Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تنها راه تغییر جوامع سنتی و مردسالار: توانمندسازی زنان

تنها راه تغییر جوامع سنتی و مردسالار: توانمندسازی زنان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هشتم ماه مارس، روز جهانی زن، فرصتی است برای قدردانی از دستاوردها و توجه به زمینه هایی که نیاز به تحول دارد. برای مثال، نگرانی عمده در بسیاری از مناطق جهان، آموزش دختران است. براساس آمار سازمان ملل متحد، ۱۱۵ میلیون کودک که در سن مدرسه هستند، هنوز از هیچگونه آموزشی برخوردار نیستند و ۵۴ درصد این کودکان دخترند.

روز جهانی زن، یادآور این است که در بسیاری از کشورها، زنان هنوز با محدودیت هایی مواجهند که آنها را از عضو فعال جامعه بودن باز می دارد. سواد یکی از ابزارهای حیاتی است که به زنان برای بهبود زندگیشان کمک می کند. برنامه “جهان دانش” درباره جوامع بسیار محافظه کار و مردسالار افغانستان و پاکستان است و نگاهی دارد به طرح هایی که باعث بهبود زندگی زنان در این کشورها می شود.

افغانستان، برخاستن از میان خاکستر

سکینه یعقوبی زندگی خود را به توانمندسازی زنان اختصاص داده است. او بنیانگذار موسسه “یادگیری افغانستان“، سازمانی غیر دولتی است که بیش از ۱۵۰پروژه آموزشی و بهداشتی را در سراسر کشور به اجرا می گذارد. ه

دف موسسه او، اشاعه تفکر انتقادی، افزایش آگاهی زنان درباره بهداشت و مهم تر از همه تشویق زنان برای مقابله با محدودیت های سنتی و مذهبی است. سکینه با ما درباره چالش های قبل و بعد از حکمومت طالبان صحبت می کند.

سکینه یعقوبی در ابتدای دهه نود میلادی، زندگی راحت خود را در ایالات متحده آمریکا، جایی که پزشک بود، رها کرد و به افغانستان آمد. او می خواست به کشورش ادای دین کند.

در درمانگاه های موسسه یعقوبی، کانون توجه توانمندسازی زنان است. او می خواهد زنان درباره روش های تنظیم خانواده اطلاع یابند. زن افغان بطور متوسط هفت فرزند دارد. یعقوبی روشی را در مدارس خود اعمال کرد که دانش آموزان را به تفکر انتقادی، طرح پرسش و تعامل با آموزگارها تشویق می کند.

پاکستان: مبارزه برای برابری جنس

از جمعیت ۱۷۳ میلیونی پاکستان، ۹۲ میلیون بزرگسال، یعنی ۵۸ درصد بیسوادند. در این میان، بیش از هفتاد درصد زنان سواد ندارند. ولی “بنیاد شهروندان“، سازمانی غیردولتی که در حال حاضر به ۱۰۲ هزار کودک در سراسر کشور آموزش می دهد، کوشش در برقراری برابری جنسیتی دارد. آنها برای کودکان فقیرترین نواحی پاکستان، مدرسه یا لیسه بنا می کنند و هدفشان ارائه فرصت های برابر، صرفنظر از جنس، نژاد و مذهب است.

در منطقه پنجاب پاکستان، تحصیل بویژه برای دختران، فرصت نادری است. در این کشور نزدیک به پنجاه درصد کودکان از هیچ گونه آموزشی بهره مند نمی شوند و بیش از هفتاد درصد زنان بی سوادند.

“بنیاد شهروندان” در سال ۱۹۹۵ میلادی تاسیس شد و برنامه آموزشی آن صرفنظر از مذهب، نژاد، قوم یا جنس، برای همه آزاد است. در ابتدا بعضی از والدین با ثبت نام دخترانشان مخالف بودند و دلیل آنها این بود که آموزش برای زنان بی فایده و بیجا است. برای مقابله با این طرز تفکر، معلمان زن در همه مدارس و کلاس های درس حاضرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند

همراهی «مَحرم» برای زنان افغان؛ اجباری طالبانی که آنان را بسیار محروم و محدود می‌کند

سازمان ملل در آستانه نشست دوحه: طالبان زنان را می‌هراسانند؛ امارت اسلامی: زنان ضعیف‌تر از مردانند