وزیر خارجه ایران:"مناسب پست ریاست جمهوری نیستم"

وزیر خارجه ایران:"مناسب پست ریاست جمهوری نیستم"
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بحران سوریه، جنگ لفظی تهران و تل آویو، مناقشه هسته ای و انتخابات آتی ریاست جمهوری ایران از جمله مسائلی بود که خبرنگار یورونیوز را بر آن داشت تا در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با علی اکبر صالحی وزیر امورخارجه این کشور گفتگو کند.

در این مصاحبه اختصاصی، آقای صالحی ضمن تاکید بر راه حل صد درصد داخلی حل بحران سوریه، سقوط دولت بشار اسد را موجب خلاء قدرت در این کشور، بی ثباتی منطقه و دارای عواقب خطرناکی دانست که می توانند تا آسیای میانه گسترش پیدا کنند. او در ادامه سخنان خود ضمن تاکید بر مواضع قبلی تهران در مورد انرژی هسته ای، خود را برای پست رییس جمهوری مناسب ندانست.

در ادامه متن کامل گفتگوی یورونیوز با او آمده است.

یورونیوز: آقای صالحی از اینکه دعوت یورونیوز را برای گفتگو قبول کردید سپاسگزارم. ایران و سوریه می گویند که به حملات هوایی اسرائیل به مقرهای تسلیحاتی سوریه پاسخ خواهند داد؟ آیا این صحت دارد؟

علی اکبر صالحی: “خوب من تا بحال نشنیده ام که کسی بگوید پاسخ خواهیم داد اما چیزی که ما گفته ایم این است که آنچه اسرائیل انجام داده یک مسئله جدی و خطرناکی است. این حمله هوایی از نوعی است که من اسم آنرا می گذارم مداخله با هدف آسیب وارد کردن به کشور و ملتی دیگر که طبق کنوانسیونهای بین المللی و کنوانسیونهای سازمان ملل مجاز شمرده نشده است. بنابراین اقدام اسرائیل مخالف قوانین و مقررات بین المللی است و می تواند عواقب خطرناکی در بر داشته باشد.”

یورونیوز: مثل؟

علی اکبر صالحی: “وقتی می گویم عواقب خطرناک برای این است که سوریه در یک منطقه بسیار حساس واقع شده و اگر این بحران به کشورهای دیگر سرایت کند شاهد آتش افروزی عظیمی خواهیم شد که تر و خشک در آن یکجا می سوزند. ما ایرانی ها چنین اصطلاحی را به کار می بریم… وقتی می گوییم تر و خشک یعنی همه بدون استثنا در خاکستر آتش بحران سوریه و کشورهای همسایه آن خواهند سوخت.”

یورونیوز: این بازی چگونه رقم خواهد خورد؟ بازیگرانش چه کسانی هستند که می خواهند چنین آتشی را به پا کنند؟

علی اکبر صالحی: “ خوب با این اقداماتی که به نظرم از سوی رژیم صهیونیستی انجام شده…”

یورونیوز: که البته آنها اگر بخواهیم منصف باشیم تکذیب کرده اند که چنین حملات هوایی را انجام داده اند.

علی اکبر صالحی: “آنها تکذیب کرده اند؟ خیر اتفاقا آنها تایید کرده اند که این حملات کار آنها بوده…”

یورونیوز: این چیزی نیست که مقامات این کشور در حاشیه کنفرانس به من گفتند.

علی اکبر صالحی: “خوب. دانسته های ما بر مبنای اطلاعاتی است که از سوی دولت سوریه و منابع خودمان به ما رسیده. حتی دبیر کل سازمان ملل متحد هم به این موضوع واکنش نشان داد. اگر چنین حمله ای انجام نشده پس چگونه است که دبیر کل سازمان ملل در مورد آن موضع می گیرد.”

یورونیوز: به سوریه بپردازیم. اگر اسد سقوط کند، همانطوری که تعداد زیادی از مردم در غرب امیدوارند و انتظارش را دارند، به نظر شما چه اتفاقی خواهد افتاد؟

علی اکبر صالحی: “قطعا این موضوع به یک خلاء (قدرت) می انجامد و وجود خلاء در سوریه تمامیت این کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد و دیگر نمی توان مطمئن بود که سوریه بعنوان یک کشور دارای تمامیت ارضی وجود داشته باشد. این منبع بی ثباتی در منطقه خواهد شد و بی ثباتی کل منطقه را فراخواهد گرفت و چه بسا دامنه آن حتی تا آسیای مرکزی گسترده شود. برای اینکه به نظر ما تنها راه حل موجود این است که دولت و اپوزیسیون با هم بنشینند و مشکل سوریه را در داخل جامعه سوری و از طریق ملت این کشور حل و فصل کنند. به بیان دیگر ما خواهان یک راه حل سوری-سوری در این ماجرا هستیم. نباید انتظار این را داشت که این مشکل از طریق تجویز نسخه یا استفاده از نسخه های از پیش نوشته شده که تلاش می شود از خارج به ملت سوریه تحمیل شود، حل شود. این شیوه موثر نیست.”

یورونیوز: جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا در ابتدای این کنفرانس گفت که اگر ایران مصمم باشد گزینه مذاکره مستقیم با آمریکا همچنان امکان دارد. آیا شما مصمم هستید و از این گفته استقبال می کنید؟

علی اکبر صالحی: “اگر مذاکره در مورد موضوعات مشخص باشد من هم خواهان آن می شوم. این بار در مورد مذاکرات هسته ای مایلم بگویم که هیچ خط قرمزی در مورد آن وجود ندارد….

یورونیوز: می خواستم همین را از شما بپرسم که خط قرمز های شما چه بوده؟

علی اکبر صالحی: “اما این مذاکرات تنها در صورتی می تواند انجام شود که ما این بار از حسن نیت آمریکا اطمینان کافی پیدا کنیم برای اینکه تجربه های قبلی ما متاسفانه عکس آنرا ثابت کرده است.”

یورونیوز: آیا این دلیل همان چیزی بود که شما را بر آن داشت تا به برنامه غنی سازی خود ادامه دهید؟ برای اینکه فرض کنیم که مثلا من خودم را جای ایرانی ها قرار دهم و اینکه شما به هر دلیلی به دنبال رسیدن سلاح اتمی هستید از طرفی چاک هیگِل وزیر دفاع مورد نظر اوباما را دارید که به روال گذشته می گوید همه گزینه ها و از جمله گزینه نظامی روی میز اند و از طرف دیگر اینکه شاید اسرائیل سلاح هسته ای داشته باشد… شما عملیات های آمریکا را در منطقه رصد می کنید و شاید بر مبنای مجموعه این دلایل است که شما برای ادامه بقاء مسیر مذاکره را بر می گزینید.

علی اکبر صالحی: “همواره بدرستی از ابتدا گفته ایم که سلاح هسته ای بدلایل متعدد هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی ما ندارد. یک دلیل این است که بر خلاف دین و اصول اعتقادی ماست. وانگهی رهبر ما فتوایی صادر کرده که مطابق آن هیچکس در کشور نباید به سمت توسعه سلاح های هسته ای گام بردارد. از بُعد دیگر وقتی به مسئله از دیگاه عمل گرایی نگاه کنیم به فرض اینکه ما یک، دو، سه، چهاربمب ابتدایی هم تولید کردیم آیا با آنها می توان با کشوری مثل آمریکا یا کشورهای دیگری که در حوزه سلاح های هسته ای دهه هاست فعالند، رقابت کرد. بدیهی است که این برای ما یک سلاح بازدارنده نیست… وانگهی ما با همسایگان خود مشکلی نداریم.”

یورونیوز: بسیاری از کارشناسانی که غالبا آنها را در رسانه های غربی و جاهای دیگر می بینیم می گویند سیاست خارجی ایران محو کردن اسرائیل از روی نقشه دنیاست. من به دنبال یک گفته بسیار شفاف و صریح هستم که این مسئله را کاملا تکذیب کند.

علی اکبر صالحی: “می دانید که ما دولت اسرائیل را به رسمیت نمی شناسیم ولی هیچگاه در مورد نابود کردن مردم هم حرفی نزده ایم. وقتی ما گفتیم… وقتی من گفتم زمانیکه پای استفاده از سلاحههای کشتار جمعی به میان آید ما بطور کامل خود را از این حق محروم می دانیم.”

یورونیوز: آیا شما برای انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا می شوید؟ اصلا این پست مورد علاقه شما هست؟

علی اکبر صالحی: “نه من برای این کار مناسب نیستم.”

یورونیوز: بنابراین شرکت خود را در این انتخابات منتفی می دانید و شما را بعنوان کاندیدا نخواهیم دید؟

علی اکبر صالحی: “خوب. نمی دانم که از کابینه خارج شوم یا نه این بستگی به نظر رییس جمهوری بعدی دارد که ممکن است مرا نگه دارد یا نگه ندارد.”

یورونیوز: آقای صالحی از گفتگوی شما با یورونیوز سپاسگزارم.

علی اکبر صالحی: “خواهش می کنم.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سکوت رسمی تهران و تل‌آویو درباره تهاجم هوایی به ایران؛ رسانه‌های دو طرف چه گفتند؟

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟

ایران و اسرائیل؛ چگونه دو کشور متحد به دشمنان قسم‌خورده تبدیل شدند؟