Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فرمانده شورای نظامی مخالفان در حلب:"رفتار شورای امنیت شرم آور است"

فرمانده شورای نظامی مخالفان در حلب:"رفتار شورای امنیت شرم آور است"
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهر حلب در سوریه از آغاز درگیری‌ها زخم‌هایی به خود دیده که به این زودی‌ها درمان نخواهد شد. ساکنان این شهر از مدت‌ها پیش روز‌ها و شبهای خود را زیر بمباران سر می‌کنند.

در گرماگرم جنگ در سوریه که طی آن ارتش آزاد سوریه از مدت‌ها پیش به مبارزه علیه ارتش بشار اسد می‌پردازد، خبرنگار اعزامی یورونیوز با یکی از رهبران مخالفان دیدار و گفتگویی داشته که متن آن در ادامه آمده است.

دیدار با فرمانده شورای نظامی حلب موضوعی دور از انتظار است. او که خود را عبدالقادر الحاجی می‌نامد و نزدیک به شش هزار نیرو را تحت فرمان خود دارد یکی از افرادی است که بیش از سایرین تحت تعقیب رژیم بشار اسد است. این فرمانده ۳۲ ساله که می‌داند چطور احترام افراد تحت امر خود را برانگیزد تمایل ندارد تن به خطر بدهد.

عبدالقادر الحاجی هدایت تیپ توحید را بر عهده دارد و به رغم تلفات سنگین در روزهای اخیر، به مبارزات خود ادامه می‌دهد. او که آموزش‌های نظامی ندیده از احترام و توجه نیروهای تحت امر خود بی‌بهره نیست.

یورونیوز: آیا نیروهای ارتش آزاد سوریه در جبهه‌های مختلف با مشکلاتی روبرو هستند؟

عبدالقادر الحاجی: نه ما در حال حاضر ضعیف نیستیم. برعکس قوی‌تر از گذشته هستیم. شمار نیروهای ارتش اسد زیاد نیست و از اینرو نمی‌توانند در مناطق مختلف به مبارزه ادامه دهند. همینطور در عرقوب، سبع بحرات، حلب قدیم و صلاح الدین یک جبهه داریم. از آنجایی که تعدادشان زیاد نیست، وقتی جنگ را در عرقوب آغاز کردیم آن‌ها هنوز در صلاح الدین بودند و این نشان می‌دهد که واقعا آن‌ها قوی نیستند و تعدادشان زیاد نیست. آن‌ها به اندازه کافی مسلح نیستند و شمار آن‌ها نیز به اندازه‌ای نیست که بتوانند در جبهه‌های مختلف به نبرد بپردازند. ما برای تضعیف آن‌ها آگاهانه جنگ را در جبهه‌های مختلف به راه انداختیم و آن‌ها واقعا تضعیف شده‌اند.

یورونیوز: تسلیحات از کجا فراهم می‌شود و آیا عناصر جهادی به سازمان و تشکیلات راه یافته‌اند؟

عبدالقادر الحاجی: پاسخ شما در سوال نهفته است. ما هیچ سلاح و هیچ کمک بین المللی دریافت نکرده‌ایم. متوجه شده‌اید که کشورهای خارجی کاری برای ما نکرده‌اند. سلاح‌هایی را که در اختیار داریم از ارتش اسد به غنیمت گرفته‌ایم. هم اکنون چندین تانک داریم. به نظر شما این تانک‌ها را از کجا به دست آورده‌ایم؟ ما آن‌ها را از ارتش اسد به غنیمت گرفته‌ایم. کسی به ما تانک نداده است. خوشبختانه و به شکر خدا ما سلاح‌هایی چون کلاشنیکف داریم. ولی البته به سلاح‌های پیچیده‌تر و پیشرفته تری برای دفاع از خود د ربرابر حملات هوایی نیاز داریم، اما همانطور که می‌بینید آن‌ها دست روی دست گذاشته و ما را نظاره می‌کنند. بدون اینکه کاری کنند. این برای شورای امنیت شرم آور است. مردم سوریه هر روزه قتل عام می‌شوند و در بین آن‌ها زنان و کودکان هم هستند. هر روزه خانه‌ها و مساجد تخریب می‌شوند. این موضوع مایه شرم شورای امنیت است. آن‌ها بدون اینکه کاری کنند فقط به تماشا نشسته‌اند. این شرم آور است. ارتش اسد از طریق زمین حمله نمی‌کند بلکه از طریق هوا و توسط هلیکوپتر‌ها و جنگنده هایش بمباران می‌کند. آن‌ها در جنگ زمینی نمی‌توانند پیشروی کنند. چراکه باید دقت زیادی داشته باشند.

یورونیوز: وضع پیکارجویان و مبارزان خارجی که از لیبی، تونس و فلسطین آمده‌اند چگونه است؟ آیا آن‌ها هم به نوبه خود می‌جنگند؟

عبدالقادر الحاجی: در تیپ توحید، ما هیچ نیروی خارجی نداریم که از خارج از سوریه آمده باشد. همه آن‌ها از حلب و حومه آن، حمص، حما و لاذقیه هستند. ممکن است که در میان نیروهای دیگر لشکر‌ها، مبارزان عرب غیرسوری باشد، اما شمار آن‌ها واقعا زیاد نیست. ما نیازی به پیکارجو نداریم ما نیازمند سلاح هستیم. از آنهایی که از قبل اینجا هستند تشکر می‌کنیم. آن‌ها به فکر ما هستند. آن‌ها خود را برای سوریه فدا می‌کنند. همه ما بعنوان مسلمان و برای مردم سوریه وحدت داریم. آن‌ها اینجا هستند برای دفاع از مردم سوریه اما شمارشان زیاد نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق

انفجار مرگبار در منطقه تحت کنترل طرفداران ترکیه؛ خودروی بمب‌گذاری شده در بازاری در شمال سوریه ترکید