Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

معماری های خوب برای مدارس

معماری های خوب برای مدارس
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معماری مدرسه می تواند تاثیر زیادی بر آموزش داشته باشد. این روزها مدارسی که توسط معماران طراحی می شوند، تنها شامل کلاس های درس نیستند و هدف این است که تاثیر مثبتی بر روی نحوۀ یادگیری کودکان داشته باشند. نگاهی داریم به مدارسی در سوئد، بورکینافاسو و ابوظبی که هر کدام بنوبۀ خود منحصر به فرد هستند.

سوئد: مدرسۀ بدون دیوار

به مدرسه ای در سوئد می رویم که در آن به جای کلاس های درسِ معمولی، یک مجموعه فضاهای یادگیری ویژه طراحی شده است. به کمک این معماری، کودکان با نحوۀ جدیدی از آموزش آشنا می شوند، از طریق تجربه و آزمایش، و این امر موجب افزایش خلاقیت آنها هم هست.

فضاهای مختلفی برای استراحت، تماشای فیلم و فعالیت های هنری و برای بسیاری از موارد آموزشی دیگر، آماده شده اند. با این امکانات و محیط زیبا، دیگر هیچ یک از شاگردان حاضر به تغییر مدرسه نیستند.

بورکینافاسو: مدرسه ای با هوای خوب

هنگام ساختن مدرسه ابتدایی “گاندو” در بورکینافاسو، معمار آن سعی کرد، مزایای استفاده از مصالح محلی و نیروی کار محلی را نشان دهد و امیدوار است که این مدرسه از نظر هزینۀ پایین ساخت و طراحی ویژۀ آن برای پایین آوردن درجۀ حرارت، بدون استفاده از تهویه مطبوع، به عنوان الگویی استفاده شود.

گاندو، نام روستایی در ۲۰۰ کیلومتریِ واگادوگو در بورکینافاسو است. بیش از ۴۰۰ دانش آموز در مدرسه ابتدایی این روستا ثبت نام کرده اند. مدرسه ای که معماری منحصر به فردی دارد و با مصالح محلی و بلوک های فشردۀ گلی ساخته شده. “فرانسیس کِره“، معمار آن، در همین منطقه به دنیا آمده و اکنون در آلمان زندگی می کند و بودجۀ ساخت مدرسه را هم خودِ او تامین کرده است: “ساختن چنین مکان هایی برای از بین بردن بی سوادی ضروری است، زیرا هیچ توسعه ای بدون آموزش به وجود نخواهد آمد. حال اگر در مورد معماری صحبت کنیم، این برای من فرصتی بود تا نحوۀ جدیدی را نشان دهم و با استفاده از آنچه در اروپا یاد گرفتم، نشان دهم که حتی در یک دهکده هم می توانیم محیط آموزشی را برای معلمان و دانش آموزان بهبود دهیم.”

ابوظبی: به فکر معماری سبز باشیم

ابوظبی تنها به نفت فکر نمی کند. توسعه پایدار در تمام سطوح، هدف جدید این کشور است.

مدرسۀ ابتدایی محمد بن مبارک به این منظور طراحی شده است. این ساختمان با محیط زیست سازگار است، و برای بخش آموزشی ساخته شده است. معمارانی که این مدرسه را طراحی کردند، می خواستند کاری کنند که کودکان با طبیعت و محیط زیست ارتباط قوی داشته باشند. در حالی که سیستم مدارس معمولاَ بسته و به داخل توجه می کند، آنها می خواستند تمرکز را به دنیای خارج هم منتقل کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موج سرقت با اسید در سوئد؛ روشی که در دیگر نقاط اروپا هم افزایش می‌یابد

عروسکی که ۶۵ ساله شد؛ برگزاری نمایشگاه باربی در لندن

سوئد، پایتخت جرایم با اسلحه در اروپا؛ نوجوانانی که در مراکز بازپروری برای تبهکاری تربیت می‌شوند