Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

برلوسکونی:" پوتین بهترین سیاستمدار فعلی دنیاست"

برلوسکونی:" پوتین بهترین سیاستمدار فعلی دنیاست"
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یورونیوز: آقای برلوسکونی شما در سال 1994 وارد دنیای سیاست شدید، سال 2011 صحنه سیاست را ترک کردید و دوباره در سال 2012 بازگشتید. چرا؟

سلیویو برلوسکونی: “بازگشتم برای اینکه درست مثل سال 1994 کشور در معرض خطرات یک دولت چپگرا قرار گرفته که متاسفانه یک چپ سوسیال دمکرات هم نیست و بیشتر به ایدئولوژی کمونیسم گرایش دارد. که در آن زمان نامش حزب کمونیست ایتالیا بود و بعدا چندین بار نامش را تغییر داد و امروز حزب دمکراتیک نامیده می شود ولی افرادی که الان در مسند آن قرار دارند همانهایی هستند که آنرا بوجود آوردند.”

یورونیوز: اما ذکر اینکه آنها ایده های کمونیستی دارند برای پیروزی در انتخابات کافی نیست. آیا سیلویو برلوسکونی می خواهد چیز تازه ای همراه خود بیاورد؟

سلیویو برلوسکونی: “ما البته برنامه ای برای این کار داریم که خلاصه کردن آن اینجا کار ساده ای نیست…

یورونیوز: یکی دو مورد اصلی آنرا بفرمایید.

سلیویو برلوسکونی: “برنامه ما بر مبنای تغییر کامل برنامه اقتصادی تکنوکراتها بنا نهاده شده که در دولت سرکار بوده اند و موجب بوجود آمدن این وضعیت اسف بار شده اند. برای اینکه طی سیزده ماه گذشته با پایین آوردن مصرف موجب سقوط میزان تولید شدند. ششصد هزارنفر بر تعداد بیکاران افزوده شده و نرخ بیکاری میان جوانان به 37 درصد رسیده است. بدهی دولتی در دوران آنها افزوده شده و رکود و بحران بخشهای متنوعی از جمله ساخت و ساز و خودروسازی را در بر گرفته است که میزان فروش این مورد دوم به سطح سی و سه سال پیش بازگشته. اما ما چه کاری برای ایتالیایی ها می توانیم صورت دهیم؟ اول از همه ما لیبرال هستیم و معتقدیم که شهروندان نباید در خدمت اهداف دولت باشند و برعکس دولت باید در خدمت شهروندان باشد بنابراین باید به نفع شهروندان و بویژه در راستای کاهش دادن مالیاتها مداخله کنیم. در ابتدا قایل به حذف مالیات بر سکونت هستیم که توسط این دولت بوجود آمده و ایتالیا را به دومین کشور از نظر نرخ بالای این مالیات در اروپا تبدیل کرده است.”

یورونیوز: اما چرا شما در طی سالهای حکومت خود تلاشی برای کاهش دادن مالیاتها انجام ندادید؟

سلیویو برلوسکونی: “برای اینکه ایتالیا نسبت به کشورهای دیگر دو نکته منفی دارد. آرای رای دهندگان اینجا خیلی پاره پاره است و هنوز به یک نظام دوقطبی که یکطرف آن راست باشد و طرف دیگر چپ یا جمهوریخواه و دمکرات، نرسیده ایم. ایتالیایی ها همواره به تعداد زیادی از احزاب کوچک رای داده اند. برای حکمرانی کردن باید حمایت یک ائتلاف را پشت سر خود داشته باشید در کشوری که یک حزب بزرگ مثل حزب دمکرات چپی است و حزب مردم آزاد، حزب من، در راست قرار گرفته باید همیشه دست به دامان احزاب کوچکتر شوید که هیچگاه منافع ملی برایشان اولویت نداشته و فقط بفکر منافع خود هستند که آنهم در واقع منافع شخصی رهبرانشان است.”

یورونیوز: لیگ شمال مثلا….

سلیویو برلوسکونی: “بله. ما بدلیل وتوی لیگ شمال بسیاری از پروژه های خود را نتوانستیم به پیش ببریم. وقتی ما یک لایحه قانونی تهیه می کردیم باید ابتدا با احزاب کوچک ائتلافمان به توافق می رسیدیم و بعد لایحه را به پارلمان می فرستادیم که رسیدگی به آن که کلی هم اصلاح شده بود، بین 450 تا 600 روز بعد صورت می گرفت تازه اگر اپوزیسیون از کل یا بخشی از آن خوشش نمی آمد تصمیم گیری در مورد آن لایحه به قضاتی سپرده می شد که اکثر سیاسی و با گرایشات چپی بودند. این قضات لایحه را متوقف و آنرا به دادگاه قانون اساسی ارجاع می کردند که اعضای آنرا یازده قاضی چپگرا در کنار چهار قاضی راستگرا تشکیل می دادند و طبیعتا ملاحظات سیاسی خود را در تصویب این لایحه لحاظ می کردند.

یورونیوز: اما قضات معمولا بر روی مسائل عینی متمرکز می شوند نه لزوما اتخاذ تصمیم. اینطور نیست؟

سلیویو برلوسکونی: “خیر. قضات معمولا به رقبای سیاسی خود بدون اینکه لزوما به موارد عینی استناد کنند، حمله می کنند. من در سال 1994 و علیرغم رای مردم و در تضاد با اصول دمکراسی بدلیل اتهاماتی که دادستان میلان در مورد فساد به من وارد کرده بود، از دولت دور ماندم. چند سال بعد از این اتهام بطور کامل تبرئه شدم. الان هم دادستان میلان در تلاش است تا دست به اقدام مشابهی بزند.”

یورونیوز: حتی فکر کردن به این موضوع که نخست وزیر آینده و نخست وزیر پیشین ایتالیا این چنین رابطه ای با دستگاه قضایی داشته هم حیرت آور است!

سلیویو برلوسکونی: “حساسیت اصلی این نیست که رییس دولت با دستگاه قضا چنین روابطی داشته بلکه دخالت دستگاه قضایی در امور سیاسی و در انتخاب دمکراتیک مردم است… اینکه بواسطه ای قدرتی که در اختیار دارد یک جنگ سیاسی راه بیندازد.”

یورونیوز: بنابراین این موارد از نظر شما دروغی بیش نیستند؟

سلیویو برلوسکونی: “من همواره تبرئه شده ام. 103 مورد کیفرخواست علیه من صادر شده و همیشه به تبرئه من یا نقص شواهد و عدله انجامیده است. این بدین مفهوم است که در طی این سالها دستگاه قضایی نتوانسته اتهامات را علیه من ثابت کند و پرونده ها بایگانی شده اند. نتیجه رقمی است که شاید باور آن از سوی شهروندان اروپایی و بینندگان شما کار آسانی نباشد ولی من در طی این نوزده سال چیزی در حدود 450 میلیون یورو هزینه وکیل و مشاور پرداخت کرده ام. اگر سیستم قضایی ما تحت تاثیر سیاست نبود این رقم خیلی حیرت آورتر به نظر می رسید. یک دلیل برای شما بیاورم: حزبی وجود دارد که قضات چپی آنرا تشکیل داده اند و از طریق آن گرایشات چپی خود را به وضوح اعمال می کنند و تا همین چند روز پیش انجام تحقیقات خیلی مسئله دار به عهده آن بود. مثل رابطه بین دولت و مافیا.”

یورونیوز: ولی وقتی یک قاضی استعفا می دهد و به دنیای سیاست می پیوندد قاعدتا شهروندی مانند دیگر شهروندان است…

سلیویو برلوسکونی: “بله. ولی باز هم مثل یک قاضی می اندیشد.”

یورونیوز: منازعه در مورد منافع به هر حال مختص قضات نیست و شامل روسای شرکتها هم می شود.

سلیویو برلوسکونی: “ما برای حل مشکل منافع، قانونی تصویب کردیم که هنوز هم اعتبار دارد. مایلم این تصور را که سیلویو برلوسکونی از طریق شبکه های تلویزیونی اش به دنبال کارهای سیاسی است رد کنم. خیر. تلویزیونهای من کار سیاسی نمی کنند در تاریخ برنامه های پخش شده در تلویزیونهای من حتی یک برنامه هم وجود ندارد که در آن به چپ ها حمله شده باشد.”

یورونیوز: وقتی درباره کشمکش بین منافع صحبت می کنیم در مورد پوشش رسانه ای آن معمولا بحث نمی شود بلکه در مورد گذشته و حال کاندیدای مورد نظر گفته می شود حالا این کاندیدا می خواهد قاضی باشد یا رییس یک شرکت و او باید به مسئولیت های خود واقف باشد.

سلیویو برلوسکونی: “طی نوزده سال قضات دو میلیون صفحه عیله من پرونده جمع کردند اما حساب من بعنوان رییس شرکت تسویه بود. از زمانی که وارد سیاست شده ام تا بحال نزدیک نه میلیارد یورو مالیات به دولت داده ام و احتمالا بزرگترین مالیات دهنده ایتالیایی هستم. اما همیشه سعی داشته اند به انحا مختلف به من حمله کنند ولی خوب همیشه من برنده شده ام.”

یورونیوز: در سال 1994 وقتی برای اولین بار کاندیدا شدید اعلام کردید اصلاحات لیبرالی را روی مدل ریگان و تاچر انجام خواهید داد ولی نتایج این اصلاحات امروز خیلی روشن نیستند.

سلیویوبرلوسکونی: “برای اینکه اعمال تغییر و تحول آنگونه که من در نظر داشتم امکانپذیر نبود.”

یورونیوز: چه چیزی در این راه کم داشتید؟

سلیویو برلوسکونی: “ابزار لازم را برای اجرا در اختیار نداشتیم. دولت ایتالیا از ابزارهای دیگر دمکراسی های غربی برای اجرا برخوردار نیست. اگر قانون اساسی را تغییر ندهیم ایتالیا کشوری باقی خواهد ماند که قابل اداره و حکومت کردن نیست. در این راستا دو، سه مشکل داریم ولی ایتالیا کشور غنی ای است و ما در آن زندگی خوبی داریم. ما دومین اقتصاد منسجم اروپا هستیم.

یورونیوز: با نرخ بیکاری 37.5 درصدی جوانان، کشوری ثروتمند با این همه جوان بیکار یعنی اینکه مشکل دارد و آنقدرها هم غنی نیست.

سلیویو برلوسکونی: “بله. دلیلش هم این است که این دولت تکنوکرات اصلاحات مناسبی انجام نداده است و موجب شده تا شرایط استخدام تا این حد سخت شود…

یورونیوز: ولی این آمار، تنها به کارنامه کاری یک دولت موقت نمی تواند مربوط باشد.

سلیویو برلوسکونی: “تا آنجا که به من مربوط می شود نتایج کاری دولت من منجر به ایجاد یک میلیون و نیم فرصت شغلی شد. بنابراین از آن دفاع می کنم. من تعداد کارکنان را در ایتالیا یک میلیون و نیم افزایش دادم.”

یورونیوز: ولی آمار باز هم منفی است.

سلیویو برلوسکونی: “گوش کنید با من نرخ بیکاری به هفت درصد کاهش پیدا کرده بود و این میزان با دولت تکنوکراتها به 11.1 درصد رسیده است.

یورونیوز: این میانگین اروپاست و ما به آن نزدیکیم…

سلیویو برلوسکونی: “میانگین ما بیشتر از اروپا است و تعداد بیکارانمان بیشتر از بقیه اروپاست. من در برنامه خود به نفع شرکت های بازرگانی نکته ای را گنجانده ام تا در صورت استخدام جوانان از پرداخت مالیات معاف شوند. یعنی صد درصد مبلغی که کارفرما بعنوان حقوق می پردازد دستمزدی است که در اختیار کارگر قرار می گیرد نه مانند امروز که بدلیل مالیاتها و کسری ها پنجاه درصد است. در مورد کارسیاه هم که بخش قابل توجهی از اقتصاد ایتالیا را شامل می شود این سیستم می تواند به محدود شدن آن کمک کند برای اینکه شرکتها می توانند با پرداخت کمتر مالیات از راه استخدام کارگران جدید، هزینه های خود را کاهش دهند.“

یورونیوز: چگونه می خواهید اقتصاد زیر زمینی را شکست دهید؟ این یک اولویت ملی است یک ضرورت واقعی. پیشنهاد شما در این باره چیست؟

سلیویو برلوسکونی: “اقتصاد زیرزمینی داستان قدیمی ای است که تنها از یک راه می توان آنرا شکست داد: کاهش دادن فشار مالی. هدف ما هم همین است. ما هرگز میزان مالیات را در طی ده سال حکومتمان افزایش ندادیم.”

یورونیوز: اما آنرا کاهش هم ندادید!

سلیویو برلوسکونی: “بخاطر شرایط ایتالیا بود و همانطور که گفتم به ما اجازه نمی داد تا اصلاح قانون کار را پیشنهاد کنیم. در عوض قانون مالیاتی می تواند به سمتی سوق پیدا کند که بواسطه آن اقتصاد زیر زمینی سر بر آورد.”

یورونیوز: نکته ای وجود دارد که نسبت به آن در طول دوران نخست وزیری تان احساس تاسف کنید؟ کار بیشتری می توانستید بکنید که نکردید؟ یک کار متفاوت؟

سلیویو برلوسکونی: “تقریبا غیر ممکن بود بنظرم که هیچ اشتباهی مرتکب نشدم.”

یورونیوز: هیچی؟

سلیویو برلوسکونی: “فقط یکی. نتوانستم ایتالیایی ها را قانع کنم که اکثریت مطلق را به من بدهند.”

یورونیوز: و در هیچ مورد دیگری خود را سرزنش نمی کنید؟

سلیویو برلوسکونی: “به هیچ وجه. کار من عالی و نمونه بود بهتر از همه افراد قبلی و علیرغم تمامی مشکلات کارهای تحسین برانگیز زیادی انجام دادم.”

یورونیوز: برای سیلویوبرلوسکونی امروز دشمن اصلی اش کیست؟ چه کسی مخالف واقعی شماست؟

سلیویو برلوسکونی: “من دشمنی ندارم. فقط رقیب دارم یا همانطور که شما گفتید مخالف که مطمئنا پی یر لوئیجی برسانی رهبر حزب دمکراتیک یکی از آنهاست.”

یورونیوز: ماریو مونتی چه؟ خیلی معذرت می خواهم ولی شما دوتا شبیه یک زوج عاشق قدیمی به نظر می آیید که زمانی عاشق همدیگرند، زمانی از هم متنفر می شوند و بعضی وقتها از هم حمایت می کنند. در گذشته شما حامی آقای مونتی در جایگاه کمیسیونر اروپایی بودید. روابط پرفراز و نشیبی داشته اید.

سلیویو برلوسکونی: “نه فراز و نشیبی نبوده. من مونتی را استاد دانشگاهی می دانم که مورد احترام همه است. به او وعده کردم و او را در دولتم بعنوان کمیسر اروپا منصوب کردم و حتی از دوره چهارساله دوم او در این مقام، در دولت آلِما دفاع کردم و در آخر وقتی بعلت دسیسه مجبور به استعفا شدم بعد از پیشنهاد رییس جمهوری فکر کردم شاید مونتی توانایی تشکیل یک دولت تکنوکرات را داشته باشد و از پس آن برآید ولی بعدا ناامیدی ام شروع و کامل شد.”

یورونیوز: مونتی تاییدیه واتیکان را گرفت که بنظر می رسد در ایتالیا ضروری باشد. چرا؟

سلیویو برلوسکونی: “نه این حقیقت ندارد.

یورونیوز: اما بیانیه های واضحی در این مورد صورت گرفته. شما چگونه می توانید رای کلیسای کاتولیک را زیر سئوال ببرید؟

سلیویو برلوسکونی: “نه. این به هیچ وجه درست نیست. تنها مقاله ای در این مورد در یکی از نشریات کاتولیک چاپ شده که این نمی تواند نماینده و معرف نظر کلیسای کاتولیک باشد اما با آنها روابط زیادی داریم.”

یورونیوز: اما خیلی از بیانیه ها در این جهت بوده. مونتی قطعا ایده آل ترین کاندیدا برای رای دهندگان کاتولیک بوده است…

سلیویو برلوسکونی: “بیانیه های زیاد دیگر هم در جهت مخالف صورت گرفته اند. خیلی از مردم کارهای ما را در طی ده سال حکومت تایید کرده اند. بسیاری از آنها هم در مورد ارزشهای اخلاقی در زندگی افراد و خانواده ها و یا آزادی آموزش هم شفاها از کلیسا دفاع کرده اند که در واقع همان ارزشهای مورد نظر ما هم هستند. ما در خانواده بزرگ دمکراسی و آزادی اروپا که حزب مردم اروپایی نام دارد بنوعی صدای حزب کاتولیک ایتالیا هم هستیم.”

یورونیوز: اما نکاتی در رابطه شما با حزب مردم اروپایی وجود دارد که دیگر کار نمی کنند. ژوزف دال گفته ماریو مونتی کاندیدای مورد نظر حزب است. مشکل کجاست؟

سلیویو برلوسکونی: “ او تکذیب کرد. شاید هم گفته… این به این معنیست….

یورونیوز: به نظر شما این یک نقطه نظر شخصی است یا بیشتر یک احساس مشترک در بین اروپایی هاست؟

سلیویو برلوسکونی: “کاملا شخصی. او تنها یکی از چهارده معاون حزب مردم اروپایی است. شاید بدنبال اهداف شخصی خودش باشد اما آلمانی را بهتر از فرانسوی حرف می زند چون اهل استراسبورگ است. او مشخصا بدنبال این است که طرفدار پیدا کند و آینده خود را بسازد. باید بگویم که اصلا از این بیانیه خوشحال نشدم اما باز هم تکرار می کنم اینگونه بیانیه ها اثری ندارند و بر خلاف واقعیات ایتالیا هستند. بیانیه های بیشمار دیگری در مورد مواضع من در مورد اروپا وجود دارد. من با استفاده از فرصت بوجود آمده در این گفتگو تاکیید می کنم که هیچ ایتالیایی بیشتر از من طرفدار اروپا نیست. از زمانیکه از دنیای سیاست کنار کشیده ام بیشتر به رویای شومان، آدنور و دُ گاسپری در مورد یک اروپای واحد که می تواند مثل ایالات متحده عمل کند نزدیکتر شده ام و خود را در آن سهیم می دانم.”

یورونیوز: نقطه شکاف شما و اتحادیه اروپا چه چیزی بود؟ باید اتفاقی افتاده باشد که امروز مارتین شولتز رییس پارلمان اروپا بطور واضح می گوید برلوسکونی نمی تواند مایه ثبات شود و هم برای ایتالیا و هم برای اروپا یک تهدید است.

سلیویو برلوسکونی: “برای این است که در یکی از جلسه های پارلمان اروپا وقتی سخنان نادرست و نسنجیده ای را در مورد من، حزبم و دولتم به زبان آورد دعوای سختی با او کردم.”

یورونیوز: آیا همه این حرفها و بیانیه ها نظرات شخصی هستند؟ شولز، دول و حتی یونکر اصلا چرا آنها باید اینگونه مواضع خود را بیان کنند؟

سلیویو برلوسکونی: “عذر می خواهم ولی این افرادی که اشاره کردید وزنه های قابل توجه و مهمی در اروپا نیستند.

یورونیوز: اینکه شما می گویید رییس پارلمان اروپا مهم نیست خوب بحث دیگری است.

سلیویو برلوسکونی: “ریاست پارلمان اروپا حاصل مذاکرات بین حزب ما و سوسیال دمکراتها است. سوسیال دمکراتها شولتز را مد نظر داشتند و با توجه به اینکه پیمانی وجود داشت تا نصف دوره فرد مورد نظر ما ریاست کند و نصف دوره فرد مورد نظر آنها.. ما هم او را پذیرفتیم. این به این معنا نیست که ما توجه ویژه ای به آقای شولتز داشته ایم. در مورد اروپا مایلم نکته دیگری را اضافه کنم: وقتی تصمیم مشترک برای انتصاب رییس شورای اروپا که من بشدت موافق آن بودم، اتخاذ شد من تونی بلر را بعنوان شخصی تاثیر گذار و کاریزماتیک و خبره در نظر داشتم. در مورد مسئول سیاست خارجی، کمیسیونر ارشد کاترین اشتون هم به همین صورت….فرانسه و آلمان که دوست داشتند بر سیاست خارجی اتحادیه کنترل داشته باشند با انتصاب تونی بلر مخالفت کردند و مجبور شدیم در نهایت شخصی مثل هرمان وان رامپوی را در راس داشته باشیم. شخصیتی که برای بسیاری از شهروندان اروپایی ناشناخته بود هر چند با او روابط صمیمانه ای دارم.”

یورونیوز: شاید این امر به دلیل این واقعیت است که محور فرانسه-آلمان قطعا خیلی قوی تر از ایتالیا در اروپا است…

سلیویو برلوسکونی: “اما این امر مغایر با اروپا بعنوان یک نهاد مهم در صحنه بین المللی است. اروپایی که توان صدور دموکراسی را دارد و نقش تعیین کننده ای در صحنه بین المللی بازی می کند. با حفظ وضعیت کنونی اروپا یعنی با تکیه بر حاکمیت ملی از سوی کشورهای مختلف آنهم به شیوه مبتنی بر حسادت چطور می توان اروپایی را تصور کرد که پاسخگوی رویاهای پایه گذارانش باشد.”

یورونیوز: چرا اینقدر از آنگلا مرکل روبرگردان هستید؟

سلیویو برلوسکونی: “نه من از او روبرگردان نیستنم.“

یورنیوز: پس چه مشکلی با او دارید؟

سلیویو برلوسکونی: “من همیشه با او روابط صمیمانه ای داشته ام. مشکلی نیست. تنها مساله این است که من باید از منافع ایتالیا دفاع کنم. با توجه به این واقعیت که آلمان می خواهد در اروپا نقش غالب را ایفا کند، من مایلم که همبستگی، نقش غالب را داشته باشد.”

یورونیوز: آیا اظهارات تردیدآمیز شما درباره یورو ممکن است با واکنش های مختلف اروپا نسبت به نامزدیتان همراه شود؟

سلیویو برلوسکونی: “من هرگز نسبت به یورو تردید نداشته ام.”

یورونیوز: شما یورو را به کاستی های متعددی متهم کرده اید. اینطور نیست؟

سلیویو برلوسکونی: “من هرگز چنین اظهارنظری نکرده ام. من فایده یورو، این واحد پولی یکسان را درک می کنم. اما فقط می گویم که باید دستورالعمل واحد و کلی در مورد این واحد پولی وجود داشته باشد. واحد پولی ای که حتی از سوی یک بانک مرکزی هم تحمل نمی شود به معنای آن است که واحد پولی ضعیفی است.”

یورونیوز: بعنوان وزیر اقتصاد احتمالی آینده ایتالیا چه الویتی را برای نخستین نشست اروپا پیشنهاد می کنید؟

سلیویو برلوسکونی: “در تمام نشست های شورای اروپا، من با تجربه و آگاهی بالاتر از حد متوسط حضور داشتم. تمام همکارانم افراد باهوشی بودند. اما برخی از فضایی بوروکراتیک می آمدند، برخی تنها دارای تجربه سیاسی بودند و برخی نیز تنها با تجربه سندیکایی حضور داشتند. کسی با تجربه اقتصادی من نبود، کسی چون من که طی چندین دهه در قلب بازار و کار بوده است. من اندوخته ای از تجارب بازار و دولت را با خود دارم.

یورونیوز: البته چهره هایی چون یونکر، اولی رِن، بارنیِر ….

سلیویو برلوسکونی: “ببخشید، کی؟ “

یورونیوز: یونکر، اولی رِن، بارنیِر از نظر شما دارای تجربه نیستند؟

سلیویوبر لوسکونی: “یونکر رئیس و البته یکی از مشاوران است. اما از کشور کوچکی آمده و با 58 هزار رای انتخاب شده است. در نتیجه، نفوذ و جنبه های سیاسی مربوط به او با کسی که از کشوری با 60 میلیون نفر جمعیت آمده قابل مقایسه نیست. من همواره با تمام همکارانم که دور یک میز جمع می شویم روابط دوستانه ای دارم اما مسلما وقتی نظر مخالفم را به نفع منافع کشورم و بدون تعرض به منافع دیگران اعلام می کنم، آزاردهنده به نظر می رسم.”

یورونیوز: احساس نمی کنید در اروپا کمی تنها و منزوی شده اید؟

سلیویو برلوسکونی: “به هیچوجه. من بطور منظم با تمام همکارانم تماس دارم و استعداد ویژه ای در توجه و احترام به دیگران دارم. من نسبت به روابط دوستانه، آدم بازی هستم. کسی که طی بیست سال فعالیت سیاسی توانسته با دیگر بازیگران صحنه سیاست ارتباط دوستی برقرار کند.”

یورونیوز: تصویر ایتالیا در خارج از این کشور متفاوت است. رسانه های بین المللی بویژه رسانه های اروپایی چندان احساس مثبتی به آن ندارند. آیا این تصویر تحریف شده به علت دور بودن از مساله اصلی است یا از موضوع دیگری ناشی می شود؟ چرا رسانه های اروپایی متفقا چنین نگاهی را نسبت به شما دارند؟

سلیویو برلوسکونی: “ نظر من با شما در تناقض است است من در پراگ و فرانسه بوده ام و همه جا در خیابان مردم مرا می شناختند.”

یورونیوز:ما در مورد محبوبیت حرف نمی زنیم بلکه در مورد قدردانی حرف می زنیم.

سلیویوبرلوسکونی: “من همواره از جانب همکارانم که مدیر اجرایی هستند و همکاران دیگرم در حزب مردم اروپایی مورد استقبال دوستانه ای قرار داشته ام. رسانه ها بیشتر به چپیها متمایلند و رسانه های ایتالیایی هم بیشتر با چپها هستند. یک نوع شبکه زنجیره ای مرتبط، خصوصا با یک روزنامه ایتالیایی بنام “لا رپوبلیکا“ وجود دارد که این دوستی را ترویج کرده و این شبکه زنجیره ای را علیه من بنا کرده اند.“

یورونیوز: آیا “لا رپوبلیکا” اینقدر قوی است که نفوذ بر روزنامه هایی چون اکونومیست، لیبراسیون و لوموند داشته باشد؟ یا شاید شما خیلی بیش از حد اهمیت
می دهید.

سلیویو برلوسکونی: “ بله، چرخه ای میان آنها وجود دارد و در این چرخه آنها از هم دیگر کمک می گیرند. آنها به همدیگر اخبار را می دهند و همان اخبار دوباره منتشر می شود. یعنی اینکه : من یه خبری را منتشر می کنم و از شما می خواهم که شما هم همان را منتشر کنید، در نهایت همان خبر از روزنامه لیبراسیون بیرون میاد، درست مانند اخبار لیبراسیون . و این چیزیست که همیشه در حال مبارزه با آن بوده ام.“

یورونیوز: پس اگر شما در انتخابات برنده شوید و به اجلاس سران اروپا بروید، فکر می کنید آنگلا مرکل با آغوشی باز به استقبالتان می آید؟

سلیویو برلوسکونی: “من همیشه با آنگلا مرکل روابط بسیار خوبی داشته ام. فقط یکبار او و سارکوزی رفتارشان طوری بود که اعتبار بین المللی من را هدف قرار دادند و خانم مرکل به من گفت : چگونه می توانی هنوز با من صحبت کنی؟”

یورونیوز: این چیزی است که آنگلا مرکل به شما گفت؟ آیا بعد از این موضوع شما بازهم با هم حرف زدید؟

سلیویو برلوسکونی: “ بله البته. ما به صحبتمان ادامه دادیم. من کینه ای نیستم. گاهی اوقات من خیلی خوبم و هیچ وقت با او مشکلی نداشتم. در مورد مسائلی دیگر با سارکوزی مشکلاتی داشتم. وقتی با فرانسه در مورد انتصاب ماریو دراگی بعنوان رییس بانک مرکزی اروپا توافق کردم سارکوزی در مقابل خواستار استعفای عضو ایتالیایی هیات رییسه شد. من پذیرفتم . اما بینی اسماگی حتی وقتی به او پیشنهاد پستهای دیگری را هم دادیم از استعفا کردن خودداری کرد برای اینکه می خواست رییس بانک ایتالیا شود. اما به نظر من بعنوان نخست وزیر، او دارای قابلیت لازم بر ایفای چنین نقشی نبود.”

یورونیوز: شاید همیشه با سارکوزی یک مبارزه و کشمکشی بر سر رهبری بوده؟ مثلا در مورد لیبی. سارکوزی در پیش زمینه و مرکز توجه قرار داشت در حالی که ایتالیا نقش تاریخی را بازی می کرد علیرغم نفوذ سنتی نتایج بهتری حاصل نشد. فرانسه بیشتر تاثیر گذار بود.

سلیویو برلوسکونی: “خیر، فرانسه بدنبال منافع خودش بود. وقتی سارکوزی به لیبی رفت آنجا یک بیلبورد عظیمی را دید که من و قذافی را مانند دو دوست قدیمی نشان می داد، به فرانسه که برگشت به گروهش گفت : ایتالیا تمام نفت و گاز لیبی را از ما می گیرد. باید کاری کنیم. بنابراین ستون نظامی که توسط قذافی به بنغازی برده شده بود را بمباران کرد و کشورهای دیگر را متقاعد کرد که دخالت کنند. آن شب من می خواستم استعفا بدهم. بدلیل دخالت بی مورد جامعه بین المللی در مسائل مربوط به کشور دیگر.“

یورونیوز: اگر شما بخواهید تنها یک فرد مهم را در زندگیتان معرفی کنید، در مورد زندگی خصوصیتان صحبت نمی کنم، در مورد زندگی سیاسیتان، کسی که سیلویو برلوسکونی فکر می کند که می تواند هنوز از او چیز یاد بگیرد کیست؟

سلیویو برلوسکونی: “از نقطه نظر سیاسی من همواره به رهبران قدرتمند دنیا نگاه کردم. من همیشه روابط بسیار عالی با رییس جمهوری های آمریکا داشته ام. یک روابط دوستی مستحکم با جورج بوش. روابط خوبی با کلینتون داشتم ، با همسرش هم همینطور. روابط خوبی با اوباما هم داشتم و او را بعنوان فردی توانا و دارای حس مشترک تحسین می کنم. رابطه برادرانه ای هم با ولادیمیر پوتین دارم. فکر می کنم تا به امروز او بهترین سیاستمدار دنیاست. فکر می کنم روسیه با داشتن چنین رهبری دارای ثروت بسیاری است .

یورونیوز: او نیز خارج از کشور به درستی فهمیده نشده؟

سلیویو برلوسکونی: “ دقیقا. تصویری که از او داده می شود دقیقا برخلاف واقعیت چیزی است که او هست.”

یورونیوز: فقط یک سوال شخصی برای پایان بحث. آیا چیزی هست که سیلویو برلوسکونی را بیدار نگه می دارد؟ یا چیزی که مانع خوابش شود؟ آیا چیزی وجود دارد که شما را بعنوان سیاستمدار به وحشت بیندازد؟

سلیویو برلوسکونی: “بعنوان سیاستمدار نه. بعنوان مسئول کشورم بدلیل اعتمادی که شهروندان به من دارند بله. در حال حاضر شرایطی وجود دارد بنام “گرداب رکود اقتصادی“ که مرا نگران می کند.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری در مجلس ایتالیا بر سر لایحه جنجالی دولت؛ یک نماینده راهی بیمارستان شد

همه فرزندان نخست وزیر اسبق ایتالیا میلیاردر شدند

تقسیم ثروت ۶ میلیارد یورویی‌ برلوسکونی؛ دوست دختر ۳۳ ساله ۱۰۰ میلیون یورو به ارث برد