Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سفر پاپ بندیکت شانزدهم به کوبا و امیدواری های مردم این کشور

سفر پاپ بندیکت شانزدهم به کوبا و امیدواری های مردم این کشور
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفر پاپ بندیکت شانزدهم به کوبا یکی از پیچیده ترین مسافرت های وی به حساب می آید. رهبر کاتولیک‌ های جهان به کشوری سفر می کند که تا سال 1992 بیخدایی را در قانون اساسی ثبت کرده بود. گفته می شود که کسب دوباره محبوبیت برای کلیسای کاتولیک یکی از اهداف این سفر است. با این وجود باید از رنجاندن رژیم کاسترو پرهیز کرد. در این راستا کمک نماند هایی چون این مجسمۀ مقدس که چهار صد سال پیش کشف شده است، برای گسترش نفوذ کلیسا بسیار مفید است.

پاپ بندیکت شانزدهم: “برادران عزیز، می خواهم از شما تقاضا کنم، با ایمان خود و در مقابل چشمان مجسمۀ مقدس “دلکوبره” با مسیح زندگی کنید و با سلاح صلح، بخشش و درک یکدیگر، بجنگید و جامعه ای باز و نو بسازید.”

چهارده سال پیش، دیدار تاریخی ژان پل دوم از کوبا، اولین سفر یک پاپ به این کشور بود و پیام دو پهلوی این پاپ لهستانی به رژیم کوبا و همینطور به ایالات متحده آمریکا، نقطۀ عطف مهمی به حساب آمد.

پاپ ژان پل دوم:
“امیدوارم کوبا، با همۀ توان بالقوه و باشکوهی که دارد خود را به روی جهان بگشاید و جهان نیز آغوش خود را به روی کوبا بگشاید.”

به این ترتیب، بعد از چندین دهۀ بحرانی، ژان پل دوم، موفق شد روابطی حسنه میان دولت کوبا و کلیسا ایجاد کند و کم کم نهاد های مذهبی و کاتولیک فعالیت خود را در کوبا افزایش دادند.

اکنون و بنا به گفتۀ کلیسای کاتولیک کوبا، نزدیک به هفت میلیون نفر از جمعیت یازده و نیم میلیونی این کشور، کاتولیک هستند.

هفده اسقف و 361 کشیش، زیر نظر کلیسای کاتولیک کوبا فعالت دارند و دوازده موسسۀ آموزشی از کودکستان تا دانشکده با 1113 دانشجو، دایر هستند.

در خیابان های هاوانا، کلیسای کاتولیک بیشتر از گذشته قابل مشاهده است و در کشوری که تمام رسانه ها تحت کنترل دولت هستند، قدرت رسانه های کلیسا نیز، اکنون با شانزده نشریه رو به رشد است.

برای ارزیابی سفر بندیکت شانزدهم، یورونیوز گفتگویی دارد با خبرنگار ما از شبکه ABC در کوبا:

یورونیوز:
دیانا آلوآر، با تشکر که از کوبا دعوت ما را پذیرفتید. بر اساس برداشت شما از درون کشور، برای مردم کوبا، سفر پاپ به چه معنا است. آیا یک نقطه عطف به حساب می آید؟

دیانا آلوآر:
خوب آدریان، شور و هیجان بسیاری به خاطر این دیدار وجود دارد، همانطور که چهارده سال پیش نیز برای سفر ژان پل دوم وجود داشت. اینجا، بسیاری از افراد امیدوارند که آمدن پاپ بندیکت شانزدهم، تغییراتی در کشور به ارمغان بیاورد. مقامات رسمی، هدف این سفر را دلجویی به وفاداران کاتولیک، اعلام کرده اند. در کوبا، تعداد کاتولیک ها بسیار زیاد است، اما آنها خیلی دنبال دین نیستند. در هر صورت بُعد سیاسی این سفر و جنبه های گوناگون آن مطمئنا بسیار مهم است و هم اکنون تفسیراتی نیز چه از سوی مخالفین رژیم، چه از سوی خود پاپ، در پی داشته است.

یورونیوز:
آیا آنها بیشتر در مورد صلح هستند یا در مورد سیاست؟

دیانا آلوآر:
صحبت های پاپ بیشتر در مورد ایمان و صلح بوده است. به گفتۀ وی، این همان چیزی است که کوبایی ها برای پیشرفت به آن احتیاج دارند. البته او با این صحبت ها، در واقع به آزادی در جامعۀ کوبا نیز اشاره می کند. یعنی در تمام صحبت های او، موارد مهمی از مسائل سیاسی وجود دارد. ژان پل دوم نیز به صراحت گفت، کوبا باید در های خود را به روی جهان بگشاید و جهان نیز آغوش خود را به روی کوبا باز کند. این واقعه کاملا رخ نداد، بنابراین همه منتظراند تا ببینند آیا صحبت های بندیکت شانزدهم اثر بیشتری خواهد داشت یا خیر.

یورونیوز:
پاپ بندیکت شانزدهم گفت: چهارده سال پیش، سفر جان پل دوم “هوای تازه ای” برای کوبا به ارمغان آورد. به غیر از برادران کاسترو، از آن زمان تا به حال چه تغییری در این کشور به وجود آمده است؟

دیانا آلوآر:
بعد از سخنان ژان پل دوم، اولین امید این بود که تغییرات سیاسی یا تغییری در رژیم صورت بگیرد. که این اتفاق نیفتاد. در عوض، آنچه ما با روی کار آمدن رائول کاسترو می بینیم، این است که خصوصا پیاده شدن اصلاحات اقتصادی، موجب تغییراتی در این جزیره شده است. ما با بسیاری از کوبایی ها صحبت کردیم که از این تغییرات می گویند. آنها پول بیشتری در دست دارند. آنها به تفریحات بیشتری چون رستوران و هتل و غیره دسترسی دارند. اما این برای آنها کافی نیست. بسیاری می گویند، اصلاحات اقتصادی به تنهایی کافی نیست و تغییرات سیاسی نیز ضروری است. آنها واقعا امیدوارند که پاپ بندیکت در اینباره به مقامات کشور فشار بیاورد. رائول کاسترو، نسبت به برادر خود فیدل، بسیار واقع بینانه تر عمل می کند. و اکنون شاید زمان آن فرا رسیده است.

یورونیوز
کلیسا برای کمک به وضعیت مخالفین رژیم میانجیگری می کند. کلیسای کاتولیک چه نفوذی در کوبا دارد و چگونه باید عمل کند؟

دیانا آلوآر:
این نکتۀ مهمی است. همانطور که ذکر کردم، قدرت کلیسا و روابط آن با رژیم کاسترو رو به افزایش است و مردم امیدوارند کلیسا بانی تغییرات بیشتری باشد. اما نگرانی های بسیاری وجود دارد. برای مثال، بسیاری از مردم از کاردینال کوبا “جیمی اورتگا” انتقاد می کنند. او برای آزادی یک گروه بیش از صد نفر زندانی سیاسی با دولت مذاکره کرد. اما بعد از خروج از زندان، آنها به اسپانیا تبعید شدند و این برای بسیاری از مردم گران بود و از همراهی کاردینال کوبا با رژیم برای ارسال این افراد به یک کشور خارجی، آن هم در یک قارۀ دیگر، انتقاد می کنند. در کل مردم خیلی ایمان ندارند که کاردینالهای کوبا و کلیسای کاتولیک قادر به تغییراتی در کشور باشد. آنها واقعا امیدوارند که خود پاپ خواستار این تغییرات باشد.

یورونیوز:
پاپ بندیکت شانزدهم قبل از سفرش گفته بود که «مارکسیسم با واقعیت همخوانی ندارد.» اما او چنین نظراتی را در کوبا ارائه نکرد. آیا در جایی که هستید، فضای مارکسیسم حاکم است؟

دیانا آلوآر:
من وقتی از هواپیما پیاده شدم و در راه شهر هاوانا بودم، هر جا را که نگاه می کردم پر بود از تبلیغات سنگین دولتی (پروپاگاندا). پوسترها یا مجسمه های غول پیکر چه گوارا در اطراف بسیاری از خانه های مرکز شهر هاوانا خودنمایی می کنند. در میدان انقلاب، مجسمه خوزه مارتی (از رهبران جنبش استقلال کوبا) بنای بسیار مهمی به شمار می رود. این پیامی است که رژیم کمونیست حاکم می خواهد به مردمش بدهد.
شما می تواند ایدئولوژی مارکسیسم را حس کنید.

اما در عین حال وقتی به خیابان می روید و با مردم صحبت می کنید، از آنها می شنوید که آن چه پاپ به زبان آورد، در واقع حرف دل مردم در سالهای اخیر بوده است. این که تاریخ مصرف ایدئولوژی مارکسیسم گذشته است. به نظر مردم این ایدئولوژِی باید تغییر کند.

یورونیوز: دایانا آلوه ‌آر در کوبا، با تشکر از شما

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناوگان جنگی روسیه در هاوانا؛ زیردریایی و کشتی آمریکا و کانادا هم وارد آب‌های کوبا شدند

کوبایی‌ها چگونه برای جنگ در اوکراین به استخدام روسیه درمی‌آیند؟

استخدام نیرو برای جنگ علیه اوکراین؛ کوبا از کشف یک شبکه قاچاق انسان به روسیه خبر داد