سه شنبه بزرگ و پررنگتر شدن انشقاق جمهوری خواهان

سه شنبه بزرگ و پررنگتر شدن انشقاق جمهوری خواهان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تحلیلی

نبرد میان نامزدهای جمهوری خواه در انتخابات درون حزبی برای تعیین نامزد نهایی انتخابات ریاست جمهوری ایالت متحده آمریکا همچنان در جریان است. سه شنبه بزرگ هم نتوانست پیروز قطعی این میدان را برای رویاروی با اوباما مشخص کند.

در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه در ده ایالت، میت رامنی، نامزد پیشتاز این حزب توانست در ۶ ایالت به پیروزی دست یابد، از جمله در اوهایو که از اهمیت بالایی برخوردار است.

آقای رامنی گرچه در انتخابات سه شنبه بزرگ خوش درخشید، اما پیروزی او به معنای فاصله گرفتن از رقبا آنسان که بتواند او را به رقیب باراک اوباما بدل سازد نیست. هنوز امیدهای هواداران فرماندار پیشین ماساچوست به حقیقت نپیوسته است.

ریک سانتوروم، نماینده شدیدا محافظه کار حزب، گر چه با فاصله اما پا به پای رامنی می‌تازد. او در بین سه نامزد دیگر توانست با پیروزی در سه ایالت تنسی، اکلاهما و داکوتای شمالی بهتر از سایرین ظاهر شود.

نیوت گینگریچ دیگر نامزد این حزب، در ایالت جورجیا، جایی که برای ده سال نماینده آن بود، پیروز شد.

میت رامنی هنوز راه درازی در پیش دارد تا به شرط کسب حمایت ۱۱۴۴ نماینده بتواند در انتخابات نهایی ماه نوامبر به مصاف باراک اوباما برود.

چنانچه نیوت گینگریچ میدان را خالی کند، اریک سانتوروم مصمم‌تر از گذشته بر مبارزه با حریفش متمرکز خواهد شد.

ظاهرا ماراتن نفس گیر انتخابات درون حزبی جمهوری خواهان برای هفته‌ها و شاید تا پایان فصل بهارف خبرساز خواهد بود. نامزد پیشتاز جمهوری خواهان نیز باید عزم خود را بیش از گذشته جزم کرده تا بتواند حمایت بیشتر بدنه حزب را همراه خود سازد.

در همین زمینه خبرنگار یورونیوز با جفری فریدن، استاد علوم سیاسی دانشگاه هاروارد گفتگویی انجام داده که متن آن در ادامه آمده است.

یورونیوز: ارزیابی شما از نتایج انتخابات سه شنبه بزرگ چیست؟

جفری فریدن: فکر می‌کنم خبر خوب مربوط به اوهایو است. نتیجه انتخابات در بیشتر ایالت‌ها همانطور که انتظار می‌رفت بود. گینگریچ می‌بایست در جورجیا برنده می‌شد. برای رامنی هم انتظار می‌رفت در ماساچوست بدرخشد. اوهایو ایالتی بزرگی است و پیروزی در آن برای میت رامنی خبر خوبی بود. اما در عین حال، خبر بد برای او این بود که به سختی توانست در این ایالت پیروز شود. حالا او با اریک سانتوروم رقابت تنگاتنگی در پیش دارد اما به نظر من نکته مهم این است که اگر چه میت رامنی پیشتاز است اما نتیجه به اندازه کافی برای اریک سانتوروم و نیوت گینگریچ مثبت است که بتوانند رقابت را دنبال کنند از این جهت رقابت بین آن‌ها هنوز در جریان است.

یورونیوز: برخی رقابت‌ها نتیجه‌ای روشن و آشکار را به ما نشان می‌دادند. اما این بار با وضعیتی مبهم روبرو هستیم. در ‌‌نهایت انتخابات در مورد جمهوری خواهان نشانگر چیست؟

جفری فریدن: فکر می‌کنم انتخابات مقدماتی چیزهای زیادی در مورد حزب جمهوری خواه، فعالان این حزب و همینطور هواداران آن گفته است. افزون براین انشقاق شدید موجود در حزب را نیز نشان داده است.
از سوی دیگر یک هسته بزرگ محافظه کاران را در حزب داریم که نه به تی پارتی نزدیکند و نه به بدنه دست راستی حزب و البته از نامزدهای میانه روی حزب جمهوری خواه نظیر میت رامنی خرسند نیستند. بنابر این از یکسو، حزبی بسیار قوی داریم با جناح راست تندرو که از همیشه قوی‌تر ظاهر شده و از سوی دیگر حزبی که دست کم رهبران و بسیاری از اعضایش خواهان پیروزی در انتخابات نهایی ریاست جمهوری در ماه نوامبر هستند و بر این باورند که نامزدشان امیدی در کسب آراء مستقل‌ها ندارد. نتیجه انتخابات در برخی ایالتهای مهم و تعیین کننده که مبارزات در آن‌ها جریان دارد ممکن است متغییر باشد. از اینرو، حزب جمهوری خواه با ابهاماتی روبروست و شدیدا دچار انشقاق شده است.

یورونیوز: شگفتی احتمالی آینده چطور ممکن است روی دهد؟

جفری فریدن: در جنوب، ایالتهای می‌سی سی پی و آلاباما میزبان دو انتخابات مهم مقدماتی هستند. شگفتی بزرگ زمانی روی می‌دهد که گینگریچ در این دو ایالت برنده بشود. تاکنون گینگریچ خود را در جنوب خود به عنوان نامزدی محبوب نشان داده است. سانتوروم البته می‌تواند یک رقیب قوی برای گینگریچ باشد. چرا که سانتوروم می‌تواند نظر هر محافظه کاری را در جنوب به خود جلب کند. بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند که سانتوروم در این ایالتهای جنوبی نمایش خوبی خواهد داشت. اما اگر گینگریچ بتواند در این ایالت‌ها با فاصله زیادی نسبت به رقبا و بخصوص نسبت به سانتوروم پیروز شود می‌توان گفت که گینگریچ به رقابت بازگشته است.
شکی وجود نداشت که گینگریچ پیروز ایالت جورجیا خواهد بود. روشن بود که او در ایالت جورجیا که از آنجا آمده برنده می‌شود. اگر او در جورجیا شکست می‌خورد بدون تردید از رقابت‌ها کنار می‌رفت. اما او نامزدی است که فاصله کمی با بقیه دارد. اگر گینگریچ بتواند در ایالتهای جنوبی خوب عمل کند، باید گفت که ما با رقابتی با حضور سه نامزد روبرو هستیم. بر خلاف آنچه در حال حاضر شاهدیم که دو رقیب عمده در رقابت حضور دارند. به همین دلیل من منتظر نتیجه رقابت در ایالتهای جنوبی هستم تا ببینم آیا گینگریچ می‌تواند به جمع رقبای اصلی برگردد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آزمون بر سر راه بایدن در خطرناک‌ترین لحظه؛ آیا خاورمیانه درگیر جنگی تمام‌عیار می‌شود؟

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ آنچه باید پیش از شروع محاکمه کیفری ترامپ بدانیم

مقامات آمریکایی می‌گویند بایدن به دنبال تشویق اسرائیل به کاهش تنش‌ها است