Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نه بلند معترضان بحرینی به مسابقات فرمول یک

نه بلند معترضان بحرینی به مسابقات فرمول یک
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با آغاز دورتمرینی مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک در بحرین، هزاران تن ازمخالفان رژیم در ادامه اعتراضات خود با نیروهای امنیتی درمنامه پایتخت این کشور درگیر شدند.

پلیس با استفاده از گاز اشک آور سعی در متفرق کردن تظاهرکنندگان داشت و در مواردی به خشونت متوسل شد.

معترضان با توجه به شرایط سیاسی بحرین و درخلاء آزادیهای اساسی، برگزاری چنین مسابقاتی را درکشورشان به نوعی بی‌احترامی به خواسته‌های مشروع خود می‌دانند.

ام الحسین یکی از تظاهرکنندگان می‌گوید: «ما اینجا جمع شده‌ایم تا مخالفت خود را با برگزاری مسابقات فرمول یک دربحرین نشان دهیم. چرا که هنوز بسیاری ازمعترضان بدون دلیل و بدون اینکه جرم آن‌ها ثابت شود زندانی هستند و اصلاحات وعده داده شده هم عملی نشده است. ابتدا باید شرایط کشورعادی شود بعد بفکر برگزاری فرمول یک و رقابتهای مشابه افتاد.»

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در واکنش به سخنان اد میلیبند رهبر حزب کارگر بریتانیا که خواستار انصراف بریتانیا از شرکت در این رقابت‌ها شده بود، گفت: «درست است که این مسئله درباره رقابتهای فرمول یک است ولی بگذارید شفاف باشیم ما همیشه درحمایت ازحقوق بشرآماده بوده‌ایم و این مهم است اجازه داده شود تا تظاهرات مسالمت آمیز برگزار شود. اما ازطرف دیگر… می‌دانید بحرین سوریه نیست.»

با وجود تداوم سرکوب اعتراضات مردم، قرار است مسابقات جایزه بزرگ فرمول یک روز یکشنبه در بحرین برگزار شود. مقامات عالیرتبه این کشور مخالفت با برگزاری این رقابت‌ها را بازی ای دانسته‌اند که مسبب آن افراطگرایان هستند.

درهمین حال گفته می‌شود چند تیم ازجمله زوبای سوییس و یک تیم هندی بدلایل امنیتی از شرکت درمسابقات این دوره انصراف داده اند.

معترض بحرینی: ادامه اعتراضات تا حصول نتیجه مورد نظر

علی الطقش خبرنگار یورونیوز درمورد بحران فعلی بحرین و برگزاری مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک در این کشور با خانم هاله شهابی یکی از فعالان اپوزیسیون بحرین گفتگویی انجام داده و نظر او را در مورد تحولات جاری در این کشور جویا شده است.

یورونیوز: خانم هاله شهابی شما سخنگوی اپوزیسیون بحرین هستید. گام بعدی شما چیست؟

هاله شهابی: «مبارزه ادامه پیدا خواهد کرد. اعتراضات خیابانی موجب افزایش فشار بر دولت خواهند شد تا تقاضاهای مشروع مردم از کسانی که برای چهل و یکسال است در راس امور هستند، از قبیل برگزاری انتخابات پارلمانی و همچنین برخورداری از یک دولت و نخست وزیر منتخب به نتیجه برسد.»

یورونیوز: چرا زمان برگزاری مسابقات فرمول یک اینقدربرای اعتراض شما مهم بود؟

هاله شهابی: «برای اینکه مسابقه فرمول یک رسما تایید کننده خاندان سلطنتی است. شاهزاده سلطنتی ریاست برگزاری این مسابقات را برعهده دارد. اعضای خاندان سلطنتی از برگزارکنندگان و از سرمایه گذاران اصلی در این رشته ورزشی هستند. با توجه به اینکه رسانه‌ها ی زیادی هم برای پوشش این رویداد به اینجا آمده اند و الان همه توجهات معطوف به بحرین است خیلی طبیعی است که مخالفان بخواهند از این فرصت استفاده کنند.»

یورونیوز: پیام شما خطاب به جهانیان چیست؟

هاله شهابی: «پیام ما خیلی روشن است. این مبارزه ای برای آزادی است. مبارزه ای برای مشارکت بیشتر در امور و آزاد شدن زندانیان سیاسی است. امروز حداقل ۶۰۰ نفر از این افراد در زندان هستند. مبارزه‌ای است برای بازپسگیری جایگاه و پستهای افراد. مبارزه ای است برای پایان دادن به خشونت در مقابل اعتراضات آرام و صلح جویانه. امروزخبرنگاران نحوه تقابل حکومت با یک تظاهرات مسالمت آمیز را دیدند… گاز اشک آور، گلوله‌های پلاستیکی و از همه بد‌تر گلوله‌های ساچمه‌ای.»

یورونیوز: مایلید مطلبی خطاب به برگزارکنندگان و همچنین طرفداران این مسابقات بگویید؟

هاله شهابی: «پیام ما روشن است. ازحمایت و تایید خاندان سلطنتی که در موارد بسیاری از ناقضان اصلی حقوق بشر هستند، دست بردارید. شما یک وظیفه اخلاقی در این خصوص دارید و این مسئله تنها برگزاری یک مسابقه ورزشی نیست. این حرف بیهوده‌ای است که هیچ ارتباطی بین سیاست و ورزش وجود ندارد. ما این مسئله را در آفریقای جنوبی و آرژانتین هم دیده‌ایم و متاسفانه الان شاهد بروز آن در شرایط متفاوتی در سراسرجهان هستیم.»

یورونیوز: ازسال گذشته که این مسابقات دربحرین لغو شدند دولت بحرین همواره درتلاش بود تا برگزارکنندگان را متقاعد کند که آرامش برقرار شده تا امسال دوباره لغو مسابقات تکرار نشود. آیا آن‌ها به هدف خود رسیده‌اند؟

هاله شهابی: «بنظرمن تصمیم به برگزاری این دوره از مسابقات کاملا مبنایی اقتصادی داشت. این مسئله خیلی واضح است و از یک نقطه نظر کلی ما خواستار یکسری اصلاحات جامع و کامل شده بودیم و دولت یک سال وقت داشت تا باب گفتگو‌ها را با اپوزیسیون باز کند و برای این مشکل یک راه حل سیاسی پیدا کند. پیام ما به دولت این است که نهایتا باید برای این نزاع سیاسی چاره‌ای یافت و تنها دراینصورت است که ثبات و امنیت برای همه ملت بحرین برقرارخواهد شد.»

یورونیوز: خانم هاله شهابی ازگفتگویی که با یورونیوز انجام دادید سپاسگزارم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات حامیان فلسطین در بلژیک و درگیری آن‌ها با پلیس

حمله به خوابگاه‌های دانشجویان خارجی و نگرانی مهاجران افغان؛ در قرقیزستان چه خبر است؟

ناآرامی‌های گرجستان؛ جایی که «نسل زد» جلودار اعتراضات علیه لایحه جنجالی دولت است