Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مکی سال نوید عصری جدید برای سنگال می دهد

مکی سال نوید عصری جدید برای سنگال می دهد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مکی سال، عبدالله واد را که بر خلاف قانون اساسی سنگال داوطلب دوره سوم ریاست جمهوری بود شکست داد و به مقام ریاست جمهوری رسید. در حالی که اخیرا غرب آفریقا شاهد انتقال قدرت های خونین و کودتا بوده است، انتقال قدرت در سنگال آرام بود.

یورونیوز با مکی سال قبل از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری گفتگو کرده است. فرانسوا یورونیوز: آقای مکی سال، با سلام، سپاسگذارم که دعوت ما را پذیرفتید. اولین سوال من ساده است: شما خود را رییس جمهوری می دانید که عصری جدید را شروع خواهد کرد. این برای کشور سنگال چه مفهومی دارد؟

مکی سال رییس جمهور سنگال: یعنی حکومتی با فضیلت، مخصوصا حکومتی جدی و درعین حال موثر. یعنی استفاده از پول عمومی برای رفع احتیاجات حیاتی مردم. زندگی در سنگال بسیار گران است، در حالی که درآمدها پایین است و کار نیست. باید کاری کرد که منابع مالی عمومی بهتر خرج شود. اکنون این مسایل اجتماعی ضرورت دارد، مانند فوریت در پوشش بیمه خدمات درمانی همگانی، بهبود شاخص توسعه انسانی، پاسخ به نیازها و احتیاجات اجتماعی، آموزش و پرورش و آموزش حرفه ای. حکومت برای ایجاد شغل باید سرمایه گذارها را دعوت به همکاری کند. به نظر من شروع عصر جدید این است.

یورونیوز: شما درباره حکومت خوب صحبت می کنید. خشونت در هفته های اخیر خشم و غضب مردم سنگال را نمایان کرد. آیا شما از دادرسان می خواهید تا درباره اختلاس ها و تخلفات احتمالی رییس جمهور عبدوالله واد تحقیق کنند یا نمی خواهید در مورد گذشته تحقیقاتی انجام شود؟

مکی سال: خیر. هیچکدام. در حقیقت، وقتی قدرت جدیدی در اختیار می گیرید حداقل کار این است که یک بازرسی عمومی در دستگاه های اجرایی و اقتصادی انجام دهید تا بدانید چه در اختیار دارید، کشور در چه وضعیتی است، چه تعهداتی دارد و سطح بدهی چقدر است. ظاهرا از چند سال پیش، میزان بدهی سیر صعودی داشته است. باید بدانیم چه تعهدات و چه الزاماتی داریم. این مهمترین نکته است. من نمی خواهم شکار خطاکاران به راه بیاندازم. عقیده و شیوه من این نیست. با این وجود یک حسابرسی عمومی انجام خواهم داد. حساب های ملی مورد بررسی قرار می گیرد تا بدانیم کشور را دقیقا در چه وضعیتی تحویل می گیریم و به چه سمتی می خواهیم آن را هدایت کنیم.

یورونیوز: پس باوجود اینکه سنگالی ها خواستار آنند، هیچ تحقیق و تفحصی انجام نخواهد شد؟

مکی سال: البته که خواهد شد. من گفتم که تحقیق و تفحص می شود. ما حسابرسی خواهیم کرد تا بدانیم کشور را در چه وضعیتی تحویل گرفتیم. اگر معلوم شد که کمبودهایی هست، دستگاه قضایی باید وظیفه اش را انجام دهد. رییس جمهور نباید از هیچ کس انتقام بگیرد. ما یک جمهوری هستیم و آیین دادرسی مشخصی داریم. اگر در نتیجه تحقیق و تفحص معلوم شد که عملکرد برخی نادرست بوده است، آنها در مقابل دادگاه حضور خواهند یافت و پاسخ خواهند داد. آنها طبیعتا قادر به دفاع از خود خواهند بود. در یک چهارچوب طبیعی، نه یک چهارچوب کینه جویانه و نه چهارچوبی با سازش. همه چیز در روندی طبیعی انجام خواهد شد.

یورونیوز: شما خود را رییس جمهوری معرفی کردید که روش های گذشته را کنار خواهد گذاشت. ولی منتقدانتان می گویند که شما فرزند یا پرورده عبدالله واد هستید.

مکی سال: مسئله این نیست. موضوع این است که وقتی جوان بودم و به حزب عبدالله واد پیوستم، در سایه او رشد کردم. در کنار هم نوزده سال مبارزه کردیم. در نتیجه هیچ مشکلی ندارم که بگویم واد استاد من بوده است. ولی زمانی رسید که در مورد مسائل حکومتی اختلاف نظر پیدا کردیم. از لحظه ای که از هم جدا شدیم، من سرنوشت سیاسیم را شخصا به عهده گرفتم. یک حزب سیاسی بنیان نهادم و به مدت سه سال و نیم به ملاقات مردم سنگال رفتم و همین مرا به نقطه ای که هستم رساند. امروز یک رهبر سیاسی هستم. من یک دیدگاه واضح در مورد توسعه اقتصادی و اجتماعی دارم. از اولویت های این کشور آگاهم، چون به اقصی نقاط این سرزمین رفته ام، حتی به مناطق دورافتاده. من متعهد به خروج این کشور، با کمک اکثریت مردم سنگال، از وضعیت کنونی توسعه نیافته آن هستم. من مطمئنم که آینده از پیش تعیین نشده است. با تلاش سخت می توانیم به توسعه دست یابیم.

یورونیوز: یوسون دور خواننده که نتوانست در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند، از شما حمایت کرده است. آیا شما یوسون دور را به سمت وزیر فرهنگ منصوب می کنید؟

مکی سال: امروز یوسون دور یکی از بهترین سفیران، برای ترویج تصویر مثبت از سنگال است. چون او شهرت جهانی دارد. به نظر من او در عملکرد دولت نقش تعیین کننده می تواند داشته باشد، چه این نقش در عرصه فرهنگی باشد یا عرصه ای دیگر. اگر او تمایل داشته باشد، چرا که نه.

یورونیوز: عبدالله واد و دولتش به خاطر اینکه راه حلی برای مناقشه کزمانس پیدا نکردند، مورد انتقاد شدید قرار گرفته اند، جایی که عملیات چریکی هنوز ادامه دارد. اخیرا چند سرباز ارتش کشته شده اند. گردشگران نیز هر از گاهی قربانی این چریک ها می شوند. آیا این مسئله را حل خواهید کرد؟

مکی سال: این مشکل ترین مسئله سنگال است. مناقشه ای که سی سال است ادامه دارد. سی سال ویرانی، مرگ و خون. دیگر وقت آن رسیده است که همه منابع ملی را برای استقرار صلح پایدار در کزمانس بسیج کنیم. اولین اولویت من ایجاد شرایطی است که به گفتگوی ملی بین همه طرف های مربوطه می انجامد، یعنی چریک ها، جامعه مدنی کزمانس و همچنین کشورهای دوست همسایه که در این مناقشه درگیر شده اند. چون سرزمینشان مورد استفاده شورشیان قرار می گیرد، مانند گامبیا و گینه بیسائو.
همزمان با تلاش های صلح، اقدامات برای توسعه کزمانس را سرعت می بخشیم. سعی می کنیم این منطقه را باز کنیم تا بر جدایی بین شمال و جنوبی سنگال غلبه کنیم، چون برای رسیدن به کزمانس مجبورید از گامبیا عبور کنید. ما باید این تقسیم سرزمین را حل کنیم. در یک جمله خلاصه می کنم، می خواهیم کزمانس دوباره در صلح و متحد با سنگال تفکیک ناپذیر باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مهاجران غیرقانونی رکورد هفده ساله ورود به جزایر قناری اسپانیا را شکستند

خابی لیم چگونه به پرطرفدارترین تیک تاکر جهان مبدل شد؟چند نفر حساب این جوان سنگالی را دنبال می کنند؟

وضعیت اضطراری آب و هوایی؛ گوترش کشورهای ثروتمند را به اقدام فوری فرا خواند