نخست وزیر بلغارستان: "امیدوارم هر چه زودتر پروژۀ نابوکو آغاز گردد"

نخست وزیر بلغارستان: "امیدوارم هر چه زودتر پروژۀ نابوکو آغاز گردد"
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در صوفیه پایتخت بلغارستان، یورونیوز گفتگوی اختصاصی با “بویکو بوریسوف“، نخست وزیر بلغارستان انجام داده است.

آقای بوریسوف در سال ۱۹۵۹ میلادی متولد شده است و قبل از نخست وزیری دولت جناح راست میانه، شهردار شهر صوفیه بود. خبرنگار یورونیوز، “هانس فون دِربرلی“، پرسش هایی را در مورد تاخیر بلغارستان برای پیوستن به منطقه شنگن، مشکلات کشور برای مبارزه با سازمان های تبهکار و وابستگی بلغارستان به روسیه در بخش انرژی مطرح می کند.

یورونیوز: جناب آقای نخست وزیر، در حیطۀ رقابت آزاد در بازار، کمیسیون اروپا، تحقیقاتی را در مورد گازپروم آغاز کرده است. آیا از نظر رقابتی در بلغارستان، فعالیت این شرکت روسیِ ارائه کنندۀ گاز طبیعی، به طور عادلانه صورت می گیرد؟

بویکو بوریسوف:
با بالا گرفتن بحران گاز، در میان کشورهای اتحادیه اروپا، بلغارستان تحت تاثیر شدیدی قرار گرفت. در آن دوران من شهردار صوفیه بودم. بدون گاز، با سرمای ۱۲ تا ۱۵ درجه زیر صفر دست و پنجه نرم می کردیم و هیچکس به ما کمک نکرد…
در مورد پروندۀ گازپروم، و تحقیقات کمیسیون اروپا، کمک های لازم را انجام می دهیم. همۀ اسناد مرتبط که در اختیار شرکت های “بلغارگاز” و “بلغارترانسگاز” بوده اند، چند ماه پیش به کمیسیون اروپا تحویل داده شده اند.

در هر صورت این برای ما درسی شد و به همین دلیل، اکنون در حال آغاز ساخت خط لولۀ گاز با رومانی هستیم و یک خط لولۀ هم بین بلغارستان و یونان در حال اتمام است که تا یک یا دو ماه آینده تکمیل خواهد شد. همچنین ساخت یک خط انتقال گاز با ترکیه و همینطور با صربستان بزودی آغاز خواهد شد. با این حال، نفت و گازی که در دریای سیاه وجود دارد، منابع مهمی برای بلغارستان خواهند بود. تا سه یا چهار سال آینده، بلغارستان نگرانی در مورد تنوع منابع انرژی نخواهد داشت.

یورونیوز: سوالم را دقیقتر بیان کنم: آیا هنوز از پروژۀ خط لولۀ اروپایی “نابوکو” پشتیبانی می کنید یا اینکه نابوکو مرده است؟ یا از پروژۀ روسی “ساوت استریم” (South Stream) حمایت می کنید؟

بویکو بوریسوف:
انتظار این پرسش را نداشتم اما بر حسب اتفاق یک نقشه باید روی میز من باشد… پاسخ سوال شما بر روی این نقشه است: این بلغارستان است، و اینجا می توانید ببینید که ما چگونه با منابع متنوع، انرژی کشور را تامین می کنیم. در این ناحیه در حال اکتشاف منابع گاز هستیم که در آینده، گاز بلغارستان را تامین خواهد کرد و بزرگترین میدان ماست. اینجا، پروژۀ روسی “ساوت استریم” (South Stream) را دارید و این هم خط لولۀ ترکیه و طرح “نابوکو” است. گاز آسیا هم که از میدان گازی “شاه دنیز” می آید، این مسیر را دنبال خواهد کرد و حال خطی را نشانتان می دهم که در حال ساخت هستیم.

حالا چرا اینکار را انجام می دهیم؟ به این خاطر که برای من بسیار مهم است که خط لولۀ “تاناپ” ترکیه به بلغارستان برسد و خط لولۀ “نابوکوی غربی” و همینطور پروژۀ “سیپ” (SEEP)، پایپ لاین جنوب شرقی اروپا پیشرفت کنند. مسیر دیگر به نام “تاپ” بسوی ایتالیا خواهد رفت و به همین دلیل است که تمام تلاش خود را برای کارهای مقدماتی به کار می بندیم. برای پیشبرد هر دو: “نابوکوی غربی” و همینطور پروژۀ “سیپ”.

در مورد پروژۀ نابوکو، بلغارستان همۀ کارها را انجام داده است: رای پارلمان برای ساختن آن صادر شده است. تمام اسناد مورد نیاز، امضا شده اند و حتی از همین فردا می توانیم شروع به ساختن آن کنیم. واقعاً امیدوارم هر چه زودتر پروژۀ نابوکو آغاز گردد.

یورونیوز: حال که در مورد جغرافی صحبت می کنیم و با توجه به این واقعیت که بلغارستان خیلی تحت تاثیر یونان و مشکلات اقتصادی آن قرار دارد، به نظر شما این مشکلات چه عواقبی برای اقتصاد بلغارستان خواهد داشت؟

بویکو بوریسوف:
یونان همسایه خوب و یک کشور دوست است. اما اتحادیه اروپا مقابل بلغارستان و رومانی خیلی سفت و سخت عمل کرد، در حالی که با یونان اینطور نبود و بردباری خیلی بیشتری داشتند. این برای همۀ ما رنج آور است. مهم ترین امر، دنبال کردن معیارهای قرارداد ماستریخت است، که باید محترم شمرده شوند.

طی سه سال گذشته، بلغارستان چه کار کرد؟ قوانین بازنشستگی اصلاح شدند، سن بازنشستگی افزایش یافت، حقوق بازنشتگی و حقوق کارمندان دولت افزایش نیافتند.
کسری بودجه در حال حاضر ۱.۲ درصد است و بدهی خارجی کشور در سطح ۱۴ درصد باقی مانده است. تورم صفر درصدی هم همینطور. در اتحادیه اروپا، تنها دانمارک و فنلاند چنین عملکرد خوب اقتصادی داشتند!

یورونیوز: پس آماده هستید از واحد ارزی اروپا، یعنی یورو استفاده کنید؟ وزیر دارایی شما چندی پیش اعلام کرد که شما عضویت در منطقۀ یورو را به تعویق می اندازید… آیا این نکته را تایید می کنید؟

بویکو بوریسوف:
در حالی که بلغارستان خود را با معیارهای ماستریخت تطبیق می دهد و با آلمان گفتگو می کند و سرگرم کاهش کسری بودجه است، برخی کشورهای دیگر اصلاً این معیارها را دنبال نمی کنند، چرا؟ چرا از ابزار پوپولیسم و ​​ناسیونالیسم در برابر کسانی که به راه درست می روند استفاده می شود؟ بهتر است به جای آن، عملکرد مالی خود را تنظیم کنند. امیدوارم تا یک یا دو سال آینده این کارها انجام شوند. آنگاه، ما به منطقۀ یورو خواهیم پیوست. اما فکر نمی کنم منصفانه باشد که در حال حاضر بلغارستان، فقیرترین کشور اتحادیه اروپا به منطقۀ یورو بپیوندد و هزینۀ کشورهایی را بپردازد که در مسائل اقتصادی سهل انگاری کرده اند.

یورونیوز: کشور شما، هنوز عضو منطقۀ شنگن نیست و عضویت آن هر سال به تعویق می افتد. آیا از این مسئله عصبانی هستید؟

بویکو بوریسوف:
خوبی عضویت بلغارستان در منطقۀ شنگن اینست که در اینصورت کشورهای عضو اتحادیه اروپا مطمئن می شوند که از مرزهای شنگن بهتر محافظت خواهد شد! شهروندان شما می توانند با خیال راحت بخوابند چون مرزها کاملاً تحت مراقبت خواهند بود. در بلغارستان، مقادیر زیادی مواد مخدر از جمله کوکائین و حشیش ضبط می شود. یک روز، بیست تن حشیش و چهل تن کوکائین کشف می شود و روز بعد، سه تن کوکائین. تنها طی چند ماه، صدها تن مواد مخدر كشف و ضبط می شود. اینها عملکرد ما را تضمین می کنند.

یورونیوز: با این حال، کمیسیون اروپا در آخرین گزارش خود، به شدت از بلغارستان انتقاد کرده و گفته است، بلغارستان در مقابله با فساد در سطوح بالا و سازمان های تبهکار شکست خورده است.

بویکو بوریسوف:
اگر کسی شفافیت روش های ما را برای عقد قراردادهای دولتی ارزیابی کند، معلوم می شود که بلغارستان، نسبت به بقیۀ اروپا خیلی خوب عمل می کند.
دربارۀ گروه های مافیایی و تبهکار، رهبران آنها یا در زندان هستند یا جای دیگری در دنیا و تحت پیگرد اینترپل هستند.

یورونیوز: مصاحبه ای با نخست وزیر سابق بلغارستان و رهبر کنونی اپوزیسیون، آقای “استانیشِف”, داشتم و او از نگرانی خود در خصوص انتخابات آینده گفت چرا که در در جریان انتخابات گذشته، مشاهده شده که برخی آراء خریداری می شدند.

بویکو بوریسوف:
او حق دارد که می ترسد… چون اتفاقاً افراد حزب او در شهر اسلیوِن، در حال همین کار، یعنی خرید آرا دستگیر شدند! او هم امروز به خوبی می داند که در انتخابات آینده بار دیگر شکست خواهد خورد و می خواهد با این دلایل از خود دفاع کند.

یورونیوز: با توجه به اینکه بلغارستان دورۀ انتقالی بسیار دشواری را پشت سر گذاشت، شما هم گذشتۀ بسیار پیچیده ای داشتید، آیا شخصا افرادی را می شناسید که با گروه های خلافکار در ارتباط باشند؟

بویکو بوریسوف:
گذشتۀ من بسیار عالی است. این ها دروغ پردازی هاییست که از سوی آقای استانیشِف و همراهانش صورت می گیرد. تک تک اقدامات من برای مردم بلغارستان شفاف و روشن است. من به هیچکس وابسته نیستم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیاستمداران و شخصیت‌های خیالی بر دیوارهای روستای بلغار؛ بین پوتین و زلنسکی یک پاندا فاصله است

تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه؛ نفتکش‌ها و کشتی‌های حامل تسلیحات هدف گرفته می‌شوند

انتخابات ریاست جمهوری در مقدونیه شمالی؛ فرصتی برای جلب نظر رای‌دهندگان در آستانه انتخابات پارلمانی