نجات بانک سرمایه گذاری پرتغال با کمک دولتی

نجات بانک سرمایه گذاری پرتغال با کمک دولتی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

خبر تجدید سرمایه گذاری در بانک سرمایه گذاری پرتغال، روز دوشنبه با استقبالی احتیاط آمیز از سوی سرمایه گذاران بازارهای مالی لیسبون روبرو شد. ارزش سهام این پنجمین بانک بزرگ پرتغال در بازار سهام ابتدا شش و نیم درصد صعود کرد اما این افزایش در ساعات پایانی بازار تا سطح پنج و هفت دهم درصد متوقف شد.

دولت پرتغال درصدد است تا از تکرار سناریوی اسپانیا پیش گیری کند. برای این کار به تجدید سازمان دو بانک خصوصی بزرگ این کشور یعنی بانک سرمایه گذاری و بانک تجارت، در مقابله با اوراق قرضه قابل تبدیل دست می زند و کمک های مالی را مستقیما به بانک دولتی سی.جی.دی تزریق می کند. هزینه این طرح شش میلیارد و ششصد و پنجاه میلیون یورو خواهد بود.

هزینه تجدید سازمان این دو بانک خصوصی از محل بسته های کمکی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول برای کمک به بانک های این کشور تامین می شود.

در عوض این دو بانک خصوصی متعهد می شوند که هر یک سالانه سی میلیون یورو در شرکت های کوچک و متوسط سرمایه گذاری کنند. در عین حال هر دو بانک از ماه سپتامبر و از طریق افزایش سرمایه خود به بازپرداخت کمک دولتی اقدام خواهند کرد.

به این ترتیب، این دو بانک ضمن استفاده از کمک دولتی، باید تا پایان ماه ژوئن خود را با ضوابط جدید سیستم بانکی اروپا برای پرداخت بدهی ها تطبیق دهند.

بانک های سرمایه گذاری و تجارت پرتغال امیدوارند از این راه بتوانند توجه و اعتماد بازارها را به خود جلب کنند. از سال گذشته که پرتغال مجبور به دریافت کمک های بین المللی شد، بانک سرمایه گذاری بیش از شصت درصد و بانک تجارت هشتاد درصد ارزش سهام خود را در بازار از دست دادند.
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهرهای بدهکار چین لنگ پول نقد؛ چطور دولت‌های محلی با وضع جریمه‌های سنگین کسب درآمد می‌کنند؟

گردهمایی بزرگ‌ترین طلبکاران جهان در پاریس؛ بدهکارترین کشورها کدامند؟

تردید و ابهام در پیش بینی‌ها؛ چرا دلار آمریکا بار دیگر قوی شد؟