Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با رهبر «رویای گرجستان»

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با رهبر «رویای گرجستان»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برای نخستین بار در تاریخ گرجستان (پس از فروپاشی شوروی) مردم نه با انقلاب بلکه با شرکت در انتخابات باعث انتقال قدرت شدند. حالا همه نگاه‌ها به سوی بیدزینا ایوانیشویلی، پیروز اصلی این انتخابات و رهبری ائتلاف مخالفان موسوم به رویای گرجستان است.

میلیاردر گرجی که تابعیت کشور فرانسه را نیز دارد در اوائل دهه نود میلادی ثروت خود را در روسیه به دست آورده، ثروتمند‌ترین مرد گرجستان است.

فرستاده ویژه یورونیوز با او به گفتگو نشسته است.

یورونیوز: آیا ملیت تان را عوض خواهید کرد؟

بیدزینا ایوانیشویلی: منظورتان ملیت فرانسویم است؟

یورونیوز: بله و اینکه تابعیت گرجیتان را باز پس بگیرید.

بیدزینا ایوانیشویلی: فکر کنم هر دو را بشود حفظ کرد. همانطور که می‌دانید من بطور غیرقانونی سلب تابعیت شدم در حالی که پرونده همچنان در جریان است.

یورونیوز: خوب، از آینده کاریتان بگوید.

بیدزینا ایوانیشویلی: می‌خواهم نخست وزیر شوم و مطابق قانون اساسی جدید گرجستان، نخست وزیر در راس دولت، وظیفه هدایت کشور را به عهده خواهد داشت.

یورونیوز: برای جلب سرمایه گذاران خارجی چه خواهید کرد؟ طرف معامله چه کسانی خواهد بود؟ ایالات متحده؟ اتحادیه اروپا یا روسیه؟

بیدزینا ایوانیشویلی: امروز بازرگانان گرجی آماده صادرات محصولات خود به بازار اروپا یا آمریکا نیستند. در قدم اول بهتر است که ما به بازار روسیه بازگردیم زیرا بازرگانان ما بازار این کشور را بهتر می‌شناسند، اما مشکل اصلی این است که ما تولیدات داخلی قابل ملاحظه‌ای نداریم. نقش بازار در تجارت امروز بسیار مهم است و برای ورود به بازار نیازمند تقویت تولیدکنندگان داخلی هستیم.

یورونیوز: درست است، اما مشکل دیگری که اقتصاد گرجستان را تحت تاثیر قرار داده، رابطه سیاسی با روسیه است. از نقطه نظر سیاسی چگونه می‌خواهید در بهبود روابط کشورتان با روسیه عمل کنید؟

بیدزینا ایوانیشویلی: سئوال مهمی است. بهبود روابط با روسیه ساده نخواهد بود و زمان خواهد برد. در درجه اول، باید روابط فرهنگی و اقتصادی با روسیه برقرار کرد و تنها بعد از این مرحله است که می‌توان به مسایل دیپلماتیک از جمله رابطه دوستانه با روسیه و مبحث تمامیت ارضی کشور پرداخت.

یورونیوز: آیا پیوستن به اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) همچنان در برنامه شما است؟

بیدزینا ایوانیشویلی: بله قطعا، استراتژی اصلی ما پیوستن به اتحادیه اروپا و ناتو است و تغییری نکرده است.

یورونیوز: یعنی از یک سو، می‌خواهید روابط خوبی با روسیه داشته باشید و از سوی دیگر، امیدوارید به عضویت ناتو درآید. فکر نمی‌کنید این دو پروژه کمی در تضاد با یکدیگر هستند؟

بیدزینا ایوانیشویلی: در ابتدا ممکن است به نظر متضاد بیایند، اما ما مایل نیستیم استراتژی اصلی خود را تغییر دهیم و در نتیجه باید هر طور که می‌شود این اتفاق روی دهد. هدف ما استفاده از تجارب کشورهای حوزه بالتیک است. کشورهایی که عضو ناتو و بعضا عضو اتحادیه اروپا هستند و روابط مناسبی با روسیه نیز دارند. به نظر من کار مشکلی است اما غیر ممکن نیست.

یورونیوز: فکر می‌کنید تجارب و روابط شما در زمانی که در روسیه تجارت می‌کردید برای بهبود روابط کشورتان با این روسیه موثر خواهد بود؟

بیدزینا ایوانیشویلی: روس‌ها را خیلی خوب می‌شناسم. دوستان زیادی در روسیه دارم و احتمالا آنها نقش مثبتی در برقراری روابط مناسب دیپلماتیک با روسیه بازی خواهند کرد. اما نمی‌دانم چقدر این نکته موثر خواهد بود و راه را برای رسیده به هدف ساده‌تر خواهد کرد.

یورونیوز: آیا هنوز سهامدار گازپروم هستید؟

بیدزینا ایوانیشویلی: من پنج، شش سالی است که دیگر هیچ سهامی در گازپروم ندارم. در گذشته هم کمتر از یک درصد سهام در این شرکت داشتم که بیشتر عملی نمادین بود. در آن زمان، سهام گازپروم را باید صبح می‌خریدید و شب می‌فروختید. من هم تنها برای کسب سود بیشتر بود که بعضا سهامی را از این شرکت می‌خریدم و می‌فروختم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لایحه جنجالی «نفوذ خارجی» با امضای رئیس پارلمان گرجستان قانون و لازم‌الاجرا شد

لایحه جنجالی «عامل کشور خارجی» در گرجستان قانون ‌شد؛ آرزوی پیوستن به اتحادیه اروپا چه می‌شود؟

وتوی رئيس جمهور گرجستان در کمیته پارلمانی رد شد؛ گام اصلی برای تصویب «عوامل خارجی» برداشته شد؟