خلاقیتهای آموزشی با ابتکار جمعی

خلاقیتهای آموزشی با ابتکار جمعی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشست سالانه خلاقیت در آموزش، موسوم به «وایز» امسال با مضمون «همکاری برای تغییر» در شهر دوحه قطر، آغاز به کار کرد. این نشست دو روزه، روز ۲۵ آبان به پایان رسید.

یکی از اولین برنامه‌های ابتکاری نشست امسال تحت عنوان “آموزش یک کودک“، توسط “شیخه موزا بنت ناصر” رییس بنیاد قطر افتتاح شد. هدف اصلی این طرح فراهم آوردن امکانات آموزش ابتدایی همگانی برای ۶۱ میلیون کودک است.
بزرگترین دغدغه این طرح، یافتن کودکان فراموش شده‌ای است که در شرایط سخت به سر می‌برند.

ایرنا بوکووا (Irina Bokova) از یونسکو در مورد این طرح می‌گوید: «متاسفانه دنیای امروز در راستای “اهداف توسعه هزاره“، اهدافی که باید تا سال ۲۰۱۵ تامین شوند، پیش نمی‌رود. ما باید هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم تا کودکان بتوانند به مدرسه بروند و آموزش ابتدایی همگانی شود. لذا به نظرم “طرح آموزش یک کودک” بسیار حائز اهمیت است.»

اما کشورهای پیشرفته در نشست امسال، حضور پررنگی داشتند. به نظر می‌رسد با بازاندیشی و بازنگری سیاستهای آموزشی، می توان راه حل بهتری برای مشکلاتی نظیر بیکاری پیدا کرد. در همین راستا آخرین رویکردهای آموزشی در کانون توجه و تبادل نظر قرار گرفت و در مورد “آموزش و نیروی کار” به طور خاص بحث و گفتگو شد.

کریستین اوانس-کلاک (Christine Evans-Clock)، از سازمان بین المللی کار، در مورد ارتباط بحران بیکاری و سیاستهای آموزشی می‌گوید: «سیاست سازمان بین المللی کار بسیار شفاف است. ما نیاز داریم تا کار آفرینی‌ها را ترغیب کنیم. این دیگر یک امر تجملی محسوب نمی شود که بخواهیم پس از ثبات اقتصادی به آن بپردازیم، بلکه راهی برای خروج از رکود است. ما همچنین باید اطمینان حاصل کنیم که سرمایه گذاری در آموزش، با شغلهای بازار متناسب است و اینکه همه به آموزش دسترسی دارند و آموزش فقط مخصوص قشر خاصی از جامعه نیست.»

یکی دیگر از چالشهای پیش رو، تطابق و تناسب آموزش و مهارت‌های کاری با نیاز‌های بازار کار است. سوالی که مطرح می‌شود این است: چه نوع مهارت‌هایی در قرن ۲۱ مورد نیاز هستند؟

این پرسش در سری بحثهای “آموزش در دنیای واقعی” مورد بررسی قرار گرفت. مهارتهای حرفه ای امروزه نقش مهمی دارند و می‌توانند برای تعداد زیادی از جوانان که به دنبال کار هستند، مفید واقع شود.

مروان تارازی، از مرکز آموزش پیوسته دانشگاه بیروت می‌گوید: «مشکل این است که بیکاران زیادی هستند که نیاز دارند کار پیدا کنند و دیگر نمی‌توانند با کارهای تفننی اموراتشان را بگذرانند. آن‌ها می‌خواهند هر طور که شده جایی استخدام شوند و بتوانند زندگی کنند. جوانان کشورهای عرب یا کشورهای در حال توسعه باید به این سو بروند. دیر یا زود به آن عادت خواهند کرد. زیرا راه حل این است.»

در نشست امسال، در مجموع ۸۰ سخنران، برنامه‌ها و طرح‌های خود را ارائه کردند. در حاشیه آن، ۳۰ دانشجو و دانش آموز نیز حضور داشتند.

جای نمایش‌های هنری نیز در نشست امسال خالی نبود.“باربارا هِدریک” خواننده سوپرانو، مهمان برنامه شام بود و رضا دقتی، عکاس ایرانی، با یک نمایشگاه عکس در نشست حضور داشت. او طرح خود را اینگونه توضیح می‌دهد:«طرح طولانی مدت من، آموزش صلح و توضیح این مطلب به مردم است که دنیای بدون مرز و دنیای بدون جنگ، دنیایی ممکن است. »

آینده‌ای بهتر دست در دست هم و با ایده‌های نو ساخته می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرمانروایی ورزشهای راکتی در قطر، از تنیس تا پدل

قطر: ترویج ورزش به‌عنوان یکی از ارکان کشور

اسرائیل اقدامات قانونی را برای بستن شبکه تلویزیونی «الجزیره» در خاک خود آغاز کرد