بود.

هوگو چاوز در دوران زمامداری اش بر ثروتی عظیم تکیه داشت. او به کمک ذخایر نفتی عظیم ونزوئلا توانست برنامه های اجتماعی اش را اجرا کند، به خانه سازی بپردازد ، با بیسوادی مبارزه کند. اما با این وجود روند رشد در این کشور سیر نزولی داشت و آنچه در حال حاضر در ونزوئلا دیده می شود یک اقتصاد بی نظم است. در این سالها میزان تورم امسال به ۲۹ درصد رسید.

اکنون سوال مهمی که مطرح می شود این است : آیا جانشین چاوز، هر کس که باشد، از انقلاب او و از آنچه او طی این دوران انجام داده دفاع خواهد کرد و یا در پی حذف آن خواهد بود؟

در هر صورت این قابل پیش بینی است که عملکرد چاوز در دوران ریاست جمهوری اش برای سالها تاثیر قابل توجهی بر سیاست ، اقتصاد و جامعه ونزوئلا خواهد گذاشت.

در مورد آینده ونزوئلا پس از مرگ هوگو چاوز، با تئودور پتکوف، مدیر مسئول روزنامه تالکوآل، یکی از معتبر ترین روزنامه های ونزوئلا گفتگویی انجام داده ایم:

یورونیوز: از نقطه نظر اقتصادی طرح های چاوز بحث برانگیز است اما در زمینه انتخابات او، بی تردید، همان قهرمانی است که مدعی بود: او از سال ۲۰۰۹ تاکنون در ۱۴ انتخابات شرکت کرد و ۱۳ بار به پیروزی رسید. سه بار به سمت ریاست جمهوری رسید و بر اساس نظرسنجی ها ۷۰ درصد مردم او را محبوب ترین شخصیت ونزوئلا معرفی کردند. این پدیده را چگونه می توان توضیح داد؟

تئودور پتکوف: خوب، بدون شک نمونه ای یگانه در طول تاریخ بود. ساعت ها می شود در باره او حرف زد، البته درست است که سیاستمدارانی بوده اند که موفق شدند رابطه ای احساسی و صمیمانه با مردم کشورشان به وجود آورند، اما قطعا تنها انسان های ویژه می توانند چنین رابطه ای را موجب شوند. او سخنوری چیره دست بود و کاراکتری قوی و جذاب داشت. البته نباید فراموش کرد که جیبی پر از پول هم داشت که امکان این مانور ها را با بخشی از جامعه به او می داد. باید تاکید کنم که او کشور را به دو بخش تقسیم کرده بود؛ بخشی عاشق او بودند و بخشی از او ناراضی بلکه متنفر بودند.

یورونیوز: بزرگ ترین پیروزی و مهم ترین شکست او چه بود؟

تئودور پتکوف: چاوز مساله مبارزه با فقر را به چالش بزرگ جامعه اش تبدیل کرد، اما پس از ۱۴ سال نتوانست بر این معضل فایق آید و شاید این مهم ترین شکست او بود. او هرچند فقر مطلق را کاهش داد، فقری که گریبان گیر ۵۰ درصد از مردم ونزوئلا بود، اما امروز ۶۰ درصد مردم از فقر نسبی رنج می برند.

یورونیوز: پس از پِرون، جنبش او در آرژانتین زنده ماند. تفکرات بت محور کاسترو نیز همچنان در کوبا پا برجاست. آیا آنچه اکنون به چاویسم معروف است بعد از چاوز نیز باقی خواهد ماند؟

تئودور پتکوف: پِرون محبوبیت زیادی داشت حتی بیشتر از چاوز. علاوه بر این، پرون یک جنبش سیاسی به وجود آورد، یک دکترین فکری، یک ایدئولوژی مشخص. چاوزیسم اما تنها حول شخصیت چاوز شکل گرفت. اگر چاوز را از چاویسم جدا کنیم چیزی باقی نمی ماند. چاوز از آن سیاستمداران بود که تحمل حضور افرادی که همچون سایه فضای او را تاریک کنند نداشت. در واقع او یک حزب سیاسی به وجود آورد که تفکر سیاسی ویژه ای نداشت.

یورونیوز: با مرگ چاوز، چه کسی می تواند جانشین سیمون بولیوار شود؟ چه کسی پرچم تفکرات بولیواری را به دست خواهد گرفت؟ کریشنر، مورالس یا کورئا؟

تئودور پتکوف: فکر نمی کنم جانشینی برای او بشود در حال حاضر در آمریکای لاتین یافت. بخصوص به این دلیل که کسی امکانات مالی لازم و در اندازه چاوز را ندارد که بتواند دوستانی در اقصی نقاط جهان بیابد. علاوه بر این، به نظر نمی رسد که این تفکرات نامزد بالقوه ای داشته باشد. نامزدی که بخواهد رهبری منطقه را به عهده بگیرد. چاوز احساس می کرد ونزوئلا برای او بسیار کوچک است. او خود را دنباله روی بولیوار می دانست و فکر می کرد مانند بولیوار باید در سطح کل قاره فعالیت کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا در حمایت از اپوزیسیون دولت مادورو تحریم‌های نفتی ونزوئلا را تمدید می‌کند

مادورو در واکنش به انتقال هواپیمای ونزوئلا به آمریکا: راهزن دیوانه هواپیمای ما را دزدید

خبر خوش برای مردم ونزوئلا؛ نرخ تورم به ۱۹۳ درصد رسید