موانع ادغام دو شرکت گلنکور و اکستراتا

موانع ادغام دو شرکت گلنکور و اکستراتا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در آستانه ادغام دو شرکت بزرگ سویسی استخراج معادن، یعنی گلنکور و اکستراتا، صندوق سرمایه گذاری دولتی قطر با پیشنهاد غیر قابل انتظار خود این ادغام را با مشکل روبرو کرد.

آگهی

سرمایه گذاران قطری که دارای 11 درصد سهام یعنی دومین سهامدار بزرگ شرکت اکستراتا هستند، پیشنهاد شرکت گلنکور برای مبادله هر سهم شرکت اکستراتا با 2.8 سهام خود را کافی ندانسته و معادلی 3.25 درصدی را مطرح کرده اند.

تحلیلگران این قیمت گذاری را بسیار گران می دانند، اما صاحبان سهام قطری بر این نظرند که کاهش قیمت می تواند توجیهی برای تضعیف چشم انداز رشد بخش استخراج معادن در شرایط رکود جهانی اقتصاد تلقی شود.

از زمان اعلام ادغام این دو شرکت در فوریه سال گذشته، سهام آنها در بازار لندن دستخوش سقوطی 35 تا چهل درصدی بوده است. البته پیشنهاد گلنکور هنوز هم حمایتی درخور از اکستراتا ست، درحالی که شورش های مردمی در آرژانتین و پرو، منافع این شرکت را تهدید می کند.

نکته مهم اینست که شرکت گلنکور که خود صاحب 34 درصد سهام اکستراتاست، سالها در رویای این ادغام بزرگ بوده است. این بزرگترین شرکت تجارت کالا آماده تسلیم به شرایط سهامدارانی است که درپی کارآیی بیشتر شرکت جدید هستند. استدلال آنها اینست که برای پرداخت بیشتر، نیاز به حفظ بهترین مدیران است.

به همین دلیل تحلیل گران انتظار دارند تا سازشی بر اساس سه سهم گلنکور در برابر یک سهم از اکستراتا حاصل شود. به همین خاطر نیز بود که روز چهارشنبه ارزش سهام گلنکور در بازار لندن 1.45 صدم درصد سقوط کرد و ارزش سهام اکستراتا 1.37 صدم درصد افزایش یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ثبت طولانی مدت‌ترین قرارداد فروش ال‌ان‌جی؛ قطر برای ۲۷ سال از پارس‌جنوبی به چین گاز صادر می‌کند

چگونه اعتبار سوئیس به عنوان امن‌ترین مکان برای سپرده‌‌های بانکی به خطر افتاد؟

تلاش قطر برای به‌دست‌آوردن سهم ۳۰ درصدی از سرمایه‌گذاری ۲۷ میلیارد دلاری شرکت توتال در عراق