Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رئیس جمهور تونس: نمی توان بنام "حفظ امنیت نظام "به روی مردم آتش گشود

رئیس جمهور تونس: نمی توان بنام "حفظ امنیت نظام "به روی مردم آتش گشود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو ماهی است که منصف مرزوقی رسما رییس جمهور تونس شده است. در گفتگویی که با او در کاخ ریاست جمهوری انجام دادیم می گوید به آینده کشورش خوشبین است.

یورونیوز: شما فعال حقوق بشرو مخالف رژیم بن علی بودید وبه همین دلیل هم سالها تبعید و زندان را تجربه کردید. امروز بواسطه انقلاب تونس به سمت ریاست جمهوری رسیده اید. آقای رییس جمهور مبارزه سیاسی تلخی ها و شیرینی های زیادی دارد. حالا با توجه به سمت فعلی آیا امیال و آرزوهایتان تغییر کرده است؟

منصف مرزوقی: به هیچ وجه، تنها دکور دور و برم تغییر پیدا کرده است. من عوض نشده ام، همان فرد همیشگی هستم، نه عقاید و نه عادتها و نه سنتهایم تغییر نکرده اند. تنها مسله اینست که به عنوان مخالف مشکلات مخالفان را شناخته ام و حالا درگیر مشکلات طرف دیگر ماجرا یعنی حاکمان در قدرت هستم. ذات و ماهیت مشکلات است که دکور امروز را تشکیل داده اند. در غیراین صورت من همان مرد دیروزهستم.

یورونیوز: اگر درباره شرایط سیاسی امروز تونس صحبت کنیم، اختلاف و جدلهای زیادی مابین گروههای سیاسی است که در انتخابات اخیر به ایتلاف دست یافته اند. آیا دو حزب کنگره برای جمهوری و سیاست در خدمت کار و آزادی از قدرت بیش از اندازه حزب النهضه ناراضی نیستند؟ منصف مرزوقی: آنچه که در صحنه سیاست امروز تونس می گذرد چیزی نیست جز شور و حال احزاب مختلف که در سایه انقلاب دوباره به صحنه قدرت بازگشته اند. اما نگرانی ما از این است که اختلافها به این زمان محدود نشوند و بازسازی سیاسی کشور هم چنان در مرحله آغازین درجا بزند. ما خواستار ثبات و پایداری سیاسی در کشورمان هستیم. سیاست باید در خدمت مردم کشور باشد. بدون ثبات سیاسی این مهم امکان پذیر نیست. اما آن کسانی که صحبت از اختلافها اساسی می کنند مطمئنا صحبتهایشان بی ارزش است. دولت امروز تونس تنها دو ماه است که به قدرت رسیده و صحبت از اختلاف تنها سخن روزنامه نگاران و خبرسازان است.

یورونیوز: اگر اجازه بدهید، عرض می کردم که بخش بزرگی از تونسیها فکر می کنند که شرکت دو حزب کنگره برای جمهوری و دموکراتها در گروه ائتلاف برای تعدیل قدرت سیاسی النهضه بوده است اما امروز شاهدیم به جز النهضه بقیه احزاب بیشتر نقش نمایشی دارند؟ قدرت محدود رییس جمهوری شما هم شاهدیست بر این مدعا؟! منصف مرزوقی: زمانیکه دولت ائتلاف تشکیل شد، ما نه تنها در موضع ضعف نبودیم بلکه بسیار قدرتمند بودیم. می دانستیم که النهضه به تنهایی قادر نیست مملکت را اداره کند. زمانیکه برای تقسیم قدرت گفتگو می کردیم، براساس اصول و برنامه هایی کاملا روشن، به توافق دست یافتیم. توافقهایی که در درجه اول برای حقوق بشر، حقوق زنان و کودکان و تمام شهروندان احترام ویژه ای قایل است. سپس محدوده اختیارات رییس جمهور را تعیین کردیم. برای این سمت زمان زیادی صرف کردیم، مسئولیت اصلی من تصمیم گیری برای سیاست های خارجی، نظامی و نظارت بر اجرای قانون اساسی است. من از محدوده اختیاراتم رضایت کامل دارم.

یورونیوز: بسیاری از تونسیها می گویند برخی از کشورهای خارجی از جمله قطر نفوذ زیادی بر تصمیم گیریهای دولت دارد؟ نظرتان چیست؟

منصف مرزوقی: تنها چیزی که می توانم دراینباره اعلام کنم اینست که دولت تونس تصمیماتش را با استقلال کامل از هر کشوری می گیرد. هیچ کشوری، خصوصا قطریها نمی توانند در صحنه سیاسی تونس مداخله کنند و اثر گذار باشند. آنها می خواهند به ما کمک کنند اما ما دستورات کسی را اجرا نخواهیم کرد، چه ایالات متحده، چه فرانسه و چه قطر.

یورونیوز: در مورد مسایل امنیتی با وجود خواست شما مبنی بر خاتمه اعتصابها و تظاهرات هنوز شاهد اعتصاب وخیابانهای شلوغ هستیم، آیا دولت قدرت حل مشکلاتی که امنیت کشور را تهدید می کند ندارد، آیا راهکاری برای خاتمه دادن به این مشکلات دارید؟

منصف مرزوقی: بعضی از مواقع مشکلات امنیتی در پی تظاهرات بوجود می آید، تظاهراتی که کاملا حق طبیعی شهروندان است، با وجود بحران اقتصادی که گریبان مردم را گرفته ادامه تظاهرات و اعتراضات کاملا طبیعی است اما همیشه در بین تظاهرکنندگان عده ای آشوب طلب نیز هستند. به همین دلیل دولت تونس در حال طرح سیاستهایی مشخص برای حل این مشکلات است، مشکلاتی که با ذات اصلی فعالیتها و سوابق ما گره خورده است. همه ما فرزندان همین انقلاب و نتیجه آن هستیم، به همین دلیل اجازه استفاده از روشهای دیکتاتوری چون بن علی را بخود نخواهیم داد. نمی توان بنام حفظ امنیت نظام به روی مردم آتش گشود. ما مخالف سرسخت این مساله ایم.

یورونیوز: با توجه به شرایط اقتصادی در کشور، مختصر توضیح می دهید که چگونه دولت می خواهد اعتماد سرمایه گذاران داخلی و خارجی را برای پیشرفت اقتصادی کشور جذب کند. خصوصا که اقتصاد کشور افت شدیدی را در این چند ماه آخر داشته است؟

منصف مرزوقی: مردم باید بدانند که ما تنها دو ماه است که بروی کار آمده ایم. دستکم دو سال نیاز است تا پایه های اقتصاد کشور را پایدار و با ثبات کنیم. دولت می خواهد اصول اساسی اقتصاد را پایه ریزی کند. نتایج آن در پنج سال آینده مشخص خواهد شد. باید از مردم بخواهیم تا شرایط را درک کنند.

آقای رییس جمهور، کریسیتن لاگارد، رییس صندوق بین المللی پول طی آخرین دیدارش از تونس گفت: دولت تونس باید روی مشکل بیکاری و بازگشت سرمایه گذاریهای خارجی تمرکز بیشتری کند….. منصف مرزوقی: دستوری در اینباره صادر نشد

یورونیوز: او همچنین پیشنهاد کرده تا وامهایی به تونس تعلق گیرد، آیا بدل شدن به یکی از شاگردان صندوق بین المللی پول در حالیکه تونس سربلند از یک انقلاب خارج شده راه حل ناگزیر شما برای خروج از بحران اقتصاد کنونی است؟

منصف مرزوقی: به جز مردم هیچ کسی حق ندارد حکمی برای رییس جمهور ویا دولت تونس صادر کند. قطعا مشکلات مالی واقتصادی گسترده است اما ما تازه انقلاب کرده ایم و اقتصاد تنها می تواند در خدمت مردم باشد. مواضع من شفاف هستند و به هیچ قیمتی حاضر به اجرای طرح و توصیه های دیگران در این زمینه نیستیم. ما تصمیماتمان را در استقلال کامل می گیریم، تصمیماتی که تنها در چارچوب منافع ملی تعریف می شوند.

در اعتراض به سرکوبها در سوریه تصمیم گرفتید تا سفیر این کشور در تونس را از این کشور اخراج کنید. کشورهای عرب هم بتازگی سرکوب های دولتی در سوریه را محکوم کرده اند. با اینحال هیچ کشوری تصمیمی به تندی دولت تونس نگرفته است، آیا شاهد دورویی برخی از کشورهای عرب درباره سوریه نیستید؟ منصف مرزوقی: درمقابل وحشیگری و سرکوبهای دولت سوریه تنها این منافع ملی تونسیها نیست که اولویت دارد و اصل مهم حفظ غرور و افتخار تونسی هاست. ما اولین کشور الهام بخش بهار عربی هستیم و باید از خواست برادران سوری خود دفاع کنیم. سرنوشت ما سرمشق برادران سوری است. کمک به سوریه جزو افتخارات ملی ماست. چگونه می توان به آنها کمک کرد در حالیکه مخالف دخالت نظامی دولتهای خارجی هستیم، دستکم به صورت نمادین می توان مشروعیت حکومت سوریه را زیر سوال برد. ما این تصمیم را برای حفظ غرور تونس و انقلاب اخیرش گرفته ایم. پیامی برای برادرانمان در سوریه تا به آنها جرات و شجاعت بیشتری در مبارزه بدهد.

یورونیوز: شما خواستار مهاجرت بشاراسد به روسیه شده اید. آیا به این ترتیب نشان نمی دهید که تصمیم قاطعی در بازگرداندن بن علی به تونس ندارید؟

منصف مرزوقی: اگر با مهاجرت بشار اسد کشتار مردمان پایان بگیرد حاضرم به آن تن دهم حتی اگر بگویند در مقابل عدالت قدعلم کرده ام. همیشه گفته ام زندگی هزاران هزار سوری ارزشش بسیار بیشتر از حضور بشار اسد در دادگاه است.

یورونیوز: بارها صحبت از همکاریهای گسترده با اتحادیه اروپا، مهمترین شریک اقتصادی تونس، کرده اید. راهکار تونس برای افزایش همکاری با این اتحادیه چیست؟ آیا تونس حاضر است تا توافقنامه هایی را امضا کند که به گفته برخی ضد منافع ملی تونسیهاست؟

منصف مرزوقی: روابط ما با اتحادیه اروپا محکم و استوار است. قصد داریم تا بیش از پیش به گسترش آن کمک کنیم. فکر می کنم اراده اروپاییان هم در کمک صادقانه به تونس نهفته است. رییس کابینه دولت بتازگی با مسئولان اروپایی دیدار کرده است و من هم بزودی به بروکسل و استراسبورگ می روم تا با مسئولان و نمایندگان اروپایی گفتگو کنم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران سیاسی تونس؛ تحقیقات قوه قضائیه در مورد احزاب عمده اسلامگرا فاش شد

تونس میلیون‌ها دلار از دارایی‌ بلوکه شده بن‌علی در سوئیس را از دست می‌دهد

آغاز در تونس پایان در عربستان؛ زین‌العابدین بن‌علی که بود؟