پرسش اسکاتلند: در بریتانیا بمانیم یا برویم؟

پرسش اسکاتلند: در بریتانیا بمانیم یا برویم؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در طول تابستان، بحث ها دربارۀ استقلال اسکاتلند، شدت گرفت و نظر سنجی ها نشان می دهد که شمار رای جدایی طلب ها کاهش یافته است. تنها 30 درصد از مردم اسکاتلند با جدایی از بریتانیا موافق هستند. یک همه پرسی احتمالاً در پاییز سال ۲۰۱۴ میلادی انجام خواهد شد و جناح مخالف استقلال را آلستر دارلینگ، از حزب کارگر رهبری می کند. او به تازگی جریانی را راه اندازه کرده به نام “با هم بهتریم”. در ادینبورگ، یورونیوز با او گفتگویی انجام داد.

یورونیوز:
آقای “دارلینگ“، هنگام راه اندازی کمپین “با هم بهتریم” به نحو پر شوری از بریتانیای متحد دفاع کردید. به چه دلیل؟

آلستر دارلینگ:
دلیل اصلی آن اینست که به نظر من، شرایط اسکاتلند در کنار بریتانیا بهتر است، همانطور که بریتانیا هم در کنار اسکاتلند قویتر است. بهتر است با هم باشیم تا تنها. این فقط یک شعار احساسی نیست، بلکه در سطح اقتصادی هم، اتحاد ما در این دوران بحرانی بسیار مهم است تا اینکه برعکس به سمتِ یک مسیر ناشناخته، با پرسش های بی پاسخ برویم. چنین کاری واقعاً احمقانه خواهد بود.

یورونیوز:
شما مخالف چه کسانی هستید؟ آیا مخالف ملیگرایی و ناسیونالیسم افراطی هستید؟ یا مخالف سیاستی هستید که مانند استادیوم های فوتبال جمعیت از هر کسی که مقابل انگلستان قرار می گیرد پشتیبانی میکند؟

آلستر دارلینگ:
استدلال من اینست که ارتباطهای عاطفی وجود دارند که ما به اسکاتلندی بودن خود و همینطور به بریتانیایی بودن خود افتخار می کنیم و اصلاً نمی خواهیم که مجبور باشیم انتخاب کنیم. دوستان و خانوادۀ ما در شمال و جنوب مرز قرار دارند و نمی خواهیم که برای هم به افراد خارجی تبدیل شویم. بنابراین یک جنبۀ عاطفی وجود دارد اما بحث اصلی در این مبارزه مانند اغلب کارزارها، اقتصادیست. ما بخشی از یک واحد اقتصادی هستیم و بسیاری از شرکت های اسکاتلندی، در بخش خدمات مالی برای مثال، معاملات بسیار بالایی با انگلستان و بقیۀ بریتانیا دارند. همانطور که به اعتقاد من بریتانیا باید در اتحادیه اروپا باقی بماند، به نفع اسکاتلند است که نیروی خود را با بزرگترین همسایۀ اقتصادی خود همراه کند.

یورونیوز:
در مورد منابع نفت و گاز، با پرسش های مشکلی روبرو هستیم. به عنوان مثال، در مورد اینکه چه مقدار از بدهی های ملی بریتانیا را می توان به اسکاتلندی که شاید مستقل شود، منتقل کرد؟

آلستر دارلینگ:
نفت نسبتاً مسئلۀ آسانی است چرا که در کنوانسیون های بین المللی، قوانینی در مورد آن حاکم است. مشکل اینست که منابع نفت محدود هستند.
اما حق با شماست، در مورد مسائل اقتصادی با پرسش های متعددی روبرو هستیم. برای مثال چگونه باید بدهی های ملی مان را به اشتراک بگذاریم؟ یک سوال کلی هم در مورد واحد پولی وجود دارد که البته ملی گرا ها هشتاد سال است که به آن فکر می کنند و تنها همین امسال نظر آنها سه مرتبه تغییر کرد. سیاستی که در حال حاضر دنبال می شود توافق بر سر دستیابی به یک ارز یا پول مشترک است و باید در نظر داشت که بقیۀ اروپا دریافته است که اتحاد ارزی شما را به اتحاد سیاسی برمی گرداند. بنابراین پرسش های بسیاری هستند که بدون جواب باقی مانده اند و ملی گرا ها جوابی برای این سوال ندارند، مثلاً در مورد عضویت در اتحادیه اروپا و غیره. آنها براحتی ادعا می کنند که برخی مسائل اتفاق خواهد افتاد اما هیچگونه مدرکی برای گفتۀ خود ارائه نمی دهند.

یورونیوز:
در مورد مسئلۀ ارزی آنها گفته اند که می خواهند پوند را نگه دارند و اتحاد پولی با بریتانیا را حفظ کنند. با این حال فکر می کنم هیچ گونه نفوذی در سیاست بانک مرکزی انگلستان نخواهند داشت. اینطور نیست؟

آلستر دارلینگ:
خوب هنگامی که یک اتحادیه ارزی وجود دارد، هر دو طرف باید در مورد عضویت در آن به توافق برسند و باید انگلستان، ولز و ایرلند شمالی را متقاعد کرد بر سر یک واحد ارزی با اسکاتلند متحد شوند در حالی که شاید اسکاتلند به یک کشور خارجی تبدیل شود. در هر صورت همانطور که در منطقۀ یورو می بینیم، شما آزاد نیستید و باید بودجۀ خود را تنظیم کنید و اسکاتلند هم باید همین کار را برای تصویب بودجۀ خود انجام دهد. در مورد روابط با بانک انگلستان هم باید گفت که تصمیمات کمیتۀ سیاستگذاری بانک مرکزی انگلستان بر اساس منطقه گرفته نمی شوند بلکه بر اساس تحلیل های تخصصی و با هدف تنطیم نرخ تورم گرفته می شوند. سوالاتی که باقی می مانند برای مثال این است که در نهایت چه سازمانی می تواند به عنوان آخرین وام دهنده فعالیت کند؟ و چه بانک مرکزی خواهیم داشت؟ باید از خود بپرسیم به چه دلیل انگلستان، ولز و ایرلند شمالی قبول خواهند کرد که وام دهندۀ نهایی و آن هم به یک کشور خارجی باشند؟ در این دوران بی ثباتی در اروپا و در سایر نقاط جهان، من باز هم فکر می کنم که بهترین گزینه اینست که ما “با هم بهتریم” تا اینکه از هم جدا باشیم.

یورونیوز:
همانطور که شما بدرستی اشاره کردید، نفت تا ابد دوام نخواهد داشت. پس بعد از نفت یک اقتصاد مستقل اسکاتلندی چگونه ممکن است؟

آلستر دارلینگ:
خوب در هر صورت ما نمی دانیم تا ۲۰ یا ۳۰ سال آینده، اقتصاد کشور دقیقاً در چه شرایطی خواهد بود اما نفت هنوز مدتی دوام خواهد داشت. بحث این است که بعد از آن چه کار باید کرد؟ برای برخی باید به انرژیهای تجدید پذیر روی آورد. در حال حاضر در اسکاتلند این صنعت بشدت وابسته به کمک های مالی بریتانیا است و به احتمال زیاد در صورت جدایی اسکاتلند از بریتانیا، این کمک ها خاتمه خواهند یافت. اگر به اقتصاد اسکاتلند نگاه کنیم در میابیم که بخش هایی از آن به خوبی عمل می کنند اما بخش های دیگری هستند که با روش های درست تر می توانند خیلی بهتر فعالیت کنند. ما بشدت به یکدیگر وابسته هستیم و بدون نفت دریای شمال، این وابستگی بیشتر هم خواهد شد. چندی پیش، هنگامی که در بخش مالی دو تا از بانک های بزرگ ما “آر بی اس” و “اچ بی او اس“، با مشکلات جدی ای روبرو بودند، این قدرت بریتانیا بود که آنها را نجات داد. زمانی که من وزیر دارایی بودم، می توانستم یک چک امضا کنم که کل سیستم را از فروپاشی نجات دهد اما با یک اقتصاد کوچکتر این کار امکان پذیر نیست.

یورونیوز:
سوال دیگر مربوط است به تاریخ برگزاری همه پرسی که شاید در سال ۲۰۱۴ انجام شود. یکی از سوال های مهم به نظر من اینست که آیا امکان یک استقلال کامل مالی به جای استقلال کلی اسکاتلند وجود ندارد؟

آلستر دارلینگ:
نظر من بسیار روشن است و بسیاری از مفسران مستقل هم خواستار یک سوال روشن در همه پرسی آینده هستند: “آیا شما می خواهید در کنار بریتانیا باقی بمانید یا می خواهید جدا شوید؟ اگر در بریتانیا باقی می مانیم پس مطمئناً باید در مورد واگذاری بیشتر قدرت به اسکاتلند صحبت کرد. مشکل در حال حاضر این است که هنگامی که شما به استقلال مالی بیشتری برای اسکاتلند اشاره می کنید، هیچکس نمی داند در واقع منظور چیست؟ آیا یعنی واگذاری کمی قدرتِ بیشتر یا اینکه همانطور که :آلِکس سالموند” خواهان آن است، منظور استقلال خیلی بیشتر در بسیاری موارد به غیر از امور خارجه و برخی مسائل دیگر است که در هر صورت کار را بسیار پیچیده خواهد کرد و فکر نمی کنم باید سوالی روی کاغذهای رای گیری مطرح کرد که مردم درک نمی کنند. در حالی که به نظر من مردم به خوبی معنای کلمۀ استقلال و باقی ماندن در کنار بریتانیا را می دانند و درک می کنند. این پرسشی است که حزب ملیگرا باید مطرح کند. حزبی که از هشتاد سال پیش فعال بوده است و این مسئلۀ استقلال تنها دلیل وجود اوست و با این حال نمی خواهند این سوال را به روشنی مطرح کنند چرا که به خوبی می دانند که جواب آن چه خواهد بود.

یورونیوز:
شما در گذشته وزیر دارایی بودید، مزیت استقلال برای اقتصاد اسکاتلند چه خواهد بود؟

آلستر دارلینگ:
پیشبینی مزیت های آن دشوار است. منظورم اینست که ملی گرایان می گویند در اینصورت مالیات بر شرکت ها را کاهش خواهند داد اما آیا شما فکر می کنید یک کشور همسایۀ بسیار بزرگتر این اجازه را خواهد داد؟ آنها هم مالیات بر شرکت ها را قطع خواهند کرد و این کار برای آنها بسیار آسانتر خواهد بود. بنابراین در جهان امروز من فکر می کنم روند وابستگی اقتصاد ها به هم روز به روز بیشتر می شود. البته کشورها می توانند کارهای خاصی بنا به سیاست های خود انجام دهند. خارج از منطقۀ یورو قطعاً ما آزادی بیشتری داریم اما این نظریه که یک کشور کوچک می تواند به تنهایی در برابر جریان کلی اقتصادی و روند آن بیاستد، کاملا غیر واقعی به نظر می رسد. ملی گرا ها مدت ها مثال ایسلند و ایرلند را مطرح می کردند اما به دلایل واضح دیگر این کار را هم نمی کنند. بنابراین دلیل و مزایایی برای جدایی اسکاتلند از بریتانیا نمی بینم. تنها معایب آن به نظرم می رسند و مزایای بزرگی که در صورت باقی ماندن در بریتانیا داریم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بافتنی‌های پشمی مادربزرگ ۹۴ ساله و شگفتی‌هایش

نخستین حضور عمومی پادشاه بریتانیا بعد از اعلام ابتلا به سرطان

بلیط بخت‌آزمایی ۱ میلیون پوندی رویای زوج سالمند اسکاتلندی را در روزهای آخر زندگی محقق کرد