پیامدهای تغییر جایگاه فلسطین در سازمان ملل

پیامدهای تغییر جایگاه فلسطین در سازمان ملل
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فلسطینیان با اکثریت گسترده آراء اعضای سازمان ملل متحد، جایگاه “دولت ناظر” این سازمان را بدست آوردند. 138 عضو، از جمله 14 عضو از اتحادیه اروپا به خواسته محمود عباس رای مثبت دادند. 41 عضو به این درخواست رای ممتنع و 9 عضو نیز رای منفی دادند. اسرائیل تنها حمایت ایالات متحده آمریکا، کانادا، جمهوری چک، پاناما و جزایر مارشال را با خود داشت.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد این بار اسرائیل و ایالات متحده آمریکا را به طرز بیسابقه ای تنها گذاشت و در سالروز تقسیم سرزمین فلسطین، گام مهمی در راستای آرمان فلسطینیان برداشت.

به رغم فشارهای اسرائیل به اروپا، این کشور در نهایت نتوانست به نتیجه مطلوب دست یابد و کشورهای اروپایی به حمایت از فلسطینیان پرداختند یا رای ممتنع دادند.

اما برای بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ظاهرا در عمل چیزی تغییر نکرده است. آقای نتانیاهو گفت: “تصمیم امروز سازمان ملل متحد چیزی را تغییر نخواهد داد و منجر به تشکیل یک دولت فلسطینی نمی شود و آن را به آینده موکول می کند.”

در عمل، سیاست شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری رود اردن و بیت المقدس شرقی که بر اساس قطعنامه 17/66 سال 2012 سازمان ملل متحد غیرقانونی اعلام شده، ادامه می یابد و ظاهرا این قطعنامه در آینده نیز از اعتبار چندانی برخوردار نیست.

اما پرسش مطرح اینکه دولت اسرائیل چگونه می تواند بیش از نیم میلیون نفر را از خانه و کاشانه شان آواره کند.

فلسطین با تبدیل شدن به دولت ناظر غیر عصو سازمان ملل می تواند با طرح دعاوی خود در دادگاه بین المللی کیفری موجبات نگرانی اسرائیل را برانگیزد.

مشاور سابق بنیامین نتانیاهو در این زمینه می گوید: “فلسطینیان آشکارا برای برخی اقدامات آتی موقعیت خود را ارتقا دادند. بعنوان مثال می توانند دعاوی خود را در دادگاه بین المللی کیفری در لاهه طرح کنند و هر نوع اتهامی را علیه افسران اسرائیلی وارد سازند، فارغ از اینکه همچون گذشته این موارد بی اساس باشد. اما اگر چنین سیاست خصمانه ای را علیه دولت اسرائیل در پیش گیرند، آنگاه اسرائیل اقدامات جدی را علیه دولت خودگردان فلسطینی در پیش خواهد گرفت.”

اقدامات تلافی جویانه پیش از این نیز صورت گرفته است از جمله مسدود کردن دویست میلیون دلار مالیاتی که اسرائیل می بایست به حساب تشکیلات خودگردان فلسطینی واریز کند.کاهش تعداد مجوز کار برای فلسطینیان نیز از دیگر اقدامات اسرائیل در این زمینه است.

پس از رای سازمان ملل متحد به درخواست رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، خبرنگار یورنیوز با دیوید والزر، سفیر اسرائیل در اتحادیه اروپا گفتگویی انجام داده است که متن آن در ادامه آمده است. او از وارد شدن به این پرسش که کشورش در برخورد با تعیین وضعیت جدید فلسطینیان چه طرحی خواهد داشت، اجتناب کرد.

یورونیوز: فلسطینیان می گویند از سال 1947 منتطر بودند تا دولتشان به نوعی به رسمیت شناخته شود. هراس اسرائیل در مخالفت با این خواسته در چیست؟

دیوید والزر: اسرائیل در این زمینه از چیزی هراس ندارد. ما نگرانی هایی داریم اما این موضوع ما را تهدید نمی کند. ما این پیشنهاد سازمان ملل متحد را به منزله اقدامی دیدیم که برای ما مشکلی ایجاد نخواهد کرد. عملا وقتی آن را در نظر بگیرید می بینید که به فلسطینیان کمکی نمی کند تا رویای تشکیل دولت مستقل فلسطینی تحقق یابد. در مقابل موجب گسترش و عمیق شدن خصومتها می شود و شرایط را برای بازگشت طرفین را به میز مذاکره و گفتگو و تصمیم گیری درباره چارچوبهای لازم به منظور ایجاد دولت فلسطینی دشوارتر می کند. دولتی که در سایه صلح و امنیت در کنار اسرائیل به حیات خود ادامه دهد.

یورونیوز: روز گذشته دیپلمات ارشد سازمان آزادیبخش فلسطین گفت “محال است با اسرائیل در مورد کیکی که مشغول خوردن تمام آن است مذاکره کنید.” این موضعگیری آنهاست. پاسخ شما به سخنان او چیست؟

دیوید والزر: مایلم با طرح این سوال از همتایان فلسطینی ام یا با آنهایی که مصاحبه کرده اید، پاسخ دهم. اینکه چرا آنها فقط بر این نکته تاکید دارند؟ قبلا به چند موضوع اشاره کردم که اسرائیل بیشتر علاقمند است درباره آنها گفتگو شود. امنیت، آخرین مرزهای به رسمیت شناخته شده اسرائیل یا همان دولت یهود و موضوعات دیگر. همه این موضوعات در آخر قرار گرفته اند. تصریح می کنم که از این سوالات نمی توان گذشت. سایر مشکلات و مسائل کم و بیش قابل اغماضندد. از همین رو، فلسطینیان می دانند و از بحث درباره موضوع اصلی اجتناب می کنند و موضوع شهرک سازی را پیش می کشند. باید موضوع دیگری را خاطرنشان کنم. اینکه دولت اسرائیل منظورم دولت بنیامین نتانیاهو، نخستین دولتی بود که از سال 1967 توقف شهرک سازی را اعلام کرد.

یورونیوز: شما از پیامدهای این موضوع برای فلسطینیان سخن گفتید. می توانید منظورتان را دقیقتر بگویید؟

دیوید والزر: نه نمی توانم دقیتر بگویم. فکر نمی کنم گفتن آن هوشمندانه باشد. قبلا گفتم که از نظر ما این حرکت فلسطینیان آشکارا حرکتی یکجانبه و نقض توافقنامه هاست و نادیده گرفته نخواهد شد. نمی خواهم بیش از این توضیح دهم.

یورونیوز: آیا کمک مالی به دولت خودگردان فلسطینی را متوقف می کنید؟

دیوید والزر: گفتم که در جایگاهی نیستم که توضیح دهم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج نظرسنجی: اسرائيلی‌ها مخالف آتش‌بس هستند؛ «این کشته‌ها بهای قابل قبولی برای امنیت آینده است»

ایهود باراک: اسرائیل تنها چند هفته برای نابودی کامل حماس فرصت دارد

محمود عباس در سازمان ملل: اسرائیل شبیه آلمان نازی‌ است؛ بریتانیا و آمریکا مسئول هستند