Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش های سیاسی به شکست طرح ادغام دو شرکت اروپایی

واکنش های سیاسی به شکست طرح ادغام دو شرکت اروپایی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تلاش برای ایجاد یک شرکت عظیم هوانوردی و صنایع دفاع فضایی در اروپا به نحوی که بتواند با شرکت آمریکایی بوئینگ رقابت کند، به خاطر اختلاف نظر بین دولت های آلمان، بریتانیا و فرانسه، روز چهارشنبه به شکست انجامید.

پس از شکست طرح ادغام دو شرکت “ای. آ.دی.اس” و “ب.آ.ای سیستم” به ارزش سی و شش میلیارد دلار، هریک از سه دولت اروپایی با واکنش های سیاسی تند یکدیگر را عامل این شکست دانستند و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان بیش از دیگر رهبران تحت فشار قرار گرفت.

حدود چهل و پنج درصد سهام شرکت “ای. آ.دی.اس” سازنده ایرباس به دولت های فرانسه و آلمان و کمی بیش از پنج درصد آن به دولت اسپانیا تعلق دارد و توماس اندرس مدیر اجرایی این شرکت درتلاش بود تا از نفوذ سیاسی دولت ها بر فعالیت شرکت بکاهد.

فیلیپ هاموند، وزیر دفاع بریتانیا درباره علت شکست طرح ادغام گفت:
“این شرکت باید می توانست به عنوان یک شرکت تجاری و آزاد از کنترل و نفوذ یک دولت واحد فعالیت کند و این چیزی است که شرکت به روشنی دریافت که نمی تواند به دست آورد.”

سهام شرکت بریتانیایی “ب.آ.ای سیستم” که به طور عمده تولید کننده محصولات دفاع هوایی است، در دست سرمایه گذاران غیر دولتی است اما دولت بریتانیا دارای یک سهم ویژه است که می تواند در سرنوشت شرکت تعیین کننده باشد.

یورونیوز دربار علت شکست این طرح ادغام گفتگویی انجام داده است با دومنیک دکیت، رئیس بانک کا.ب.ال ریشالیو در پاریس:

یورونیوز:
دومنیک! بیایید به بررسی دلایل شکست مذاکرات دو شرکت “ای.آ.دی.اس” و “ب.آ.ای سیستم” بپردازیم. به گزارش منابعی از هر دو طرف، آلمان دلیل اصلی شکست بوده است. اما حدس زده می شود دلایلی بیش از این مطرح بوده، واقعا چه دلایلی باعث شکست شده است؟

دومنیک دکیت:
“در حقیقت به نظر می رسد که در درجه اول آلمان در ارتباط با تصمیماتی که فرانسه و بریتانیا گرفتند نادیده گرفته شد و در حاشیه قرار گرفت.

دوم اینکه فعالیت های شرکت “ای.آ.دی.اس” در زمینه صنایع دفاعی که در نزدیکی شهر مونیخ در آلمان انجام می شود، در صورت ادغام دو شرکت دست خوش تجدید ساختار از سوی صنایع هوافضای بریتانیا می شد و ممکن بود بازار کار آلمان را مورد تهدید قرار دهد. به نظر می رسد نگرانی از این خطر دولت آلمان را برآن داشت که جلوی این ادغام را بگیرد.”

یورونیوز:
چرا بازار سهام از آغاز نسبت به مذاکرات مربوط به این ادغام با بی اعتنایی برخورد کرد چرا این دوشرکت با چالش چنین دشواری روبرو شدند؟

دکیت:
“در حال حاضر هشتاد درصد فعالیت شرکت “ای.آ.دی.اس“، مربوط به هواپیمایی کشوری است که در حال گسترش نیز هست و بیست درصد آن مربوط به صنایع نظامی است. در حالی که در مورد شرکت “ب.آ.ای سیستم” این وضع برعکس است. مدیریت “ای.آ.دی.اس” در نظر داشت این نسبت را به صورت متوازن پنجاه درصد از هر یک از دو زمینه درآورد.

بنابراین اگرچه چشم انداز فعالیت های غیرنظامی همچنان نیرومند و سودبخش به نظر می رسد اما بازارها آن را به عنوان ترمزی دربرابر منافع بالقوه این شرکت می دانند که احتمال دارد توسط شرکت رقیب “بی.آ.ای سیستم” بلعیده شود.

شرکت “بی.آ.ای سیستم” از یکسو با کاهش هزینه های دفاعی آمریکا و از سوی دیگر با کاهش هزینه های مربوط به بازگشت نیروهای آمریکایی از افغانستان و عراق مواجه است.”

یورونیوز:
با شکست این مذاکرات آیا شرکت “ای.آ.دی.اس” درهای خود را برای مدتی طولانی به روی بازار صنایع دفاعی آمریکا خواهد بست؟

دکیت:
“پس از شکست مذاکرات، “ای.آ.دی.اس” درهای خود را به روی تعامل های ممکن با شرکت “بی.آ.ای سیستم” نه از جنبه سرمایه گذاری بلکه از جنبه فعالیت تجاری باز نگهداشته است. بنابراین ممکن است به روی بازار آمریکا نیز باز نگهدارد.

اما روشن است که برای این شرکت ادامه فعالیت به ویژه در بخش نظامی بسیار دشوار است، آن هم با توجه به موقعیت ضعیف ترش در مقایسه با تسلطی که شرکت “بی.آ.ای سیستم” در این زمینه در اروپا دارد.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس لندن به دنبال چاقوکشی که تاکنون چهار نفر را مجروح کرده است

مسابقات دوی قهرمانی جهانی حلزون‌ها

پیروزی تفکر چپ در بریتانیا و فرانسه؛ تاثیر حاصل‌جمع واقع‌گرایی و ترقی‌خواهی بر مناسبات اروپا