Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دولت اسپانیا، هر روز سختگیرتر از پیش

دولت اسپانیا، هر روز سختگیرتر از پیش
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بحران اقتصادی در اسپانیا با بیکاری ۲۵ درصدی، روز به روز دولت و مردم را به محکم بستن کمربند‌هایشان مجبور می‌کند.

به موازات اجرای برنامه های اقتصادی ریاضتی، خریداران و مشاغل کوچک در اسپانیا با رنج بیشتری مواجه شده اند که ناشی از بالا رفتن مالیات بر کالاها و خدمات مربوط به زندگی روزمره مانند تامین گرما، صورت حساب تلفن، هزینه لباس و آرایش مو و از این قبیل است.

همزمان با این روند، بسیاری سرمایه و پس انداز‌هایشان را از بانک‌ها بیرون می‌کشند. دولت هم در مقابل و برای افزایش درآمدش، چاره‌ای نمی‌بیند جز کاستن از دستمزد‌ها، مشاغل، خدمات و بالا‌تر از همه افزایش مالیات‌ها.

با سیاستهای ریاضتی جدید دولت اسپانیا، مالیات بر ارزش افزوده برخی از محصولات از ۱۸ و حتی ۴ درصد به ۲۱ درصد افزایش می‌یابد، افزایشی که برای محصولات و خدمات مختلف درصدش به نسبت محصولات و خدمات متفاوت می‌باشد.

«او سی یو»، که سازمانی اسپانیایی است هزینه این افزایش را برای هر خانوادۀ متوسط اسپانیایی ۴۷۰ یوروی اضافی درسال برآورد می‌کند، رقمی که دولت امیدوار است سالانه ۵. ۷ میلیارد یورو به درآمدش بیافزاید.

بار افزایش مالیت بر ارزش افزوده در اسپانیا بر دوش مصرف کنندگان

برای اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیرات افزایش مالیات بر ارزش افزوده در اسپانیا، خبرنگار یورونیوز با ایلئنا ایزوِرنیچانو، سخنگوی سازمان مصرف کنندگان اسپانیا در مادرید گفتگویی انجام داده که متن آن در ادامه آمده است.

یورونیوز: بر اساس محاسبات سازمان شما، افزایش این مالیات تا ۲۱ درصد به این معناست که هر خانواده اسپانیایی در طول سال دست کم ۴۷۰ یورو بیشتر باید بپردازد. تاثیرات این موضوع در چه ابعادی تایید شده است؟

ایلئنا ایزوِرنیچانو:
ما این تاثیرات را تایید می‌کنیم. برای اینکه میزان افزایش مالیات‌ها در بدو بازگشایی مدارس قابل توجه است. در ارتباط با هزینه‌های اصلی خانواده‌ها پس از تابستان از هم اکنون شاهد افزایش مالیات بر ارزش افزوده هستیم. و این به آن معنا است که از پس انداز‌ها به همین میزان کاسته می‌شود. یک شخص یا یک خانواده می‌تواند از خرید مثلا شلوار جین صرف نظر کند یا پرداخت هزینه خودرو یا تلویزیون را به تاخیر بیاندازد. اما هزینه کتاب و لباس مدرسه را باید در زمان خرید پرداخت. در ابتدای سپتامبر شاهد این موضوع هستیم که افزایش مالیات بر ارزش افزوده چه فشاری بر خانواده‌ها وارد می‌سازد. سازمان مصرف کنندگان بار اضافی مالیات بر ارزش افزورده را ۴۷۰ یورو در سال برآورد کرده است، که تن‌ها برای هزینه‌های ضروری بر خانواده‌ها تحمیل می‌شود. در این برآورد هزینه‌های مربوط به تفریحات و کالاهای فرهنگی لحاظ نشده است. تنها هزینه‌های ضروری که گریزی از آن‌ها نیست در نظر گرفته شده است. با این همه می‌بینیم که این مالیات به شدت بودجه خانوار‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.

یورونیوز: به نظر می‌رسد که برخی بنگاه‌های تجاری در حال افزایش این مالیات برای مشتریانشان هستند. شرکتهای بزرگ تضمین کرده‌اند که چنین افزایشی را بر محصولاتشان نخواهند داشت. آیا می‌توان به گفته آن‌ها اعتماد کرد؟

ایلئنا ایزوِرنیچانو:
در سازمان مصرف کنندگان، ما نسبت به چنین تعهداتی تردید داریم. در آخرین افزایش تعرفه این مالیات در دوره خوزه رودریگز زاپاترو، که در سال ۲۰۱۰ صورت گرفت، بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ و کوچک از چنین تعهداتی سخن می‌گفتند. در وهله نخست سوال این بود که تا چه زمانی به تعهدشان پایبند خواهند بود. در آخر دریافتیم که در بیشتر موارد هدف تبلیغات بوده است. درخواست ما این است که آنها هیچ وقت یا دست کم تا زمان افزایش بعدی، این مالیات را بر کالاهای خود لحاظ نکنند. به عبارت دقیق‌تر ما یک تاریخ واقعی و مشخص می‌خواهیم. از طرف دیگر، ما یک نظرسنجی کوچکی انجام دادیم و دیدیم فروشگاه‌های بزرگ در اسپانیا از قبل قیمت‌هایشان را بالا برده یعنی تقلب کرده بودند. آن‌ها مالیات بر ارزش افزوده را بالا نبردند اما قیمت را از قبل بالا برده بودند. نتیجه اینکه این مصرف کننده است که باید هزینه بیشتری بپردازد.

یورونیوز: نخست در بخش حمل و نقل بود که شاهد این افزایش بودیم. بنزین یکی از مهم‌ترین موارد است. بطوریکه برای بنزین سوپر براساس پیش بینی‌ها ظاهرا باید ۸/۱ یورو پرداخت. شرکتهای نفتی همانطور که دولت می‌گوید حاشیه سود بالایی دارند؟

ایلئنا ایزوِرنیچانو:
احتمالا قیمت بنزین افزایش می‌یابد و هزینه دیگری بر خانواده‌ها تحمیل می‌کند. از مدت‌ها پیش سازمان مصرف کنندگان از فقدان رقابت در اسپانیا پرده برداشته است یکسال پیش توافقی بر سر قیمت‌ها صورت گرفت.
ممکن نیست با توجه به توزیع کنندگان متفاوت بنزین، قیمت آن در تمام جایگاه‌های سوخت گیری یکسان باشد. ما با دولت بر سر این موضوع که باید کاری انجام داد موافقیم. اما این دولت است که باید کاری کند.
تن‌ها آزاد گذاشتن بنگاه‌های تجاری کافی نیست. اگر خود بنگاه‌های تجاری کاری نمی‌کنند باید در قیمت‌ها مداخله کرد. ما در سازمان مصرف کنندگان نمی‌توانیم مداخله کنیم. اما براین باوریم که برای کالاهایی ضروری چون بنزین دولت باید کاری کند. اگر قیمت‌ها کاهش نمی‌یابد به این دلیل است که دولت که کشور را اداره می‌کند نمی تواند کاری کند.

یورونیوز: اگر درصدد افزایش درآمدهای مالیاتی باشیم. این اقدام آیا اقتصاد کشور را فلج نمی‌کند، به مانند آنچه در دیگر کشورهای جنوب ناحیه پولی یورو نظیر پرتغال روی داده است؟ در آن صورت آیا اقتصاد زیر زمینی تقویت نخواهد شد؟

ایلئنا ایزوِرنیچانو:
بله، مسلما. مشاغلی وجود دارند که خدمات را با مالیات بر ارزش افزوده یا بدون آن به مشتریان پیشنهاد می‌کنند. این یعنی بازگشت به بیست سال پیش و در اینصورت اقتصاد بیش از گذشته آسیب خواهد دید. از زمان اعلام خبر افزایش مالیات بر ارزش افزوده این موضوع را اعلام کرده‌ایم. علاوه براین، به تعهد افزایش ندادن مالیات بر ارزش افزوده عمل نشده است. این موضوع به اقتصاد زیرزمینی منتهی خواهد شد. تاکید می‌کنم که با مالیات بر ارزش افزوده یا بدون آن این به معنای بازگشت به گذشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوسیالیست‌ها در انتخابات کاتالونیا پیروز شدند اما برای تشکیل دولت نیاز به آرای جدایی‌طلبان دارند

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم

روبیالس در پرونده بوسه اجباری با خطر محکومیت به دو سال و نیم زندان روبرو است