Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

برسانی با شعار«ایتالیای درست» به نبرد برلوسکونی می رود

برسانی با شعار«ایتالیای درست» به نبرد برلوسکونی می رود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پی یر لوییجی برسانی شصت و یک ساله، رهبر چپ میانه در ایتالیا، یک کمونیست سابق از یک خانواده کاتولیک بسیار معتقد است. او دبیر کل حزب دمکرات ایتالیا و یکی از شانس های انتخابات پارلمانی آتی در این کشور برای تصدی پست نخست وزیری است.

برسانی هم منتقد سرسخت سیاستهای ماریو مونتی تکنوکرات است و هم به سیاستهای سیلویو برلوسکونی که شاید مهمترین رقیب او در این انتخابات باشد می تازد. سیاست اقتصادی مورد نظر او در این بحبوحه بحران اقتصادی تلفیقی از سیاستهای سختگیرانه و سیاستهای رشد اقتصادی است.

وی عاشق سیگار برگ است، اما مهمتر از آن یکی از دوستداران ایده اروپای واحد و در زمره افرادی است که قائل به تشکیل “ایالات متحده اروپا” هستند. طبق نظرسنجی ها آقای برسانی و حزبش “ حزب دمکرات” از اقبال بیشتری در انتخابات پارلمانی 2013 برخوردارند. به همین بهانه گفتگویی با او انجام داده ایم.

یورونیوز: آقای برسانی اگر انتخابات، سال گذشته برگزار شده بود شما اکنون نخست وزیر ایتالیا بودید اما به نظر می رسد در شرایط فعلی اوضاع خیلی پیچیده شده باشد. حتی خود شما هم نگفته اید که پیروزی تان قطعی است. برلوسکونی می گوید در انتخابات از شما جلو خواهد زد. آیا احساس شما هم این است که فاصله اش با شما خیلی کاهش پیدا کرده و تبدیل به یک تهدید شده است؟

پی یر لوییجی برسانی: “اول از همه اینکه، ما سال گذشته هر آنچه را که باید برای ایتالیا انجام می دادیم، انجام دادیم و بنابراین، علیرغم مشکلات فعلی کشور از کرده خود پشیمان نیستیم. البته که جناح راست در ایتالیا وجود دارد و این حقیقتی غیر قابل انکار است. جناح راست حضور دارد و برلوسکونی با جذبه های پوپولیستی خود قصد دارد این طور وانمود کند که بهترین است و خود را به رخ دیگران بکشد. با این حال احساس نمی کنم که جناح راست آنقدر نزدیک شده باشد که برای ما یک تهدید تلقی شود برای اینکه اراده تغییر دادن کشور را در خودم حس می کنم و نسبت به نتایج انتخابات اطمینان زیادی دارم.”

یورونیوز: از شما در پاریس، بروکسل و برلین استقبال گرمی بعمل آمد و اعضای تیم تان هم به لندن رفتند تا بانکداران و فعالان بخش مالی را کمی آرام کنند. حالا هم شما میهمان یورونیوز هستید تا با مردم اروپا صحبت کنید. آیا این احساس را دارید که همه اروپا حتی جناح راست، از شما حمایت کنند؟

پی یر لوییجی برسانی:” مسئله ای که اغلب بر آن تاکید داشته ام نگرانی عمیق از نتیجه انتخاباتی است که تایید کننده “بازگشت بی پایان” برلوسکونی و فناناپذیری او باشد. برای اینکه اروپا، ایتالیای برلوسکونی را دیده، ایتالیایی که مانع از اجرای بسیاری از ایده های اروپا شد و اعتبار آنرا زیر سئوال برد. پس برداشت من این است که ما وظیفه داریم در این انتخابات پیروز شویم، نه تنها برای ایتالیا بلکه برای همه اروپا و تازه آنهم نه فقط برای جناح چپ اروپا.”

یورونیوز: هنوز در اروپا مشخص نیست بالاخره مونتی از جناح راست میانه رو است یا از جناح چپ دمکرات مسیحی؟ شما چه نظری دارید؟

پی یر لوییجی برسانی:” اخیرا همین بحث را در ایتالیا داشتیم ولی به تعریف روشنی نرسیدیم. می شود گفت مونتی یک لیبرال میانه رو است با چاشنی دمکرات مسیحی. خودش می گوید از مشاوره چند صاحب نظر بهره مند شده است(اشاره به دیوید اکسلراد مشاور باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا). چنین مشاورانی معمولا توصیه می کنند تا به رقیب خود حمله کنید و وعده و وعید بدهید. بنابراین به نوعی شاهد نوعی “تغییر کیش” و منش در او هستیم و یک مونتی جدید را در مقابل خود می بینیم. صادقانه بگویم نمی دانم چه نظری می توان داشت. رای دهندگانند که باید تصمیم بگیرند.”

یورونیوز: شعار حزب شما “ایتالیای درست” است. ایتالیا با شما به عنوان نخست وزیر چگونه تغییر خواهد کرد؟

پی یر لوییجی برسانی: “ “ایتالیای درست” به مفهوم ایتالیایی است که از نقطه نظر اخلاقی، برای شروع به چشم یک کشور بازسازی شده به خود نگاه می کند. در مرحله بعد مسئله، مسئله اعتدال داشتن در سیاست است: وضع قوانین جدی بر ضد فساد و تضاد منافع و به نفع بازار آزاد، حمایت از حقوق، نظیر آنچه که در سطح اروپا وجود دارد: کودکان افراد مهاجر، زوج های همجنسگرا، تساوی جنسیتی، حق آموزش، حق کارگران مبنی بر مشارکت در روند اخذ تصمیم و حقوقی نظایر اینها. و سپس بر مبنای چنین ساختاری، پرداختن به مسئله کار. “ایتالیای درست” ایتالیایی است که تعداد مشاغل در آن بیشتر است و برای رسیدن به چنین وضعیتی باید تمرکز خود را بر روی اقتصاد واقعی بگذاریم، اقتصادی که همه ما از آن فاصله گرفته ایم، قصد من این است که دوباره شور و اشتیاق ایتالیا و ایتالیایی ها را به اقتصاد واقعی، توجه به شرکت های وطنی، کار و حرفه مان و کالاهای “ساخت ایتالیا” برانگیزانم. این نقطه ای است که باید کار خود را از آن آغاز کنیم.”

یورونیوز: رهبری ایتالیا بدون حمایت کامل بازارهای مالی را چگونه ارزیابی می کنید؟

پی یر لوییجی برسانی:“معتقدم بازارهای مالی متغیری نیستند که بتوان آنها را نادیده گرفت. به نظرم بازارها می توانند وضعیت اقتصادی ایتالیا را بفهمند. اندازه و حجم اقتصادی از ما کشور بزرگی می سازد که باید آنرا حفظ کرد و نجات داد. بنابراین باید به سیاست های احیای اقتصادی، کنترل بودجه و ثبات ادامه دهیم هر چند که بازار معتقد باشد رشد اقتصادی ما کافی نیست. ما در وضعیت رکود اقتصادی شدیدی هستیم و در زمان رکود طولانی مدت هیچ کس بودجه را تغییر نمی دهد. در چنین شرایطی مجبورید سیاستهای سختگیرانه را با سیاست های رشد تلفیق کنید. ما خواستار اجرای چنین سیاست هایی در سطح اروپا می شویم و باید تلاش کنیم تا در ایتالیا هم به کار گرفته شوند.”

یورونیوز: آقای برسانی شما تصمیم گرفتید تا با پی یرو گراسو، دادستان پیشین ضد مافیا همکاری کنید آیا این هشدار واضحی است علیه جرایم سازمان یافته؟ و آیا احتمال دارد از او در پست وزیر دادگستری استفاده کنید؟

پی یر لوییجی برسانی: “پی یرو گراسو قطعا شخصیت مهمی است و حضور او مشخصا نشان دهنده نیت من در اعلان جنگ عیله جرایم سازمان یافته و اتخاذ یک موضع قوی در مبارزه با چنین جرایمی است. این نکته را هم فراموش نکنیم که در دوران بحران اقتصادی، موفقیت چنین مجرمانی مرهون منابع مالی است که در اختیار دارند.”

یورونیوز: اما برلوسکونی می گوید این دولت اوست که همه مجرمان را به زندان می اندازد.

*پی یر لوییجی برسانی:“برلوسکونی خیلی چیزها می گوید! ولی متاسفانه مجرمان هنوز حضور دارند و “اقتصاد کثیف” آنها هم هنوز در اقتصاد پاک رخنه می کند.”

یورونیوز: در مورد “سیاه چاله” بیکاری میان جوانان که بویژه در جنوب ایتالیا بالاست و البته در کشورهای اروپایی. راهبرد شما در مقام نخست وزیر چه خواهد بود؟

پی یر لوییجی برسانی: “واضح است که راه حل معجزه آسایی وجود ندارد. ولی باید برخی از قوانین مربوط به کار و شغل های موقت را ارتقا و بهبود دهیم. قانون بتنهایی کار ایجاد نمی کند، کار بواسطه مصرف و سرمایه شکل می گیرد. بنابراین نسخه تجویزی من یافتن سیاستهای مالی و اقتصادی است که سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی را تشویق می کنند و دوباره مصرف را بالا می برند. اگر می خواهیم واقعا در مورد شغل حرف بزنیم اینها اولویت های اصلی هستند. باید برای سال 2014 یک هدف را مشخص کنیم و میزان اشتغال را افزایش دهیم.”

یورونیوز: در اروپا همه با نگرانی در انتظار نتیجه انتخابات ایتالیا هستند. اما اگر ائتلاف راست میانه در منطقه لُمباردی پیروز شود از هم اکنون اعلام کرده که درصدد به وجود آوردن “ منطقه کلان اروپای شمالی” و ادغام آن با مناطق “پیه مون” (شمال غربی ایتالیا) و “وِنِتو” ( شمال شرقی ایتالیا) است. آیا این بهترین برگ برنده تجاری برای ارائه کردن به بروکسل نیست؟ شما چه نظری دارید؟

پی یر لوییجی برسانی:“این ها پیشنهادهای دیوانه وار و پوپولیستی لیگ شمال است. این سیاستهایی است که منجر به مشکل می شود. آنها از فرهنگی مغرضانه و کم تحمل و رو به قهقرا الهام گرفته اند. آنها اینگونه هستند! راستش فکر کنم شمال کشور فهمیده که هیچکدام از اینها ما را به جایی نمی برد.”

یورونیوز: و اما سئوال پایانی. برخلاف برلوسکونی و مونتی شما ترجیح دادید کمتر در تلویزیون ظاهر شوید که جا دارد برای قبول این مصاحبه باز هم از شما تشکر کنم و بیشتر فعالیت های انتخاباتی خود را با سفر به اقصی نقاط ایتالیا عملی کنید. آیا در میان مردم، ایتالیای “درست و واقعی” را یافتید؟

پی یر لوییجی برسانی: “ایتالیایی که دیدم به نظرم خشمگین آمد. اما فکر می کنم حداقل ایتالیایی که به ما نزدیک است و می خواهد تغییر در دولت را برایمان به ارمغان بیاورد. من به چنین ایتالیایی می گویم که صرف تظاهرات و اعتراض ما را به جایی نمی برد اما حتی دولت بدون تغییر هم ما را به هیچ جا نخواهد برد. بنابراین در حین سفر به اقصی نقاط کشور،ایده ترکیبی“تغییر” و “دولت” را به مردم پیشنهاد می کنیم. ما یک حزب بزرگ مردمی هستیم و حضور موثر در کشور را نمی توانیم نادیده بگیریم. این سلاح اتمی ماست و ما با این سلاح پیروز خواهیم شد.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاپ راه را برای قدیس شدن یک اینفلوئنسر نوجوان باز کرد

پلیس ایتالیا از جعبه‌های سوهان و گز مسافران ایرانی ۵ کیلوگرم تریاک و شیشه کشف کرد

ژنرال بدنام ایتالیایی از سوی سالوینی نامزد اصلی برای انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا معرفی شد