Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نظام آموزشی روسیه زیر ذره بین

نظام آموزشی روسیه زیر ذره بین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا بر آمار‌ها میزان باسوادی در روسیه تقریبا صد در صد است. اما بعد از تغییرات سیاسی در روسیه و دنیا، نظام آموزش هم ضرورتا نیازمند تغییر است.

نرخ صد در صدی با سوادی در روسیه، آماری رشک برانگیزی است، اما کیفیت آموزش نیز به‌‌ همان اندازه کمیت مهم است.

در حالیکه اساس نظام آموزشی دوران شوروی همچنان پابرجاست، همراهی با تغییرات نیز لازمه پویا نگه داشتن این نظام است.

مدارس خصوصی، ارزش های شورایی یا فردی؟

مدارس خصوصی، پدیده جدیدی در روسیه هستند. یکی از اولین مدارس خصوصی در روسیه، ۲۰ سال پیش توسط واسیلی بوگین تاسیس شد.

در این مدرسه ضمن حفظ برخی ارزش‌ها و سنتهای شورایی و انتقاد از نظام آموزشی موجود، سیستم آموزش، کودک مدار است.

پیام مدرسه به بچه‌ها و والدینشان این است که ۱ به ا ضافه ۱ همیشه برابر با ۲ نیست. اولین درس این است که هر مسئله، جواب های متعدد می‌تواند داشته باشد. و اینکه هیچ چیز را در زندگی دست کم نگیریم.

واسیلی بوگین مدیر این مدرسه می‌گوید:« ما کودکان را در طیف وسیعی آموزش می‌دهیم. این آموزش شامل تربیت شخصیت آن‌ها نیز هست. یک انسان شرور و با هوش بد‌تر از یک نادان است. هدف اصلی ما، تربیت یک انسان خوب و بعد یک انسان با سواد است.»

به نظر او آموزش هر کودک، به یک روش فردی نیاز دارد. اما این روش در زمان اتحاد شوروی، چندان پذیرفته شده نبود.

واسیلی بوگین مدیر مدرسه به امر آموزش و سیستم آموزشی جاری در روسیه چندان خوش گمان نیست. او معتقد است شرایط امروز به مراتب بد‌تر از شرایط در دهه ۸۰ است. «پیدا کردن آموزگار مناسب برای آموزش دانش آموزان هرسال برای من دشوار‌تر از سال پیش می‌شود. درست است که در دوره شوروی فساد وجود داشت، ولی بعدا بد‌تر شد. بعد از فروپاشی سیستم قبلی، هیچ ایدئولوژی یا طرز فکری هم به جامعه ارائه نشد و این هولناک است.»

شهریه این مدرسه در مسکو، سالانه ۱۰ هزار دلار است. در حال حاضر در روسیه تنها ۵ در صد کودکان به مدرسه خصوصی می‌روند.

My family’s experiment in extreme schooling

مشکلات کلیدی آموزش در روسیه از زبان یکی از دست اندکاران

به نظر الکسی سمونوف، مدیر موسسه آموزشی آزاد مشکلات اصلی نظام آموزشی در روسیه کنونی، استاندارد‌های آموزشی، اقتصاد مبتنی بر نفت و فقدان سرمایه گذاری های بلند مدت در آموزش و فناوری است.

ولادیمیر پوتین، در مبارزات انتخاباتی‌اش گفته است که ۵۷ درصد جمعیت ۲۵ تا ۳۵ سال در روسیه، تحصیلات دانشگاهی دارند.

با این حال بر اساس جدول ارزشیابی معروف تایمزسال ۲۰۱۱- ۲۰۱۲، هیچکدام از موسسات آموزش عالی روسیه در فهرست ۲۰۰ دانشگاه بر‌تر دنیا قرار ندارند.

به نظر آقای سمونوف دلیل آن، سیاست‌های اقتصادی دولت روسیه در سالهای اخیر است.

الکسی سمونوف، مدیر موسسه آموزشی آزاد: « کلیت اقتصاد سازمان درستی ندارد. نه در برنامه ریزی‌های اقتصادی مبتنی بر فناوری و تولید، و نه حتی اقتصاد مبتنی بر نفت نظامی موجود نیست.»

«دولت سیستمی مبتنی بر سرمایه گذاری درازمدت در زمینه فناوری‌های پیشرفته ایجاد نکرده است. این برنامه ریزی و سرمایه گذاری به نوبه خود می‌تواند جهت گیری‌های آموزشی را تعیین کند.»

آقای سمونوف، ۱۹ سال است ریاست موسسه تربیت مدرس دانشگاه‌ها را به عهده دارد. تجربیات طولانی او می‌تواند پشتوانه معیار‌هایش در تشخیص مشکلات کلیدی در آموزش روسیه امروز باشد.

او اضافه می‌کند: « روانشناسی حاکم بر دهه ۹۰ در روسیه، یعنی دستمزد پایین و اعتبار اجتماعی نازل آموزگاران، هنوز هم پا بر جا است.»

او با اشاره به دوران شوروی، مهارت و توانایی استادان و آموزگاران را یکی از امیتازات آن دوران ارزیابی می‌کند. با این حال به نظر او تقویت فرد گرایی در نظام آموزشی روسیه، یک عامل مثبت است.

wise-qatar.org

انضباط شدید مدرسه باله، تنها راه بالرین شدن

مدرسه باله بالشوی مسکو شهرت افسانه‌ای و بین المللی دارد. شیوه‌های آموزشی آنها ویژه و پوشیده نگاه داشنه شده است. گرچه با انتقادهایی در باره شیوه‌های سختگیرانه‌اش مواجه بوده، ولی این مدرسه هرگز در تداوم سنت ۲۵۰ ساله‌اش تردید نکرده است.

مدیره این مدرسه، خانم لئونووا، در دوران شوروی ۲۰ سال رقصنده درجه یک این آکادمی بوده است. او می‌گوید: «در غرب، رویکرد مدرن در طراحی رقص باله دارند، این جالب است و من منکر آن نیستم. مدرسه ما، مدرسه باله کلاسیک روسی است. نظم و انضباط فردی، بخش جدایی ناپذیر آموزش آکادمی ما است.»

هنرجویان باله از سرتاسر روسیه و از تمام دنیا برای آموزش باله مشتاقانه به مدرسه باله بالشوی می‌آیند و هفت سال برای روی صحنه رفتن آموزش می‌بینند.

خانم لئونووا، می‌گوید: «استاندارد‌های ما، استاندارد‌ها و سنت‌های مدرسه آموزش رقص پردازی مسکو است. این پیش شرط کلی ما است و سعی می‌کنیم این سنت را حفظ کنیم. عالیترین مهارت های حرفه‌ای، به اضافه آزاد کردن روح، ریختن خون، اشک و عرق عصاره حرفه ما است.»

Moscow State Academy of Choreography

جهان دانش را درتلویزیون، آنلاین و شبکه‌های اجتماعی ببینید و نظراتتان را در صفحه شبکه‌های اجتماعی ما مطرح کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: پوتین برای آتش‌بس مشروط در اوکراین اعلام آمادگی کرده است

روسیه داعش را عامل حمله مرگبار به سالن کنسرت مسکو اعلام کرد

روسیه دارایی‌های دو بانک اروپایی را به دلیل تحریم‌های غرب توقیف می‌کند