Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نگرانی دولت ایتالیا از رابطه مقامات محلی با مافیا

نگرانی دولت ایتالیا از رابطه مقامات محلی با مافیا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دومنیکو زامبتی مشاور منطقه لومباردی ایتالیا به اتهام تقلب در انتخابات محلی و فساد بازداشت شد. زامبتی از نزدیکان سیلویو برلوسکونی، متهم است در سال ۲۰۱۰ برای پیروزی در انتخابات شورای شهر، نزدیک به چهار هزار رای را خریده است.

این در حالی است که پیش‌تر اتهامات مبنی بر ارتباط مشکوک او با مافیای محلی نیز در برخی نشریات ایتالیا منتشر شده بود.

همزمان با این اتفاق، دولت ایتالیا شورای شهر رجیو در استان کالابریا را به خاطر نزدیکی به یک شبکه مافیایی منحل اعلام کرد. به گفته وزیر کشور ایتالیا استخدام افرادی که شرط عدم رابطه با مافیا را امضا نکرده بودند دلیل اصلی این اقدام پیشگیرانه بوده است.

بسیاری اما بر این باورند که بعضی از اعضای مافیای محلی در شورای شهر رجیو نفوذ کرده بودند. این شورا که ۱۹۰ هزار شهروند را نمایندگی می‌کرد تا انتخابات مجدد توسط یک هیئت سه‌ نفره مدیریت خواهد شد.

در مورد مبارزه با جرایم سازمانیافته و مافیا در ایتالیا و نیز در اروپا، یورونیوز با پائولو پولیکینی، روزنامه نگار ایتالیایی مصاحبه کرده است:

یورونیوز: پائولو پولیکینی، یکی از روزنامه نگارانی است که از رابطه تنگاتنگ برخی از سیاستمداران و جرایم سازمانیافته در کالابریا درجنوب ایتالیا پرده برداشته است. به یورو نیوز خوش آمدید

پیش‌تر، ۵۲ نهاد محلی در کالابریا در جریان مبارزه با مافیا منحل شده‌اند، چراپنجاه و سومین مورد، در شهر رجیو کالابریا این همه سر و صدا به پا کرده؟

پائولو پولیکینی: اول اینکه این نخستین شهرمرکز اداریِ شهرستان است که منحل می‌شود، به علاوه، رجیو بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر کالابریاست. اما یک دلیل سیاسی هم وجود دارد. تا الآن، از رجیو کالابریا به عنوان یک نمونه اداره کل منطقه و نهادهای محلی یاد می‌شد. گزارش ارائه شده توسط فرماندار که منجر به انحلال شورای این شهر شد، رجیو را به عنوان یک منطقه جرمزا معرفی کرد. وزیر کشور به درستی تاکید می‌کند که رجیو مدل مخالف حسن همجواری است. اینکه وزیر این واژه را به کار می‌برد، به این معنیست که ما دروازه‌های شهر را بی‌حساب و کتاب گشوده‌ایم.

یورونیوز: دومین خبر بزرگ امروز، بازداشت مشاور منطقهٔ لومباردی، بود. آقای زامبتی متهم به کمک به مافیاست. مافیا چگونه در منطقه‌ای به دور از حوزه نفوذش موفق به تاثیرگذاری در وادی سیاست و تحمیل خواست هایش به سیاستمداران شده است؟

پائولو پولیکینی: امروزه در ایتالیا و اروپا، مافیای محلی کالابریا را تنها به عنوان، یک گروه تبهکار منطقه‌ای و جزئی از فرهنگ محلی آنجا به شمار می‌آورند. اما تحقیقات درست مخالف آن را نشان می‌دهد. درانگِتا، حتی فرا‌تر از مرزهای ایتالیا هم حضور دارد. این مساله را در جریان کشتار در دویسبورگ آلمان فهمیدیم. تحقیقاتی که برای جلوگیری از گسترش درانگِتا صورت گرفته نشان می‌دهد که این سازمان به لطف ثروت حاصل از تجارت مواد مخدر، شرکت‌هایی را در آلمان، فرانسه و هلند به تملک خود درآورده‌اند و به این ترتیب در مناقصه‌های دولتی ایتالیا، حتی برای نمایشگاه بین المللی میلان هم شرکت می‌کنند. از یک شرکت ایتالیایی گواهی تبری از مافیا خواسته می‌شود اما از یک شرکت خارجی نه.

یورونیوز: حوادث اخبر ممکن است در مناطق دیگر اروپا هم رخ دهد؟ ایا اروپا هر آنچه می‌تواند را برای مبارزه با جرایم سازمان یافته و مافیا صرف می‌کند؟

پائولو پولیکینی: مساله این نیست که در اروپا با مافیا مبارزه نمی‌شود؛ حتی آگاهی کامل بر وجود این مشکل هم نداریم. در قانونگذاری اروپایی، نه جرم انگاری فعالیت‌های مافیایی ونه چنین امری نسبت به سایر سازمان‌های خلافکار وجود ندارد. محققان ایتالیایی هر بار به خارج می‌روند این مساله را یادآور می‌شوند. درمورد تعقیب مجرمان فراری، حداقلی از همکاری اروپایی وجود دارد، اما در مبارزه با تبهکاری درانگِتا که رفته رفته مشروع و پاک می‌شود؛ همکاری‌ای وجود ندارد. اروپا بهشتی برای خلافکاران باقی مانده است. فقط باید مالیاتشان را بپردازند.

یورونیوز: ممنون برای این مصاحبه.

پائولو پولیکینی: ممنونم از شما و موفق باشید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه واتیکان مشاور پیشین پاپ را به پنج سال و نیم زندان محکوم کرد

احکام سنگین علیه شبکه مخوف مافیایی در ایتالیا؛ تقاضای ۵ هزار سال مجازات زندان برای ۳۰۰ متهم

تقسیم ثروت ۶ میلیارد یورویی‌ برلوسکونی؛ دوست دختر ۳۳ ساله ۱۰۰ میلیون یورو به ارث برد