معضلات آموزش به کودکان مهاجر

معضلات آموزش به کودکان مهاجر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کودکان خانواده های مهاجر،حتی پیش از ورود به مدرسه، باید با زبان و فرهنگ جامعه جدید آشنا شوند. در این زمینه، برنامه هایی برای کمک به کودکان وجود دارد.تجربه های تلخ و شیرین شیوه های گوناگون آموزش به کودکان مهاجر را در تایلند، اسپانیا و قرقیزستان بررسی می کنیم.

آموزش کودکان برمه ای در تایلند

همه ساله، میلیون ها خانواده برمه ای به تایلند مهاجرت می کنند. اما برای کودکان، و به ویژه آن هایی که غیر قانونی به کشور جدید آمده اند، آموزش امری تقریبا غیر ممکن است.

از سال 2005، “بنیاد آموزش و توسعه” برنامه آموزش ویژه کودکان برمه ای را شروع کرده است. طرحی که تا حدودی توانسته وضعیت دشوار کنونی کودکان را تغییر دهد. در برنامه بنیاد آموزش به کودکان برمه ای، زبان های تایلندی و انگلیسی و همچنین ریاضی و علوم طبیعی و اجتماعی آموزش داده می شود.

با وجود موفقیت نسبی، این برنامه آموزشی با مشکلاتی هم مواجه است؛ از جمله سختی پذیرش کودکان برمه ای در جمع همسالان تایلندیشان.

برای کسب اطلاعات بیشتر از پایگاه اطلاع رسانی التر آسیا دیدار کنید:

alterasia

اسپانیا، مدلی موفق از ادغام اگرچه مردم منطقه کاتالان اسپانیا مشهور به خست و خونگرم نبودنند، اما یک مدرسه در این منطقه با وجود شصت درصد دانش آموزان خارجی، توانسته تجربه ای موفق در جذب دانش آموزان در محیط جدید داشته باشد. در دهه گذشته، اسپانیا تغییرات جمعیتی شگرفی را تجربه کرد. مدرسه ابتدایی خوان سالارس در نزدیکی بارسلون، نمونه ای از وضعیت مهاجرت در اسپانیاست. هدف این مدرسه، تنها آموزش نیست. بلکه سعی در پرورش مشارکت اجتماعی و احترام فرهنگی در میان دانش آموزان دارد.

این مدرسه در بسیاری از زمینه ها پیشرو بوده است. مدیران برای ثبت نام، گواهی اقامت قانونی از والدین نمی خواهند و بچه را در هر موقعی از سال ثبت نام می کنند. حتی معلمان در روند های اداری به والدین کمک می کنند. در داخل مدرسه همه بچه ها یکسانند.

برای آگاهی بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:

wikidiario

قرقیزستان، پایگاه صدور مهاجر در آسیای میانه

در قرقیزستان جوانان بسیاری برای یافتن کار به خارج از کشور مهاجرت می کنند. دولت امروزه به برنامه های آموزشی فنی و حرفه ای برای تربیت کارگران مهاجر ماهر کمک می کند.

پنج میلیون نفر در قرقیزستان زندگی می کنند. بنا به آمار رسمی سی هزار نفر در سال گذشته از این کشور خارج شده اند. وزیر آموزش دولت قرقیزستان ادعا می کند که اکثر مهاجران پساز پنج سال به زادگاهشان باز می گردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم

روبیالس در پرونده بوسه اجباری با خطر محکومیت به دو سال و نیم زندان روبرو است

همه چیز درباره ویزای دورکاری در اسپانیا؛ چرا طرح دولت مادرید چندان با استقبال مواجه نشد؟