کدی آدزوبا، صدای قربانیان خاموش در کنگو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کدی آدزوبا، صدای قربانیان خاموش در کنگو

در آفریقا، رادیو ابرازی برای مبارزه است. کدی آدزوبا، خبرنگار «رادیو اوکاپی» در جمهوری دموکراتیک کنگو زنی است که صدایش را در خدمت آرمان های صلح جویانه اش قرار داده است.

او 31 سال دارد و در شهر کوچکی در جنوب کی وو زندگی می کند. کدی چند ماه پس از آغاز جنگ در سال 1994، مجبور می شود خانواده و شهرش را ترک کندو در جنگل های اطراف حیران وسرگردان رها می شود.

کدی فعالیت رادیویی اش را از نوجوانی آغاز کرده است. با پایان رسمی جنگ در جمهری دموکراتیک کونگو، مبارزه او آغاز شده است. این زن جوان شب و روز تلاش می کند تا وقایع و فجایع بازمانده از جنگ را به گوش همه برساند.
صدای او اکنون یکی از محبوب ترین صداهایِ رادیو صلح است.

این رادیو ده سال پیش با کمک سازمان ملل متحد و یک سازمان سوئیسی تاسیس شده است. از نظر کدی رسانه یک وسیله است. او می گوید: “ صدایِ من ، صدای قربانیان خاموشی است که راهی برای فریاد رنجهایشان ندارند.”

او به دنبال کودکان خیابانی است. کودکانی که یا حاصل تجاوز جنسی هستند و مادرشان آنها را رها کرده اند؛ یا والدین شان را زمان جنگ از دست داده و هم اکنون جایی برای زندگی ندارند.

دیدن فلاکت های باقیمانده از جنگ، قلب کدی را به درد می آورد. اما او نسبت به زجرهای زنان حساسیت بیشتری دارد. برنامه رادیویی او، مصیبت ها و فجایعی را فاش می کند که همچنان بر زندگی هزاران تن از زنان کنگو سایه افکنده است.

کدی جنگ را وسیله ای برای غارت و چپاول منابع معدنی غنی مردم کنگو می داند. به عقیده او هدف از جنگ این بوده است تا ثبات و آرامش منطقه را بر هم بزنند؛ مردم را آواره کنند و منابع آنها را به یغما ببرند . مشکل مردمان کنگو منابع معدنی غنی شان است. از نظر او پشت همه این غارت ها سیاستمداران مخفی هستند.

در سال 2002 ، سازمان ملل گزارشی منتشر کرد که بر اساس آن، منابع کنگو توسط کشورهای همسایه و با همدستی 85 شرکت چند ملیتی غارت شده است.

به دلیل همین افشاگری ها، مبارزات کدی به مذاق خیلی ها خوش نمی آید : او بارها به مرگ تهدید شده؛ به خانه اش حمله شده است و حتی مجبور شده مدتی خارج از کشور زندگی کند.

کدی پس از بازگشت به کشورش فعالیت های خود را از سر گرفته است. از نظر او جنگ هنوز پایان نیافته است و مبارزه ادامه دارد. انگیزه این زن قوی این است که سهم اندکی در برقراری صلح در کشورش داشته باشد.