Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کلید کاخ سفید در دست نامزدی که پول بیشتری خرج می کند

کلید کاخ سفید در دست نامزدی که پول بیشتری خرج می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تحلیلی

ناقوس همایش جمهوریخواهان به صدا در می آید و از این پس کارزار انتخاباتی وارد مرحله حساس تری می‌شود؛ لحظه‌ای مهم و حیاتی در جریان مبارزات انتخاباتی ایالات متحده آمریکا و نقطه عطفی برای میت رامنی.

کنوانسیون جمهوریخواهان، نمایشی سیاسی با انعکاس بالای رسانه‌ای است که هزینه‌ای برابر با ۱۲۳ میلیون دلار به آن اختصاص داده شده است. سه روز تبلیغ تقریبا برابر با آنچه باراک اوباما طی ماه ژوییه جمع کرده است.

میت رامنی در حال حاضر و در عرصه رقابت دلار‌ها، توانسته پررنگ‌تر حاضر شود.
داستان ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا قبل از هرچیزی با پول گره خورده است و بودجه بالایی صرف رسیدن به آن می‌شود.

از آنجایی که حمایت مالی شخصی از مبارزات انتخاباتی محدود است، شرکت‌ها، انجمن‌ها، اتحادیه‌های کارگری و بخش خصوصی به تشکل‌های قدرتمندی موسوم به «سوپر پک» متوسل می‌شوند که نمونه‌های گسترده تر کمیته‌های اقدام سیاسی است. سقف کمک‌های مالی به این کمیته‌ها که به ۵۰۰۰ دلار در سال محدود می‌شد. اما از ژانویه ۲۰۱۰ به این سو این محدودیت لغو شده است.

این کمک‌های مالی در سال جاری به رکوردی جدید دست خواهد یافت. برآورد‌ها نشان می‌دهد که در روز نخست ماه نوامبر بیش از ۵/۲ میلیارد دلار صرف مبارزات انتخابات ریاست جمهوری شده باشد، که ۵۰ درصد آن به تبلیغات تلویزیونی اختصاص دارد.

در این رقابت مالی میت رامنی پیشتاز است. در ماه ژوییه او ۱۸۶ میلیون دلار جمع کرد و باراک اوباما ۱۲۴ میلیون دلار.

پرسش مطرح اینکه چنین تفاوتی در رقابت مالی آیا تاثیری در نتیجه خواهد داشت؟
بدون شک، این موضوع آنقدر حیاتی و حساس است که نامزد‌ها زمان بیشتری را صرف جلب حمایتهای مالی می‌کنند تا با رای دهندگانشان دیدار کنند.

جنانچه چنین روندی تا آخر ادامه پیدا کند، اوباما نخستین رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا خواهد بود که توانسته کمک مالی کمتری از رقیبش جلب کند.

میت رامنی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا که بودجه کلانی را صرف مبارزات انتخابات اش کرده و توانسته در انتخابات درون حزبی گوی سبقت را از دیگر رقبا برباید، حالا در فلوریدا جولان می‌دهد.

این نامزد جمهوریخواه در مقایسه با باراک اوبامای دموکرات طی سه ماه گذشته توانست کمک مالی بیشتری را جذب کند. در طول تاریخ ایالات متحده شاهد این واقعیت بودیم که نامزدی که پول بیشتری داشته، توانسته است کلید کاخ سفید را در دست گیرد.

توماس مان، تحلیلگر سیاسی در گفتگو با خبرنگار یورونیوز در واشنگتن بر این باور است که امسال شاهد رکودی در کمک‌های مالی خواهیم بود که عمدتا از اهداکنندگان خرد تامین می‌شود. او می‌گوید:«میلیاردرهای زیادی هستند که بیش از یک میلیون دلار برای کمیته‌های فردی چک کشیده‌اند. تقریبا همه پول‌های پرداختی صرف تبلیغات تلویزیونی و رادیویی شده است.»

بودجه ای که صرف کارزار انتخاباتی می‌شود امسال از این نظر بیشتر اهمیت دارد که فقط نامزد‌ها نیستند که به رقابت با رقیب خود می‌پردازند، بلکه “کمیته‌های اقدام سیاسی” نیز دست به تبلیغ زده‌اند.

سقف کمک‌های مستقیم به رقابت های انتخاباتی نامزد‌ها حداکثر ۲۵۰۰ یورو است. در حالیکه حمایتهای مالی از کمیته‌ها ۱۰ تا ۱۰۰ برابر آن می‌شود.

آقای توماس مان در ادامه می افزاید: «باراک اوباما در جمع آوری کمکهای مالی ید طولایی دارد. او در نخستین دور و در سال ۲۰۰۸، تمام رکورد‌ها را شکست و توانست ۷۵۰ میلیون دلار جمع کند که مبلغ زیادی از آن را اهداکنندگان خرده پا کمک کرده بودند. در حال حاضر او تقریبا این مبلغ را جمع کرده است شاید مقداری کمتر، یا فقط ۷۰۰ میلیون دلار. میت رامنی از طریق حزبش مبلغ قابل توجهی را جمع کرده و پس از دوره کوتاه همایش حزب، مبلغ زیادی به آن‌ها پرداخت خواهد شد.»

درحالیکه میت رامنی در کارزار انتخاباتی‌اش طی ماه‌های اخیر خود را به باراک اوباما نزدیک‌تر ساخته، اما دستگاه تبلیغات انتخاباتی آقای اوباما در مجموع از نظر مالی جلوترست.

در هر حال پول ممکن است اختلاف آراء بین نامزدها را زیاد نکند اما تجربه تاریخی نشان داده اغلب آنهایی که توانسته‌اند حمایت مالی بیشتری جلب کنند، بر جایگاه ریاست جمهوری بعدی هم تکیه زده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فشارها برای کناره‌گیری بایدن از رقابت‌ها؛ پلوسی: شانس دموکرات‌ها در انتخابات مجلس هم به خطر می‌افتد

سوءقصد نافرجام به جان ترامپ و تردیدها در خصوص اقدامات پلیس مخفی آمریکا؛ چه کسی مقصر است؟

آیا سوء قصد به جان ترامپ پیروزی او در انتخابات پیش‌روی آمریکا را تضمین کرد؟