Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چالش های پیش روی رئیس جمهوری جدید مصر

چالش های پیش روی رئیس جمهوری جدید مصر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعلام نام برنده انتخابات ریاست جمهوری مصر به یک هفته انتظار پایان بخشید. پیروزی محمد مرسی، نامزد اخوان المسلمین بار دیگر شور و هیجان طرفدارانش را که در میدان تحریر قاهره،، نماد انقلاب این کشور تجمع کرده بودند، برانگیخت.

محمد مرسی که جانشین حسنی مبارک و نخستین رییس جمهوری غیرنظامی مصر شده است گفت:” من مصمم هستم که با شما مصر جدید و دولت ملی با قانون اساسی دموکراتیک مدرن بسازم. من همه وقتم را برای این پروژه بزرگ که ریشه در هویت و منابع مان دارد صرف خواهم کرد.

اما آیا او به راستی می تواند به چنین بلند پروازی جامه عمل پوشاند؟

رییس جمهوری جدید مصر 7/51 درصد آراء را در دور دوم انتخابات از آن خود کرد. اما پارلمانی را که بتواند از او حمایت کند در اختیار ندارد.

پیروزی احزاب اسلامگرا در انتخابات پارلمانی، با اقدام دادگاه قانون اساسی که آن را فاقد اعتبار دانست و همینطور شورای عالی نیروهای امنیتی که پارلمان را منحل کرد به ناکامی بدل گشت.

از سوی دیگر نظامیان اظهار داشته اند که قدرت را در اسرع وقت به رییس جمهور جدید واگذار خواهند کرد.

اما قدرت و توان رییس دولت هنوز مشخص نیست. چرا که قانون اساسی جدیدی تدوین نشده و ظاهرا همه چیز منوط به تشکیل دولت جدید توسط محمد مرسی و مذاکره با حسین طنطاوی، رییس شورای عالی نیروهای مسلح است.

نشات الدیهی، تحلیلگر سیاسی از قاهره در گفت و گو با یورو نیوز از مشکلاتی می گوید که رئیس جمهوری جدید مصر با آنها مواجه خواهد بود. وی در پاسخ به این سوال که رئیس جمهوری جدید چگونه می تواند وظایف خود را با وجود شورای نظامی اجرایی کند، چراکه این شورا در حال حاضر قدرت کامل را در مصر در اختیار دارد، می گوید.

دراین باره باید منتظر ماند تا زمانی که محمد مرسی به عنوان رئیس جمهوری جدید مصر فعالیت خود را آغاز کند اما در مورد سوال شما و اینکه چه کسانی وی را همراهی خواهند کرد؟ در واقع چالش های بسیاری در این زمینه و در تمامی سطوح وجود دارد. اینکه چه رابطه ای میان رئیس جمهوری منتخب و شورای نظامی وجود خواهد داشت. شورای نظامی ای که طی 60 سال گذشته همواره هدایت کشور را در دست داشته است. قدرتی که باید گفت هیچ بازدهی برای کشور در بر نداشته است.
همچنین رئیس جمهوری باید روابط بسیار خوبی با این نهاد برقرار کند چراکه وی در زمان حاضر به دنبال یک حرکت مسالمت آمیز است. شورای نظامی نیز بر این باور است که آنها در جایگاه بسیار خوبی برای حفظ نظم در مصر قرار دارند .
آنها می گویند که رئیس جمهوری منتخب از تجربه خاصی در این زمینه برخوردار نیست و بدون آگاهی از تمامی سوابق امنیتی نمی تواند کشور را اداره کند.

در حال حاضر مجلس شورای ملی در دست شورای نظامی است. آیا می توان اینگونه پیش بینی کرد که مجلس جدید مصر با حضور اکثریت اعضای گروه اخوان المسلمین تشکیل خواهد شد؟

این به سیاستهای محمد مرسی طی ماههای آینده بستگی دارد. در صورتی که مرسی سیاستی منطقی را در برابر گروههای دیگر، نظامیان و تمامی شهروندان مصری در تمامی شهرها در پیش گیرد، به نظر من اخوان المسلمین به راحتی می تواند اکثریت را در مجلس به دست آورند. اما در صورتی که یک قدم به عقب بازگردد و وارد پیچیدگی ها و درگیری های سیاسی شود که پیش تر نیز وجود داشت، فکر می کنم که اخوان المسلمین آراء خود را از دست خواهد داد و حتی نمی تواند یک سوم از کرسی های پارلمان را نیز به دست آورد.

از دید روابط بین المللی، پس از پیروزی اخوان المسلمین آیا مصر به پیمان صلح میان مصر و اسرائیل پایبند خواهد بود؟

به نظر من هر رئیس جمهوری که در مصر انتخاب می شود چه از شورای نظامی یا فردی از میان مردم، باید به تمامی پیمان های موجود سیاسی میان مصر و دیگر کشورهای خارجی احترام بگذارد . مرسی نیز نباید تغییری در پیمان کنونی که جانشین کمپ دیوید شده ایجاد کند. می تواند تغییراتی با هماهنگی دو طرف در آن صورت گیرد. از قبل و حتی بعد از انتخابات و حتی روز گذشته نیز بر این نکته تاکید شده که مصربه تمامی پیمان های بین المللی خود احترام خواهد گذاشت.چرا که اینها انتخابی فردی نیستند و انتخاب دولت مصر بوده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عبدالفتاح سیسی برای سومین‌بار سوگند ریاست‌جمهوری یاد کرد

پیمان ۴۰ ساله کمپ دیوید؛ اگر مصر تهدید به لغو توافقنامه صلح با اسرائیل را عملی کند چه می‌شود؟

توزیع آرد در بین رای‌دهندگان؛ چالش‌های سیسی برای سومین پیروزی در انتخابات مصر کدامند؟