Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بغداد: فعالیت های دیپلماتیک در مناطق زیر خطر

بغداد: فعالیت های دیپلماتیک در مناطق زیر خطر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عراق کشوری است که در آن همه چیز در حال بازسازی است اما امنیت در آن مشکل اساسی است. در چنین شرایط دشواری چگونه یک دیپلمات خارجی می تواند به وظایفش عمل کند؟

ایسا بوکانون، گزارشگر یورونیوز اخیرا در بغداد پایتخت عراق بوده و توانسته در این زمینه با دنیس گوئر، سفیر فرانسه در این کشور گفتگویی انجام دهد.

یورونیوز: به شبکه یورونیوز خوش آمدید! نقش یک سفیر در کشوری در معرض خطر را چگونه تعریف می کنید؟

دنیس گوئر: “شرایط بغداد منحصر به فرد است و سفیر یا هر دیپلماتی در هرجا باید خود را با شرایط محل وفق دهد، یعنی تطبیق با شرایط امروز جهان. اینجا عراق است و بدیهی است که مسئله اصلی امنیت است و سطح امنیت از سال های 2006 و 2007 به مراتب کاهش یافته است. ناامنی در سطحی بسیار بالاست که مشکلات زیادی ایجاد می کند.

اولین مسئله داشتن محیطی امن برای انجام کارهای دیپلماتیک است. بخشی از سفارتخانه ها در منطقه سبز قرار دارند و می دانید که سفارت فرانسه اقامت در بیرون از این منطقه را انتخاب کرده، یعنی آنطور که من می نامم: زندگی در شهر به معنای واقعی و در میان مردم. بدیهی است که این خطر بیشتری را متوجه ما می کند.

مسئله جابجایی نیز مطرح است که ما را آسیب پذیرتر می سازد. برای هر حرکت سفیر، تشریفات امنیتی سنگین لازم است و این امکانات ما را محدود می کند. این یک محدودیت واقعی است. نقش یک دیپلمات به تماس هایش با مردم و شرکت های آن کشور بستگی تام دارد و زمانی که تماس ها به خاطر پوشش امنیتی سنگین محدود می شود، بدیهی است که این یک معضل است.”

یورونیوز: وقتی شما در عراق صحبت می کنید، مثلا درباره دمکراسی، آزادی و فرصت های برابر برای همه شهروندان، آیا مخاطبانتان به شما گوش می دهند؟

دنیس گوئر: “بله اینطور فکر می کنم. من در این زمینه خیلی باز عمل می کنم و آرزویم اینست که از مردمی که با آنها سخن می گویم، بیاموزم. همانگونه که گفتم، عراق کشوری درحال بازسازی است. همه آنهایی که در دستگاه دولت کار می کنند به آنچه در جهان خارج می گذرد توجه دارند. آنها می دانند که کشورشان چقدر ضربه خورده و باید دوباره روی پای خود بایستد. مردم عراق به تجربه ما در زمینه سیاسی نگاه می کنند، همچنین در زمینه اجتماعی. مثلا نگاه ما به دین و نهادهای جامعه مدنی و نیز رسانه ها. من با بسیاری از رسانه ها در ارتباطم و آنها به هر آنچه که ما بتوانیم از نظر آموزش در اختیارشان قرار دهیم، علاقه بسیاری نشان می دهند. فکر می کنم عراق کشوری است که می خواهد درهای خود را به روی جهان بگشاید تا از هر آنچه که برای بازسازی خود مفید می داند استفاده کند.”

یورونیوز: آیا برای سرمایه گذاران اروپایی در عراق نیز، شرایط امنیتی معضل مهمی است؟

دنیس گوئر: “این چالشی هم برای دیپلمات ها و هم نمایندگان شرکت هایی است که به اینجا می آیند. اما این یک مانع مطلق نیست. امروزه به شرط رعایت احتیاط های لازم، می توان در بغداد و دیگر استان های عراق کار کرد و برای اجرای پروژه ها تحرک داشت. بنابراین نمایندگان شرکت ها نیز باید مقررات امنیتی را در سفر به تمام نقاط کشور رعایت کنند. این کار هزینه ای دربر دارد که برای کار کردن و وارد صحنه عمل شدن، باید آن را به حساب آورد.”

یورونیوز: آیا عراق می تواند فرصت های مناسبی در اختیار شرکت های اروپایی که در شرایط بحرانی هستند قرار دهد؟ دنیس گوئر: “به طور قطع همینطور است. فکر می کنم امروزه هیچ کشور دیگری در جهان نباشد که به اندازه عراق فرصت های تجاری و اقتصادی عرضه کند. عراق کشور مهمی است با 33 میلیون نفر جمعیت که بازسازی تمام زیرساخت های مهم خود را در دستور کار دارد. بنابراین بازار بسیار عظیمی است و اساسا عراق کشور بسیار ثروتمندی است. تولید نفت عراق برای صادر کردن و به عنوان منبع مهم درآمد این کشور، در سال 2011 به میزان زیادی افزایش یافت. بنابراین فرصت های بسیاری در اینجا وجود دارد.” یورونیوز: عراق نیازمند سرمایه گذاری پایدار است. فرانسه در این زمینه چه می تواند بکند؟ دنیس گوئر: “باید بگویم ما خوش شانس هستیم که نیازهای عراق به طور منطقی با امکاناتی که ما می توانیم فراهم کنیم هماهنگ است. آنها به بازسازی زیرساخت ها، تولید نفت و برق نیاز دارند. برای شهروندان عراقی، تولید و توزیع برق دل مشغولی مهمی است. در عرصه حمل و نقل نیز پروژه های بسیاری چه برای حمل و نقل شهری و چه حمل و نقل از طریق راه آهن در سراسر کشور مد نظر است. در زمینه زیر ساخت های مربوط به آب آشامیدنی و فاضلاب و نیز بازسازی بیمارستان ها و شبکه ارتباطات، شرکت های فرانسوی آمادگی دارند. در مورد حضور شرکت های ما در عراق باید بگویم که آنها بسیار فعالند. صادرات فرانسه به عراق در سال 2008 بالغ بر 170 میلیون یورو بود که در سال 2011 به 850 میلیون یورو افزایش یافت. می بینید که این افزایش بزرگی ظرف فقط سه سال است. و فکر می کنم که این روند می تواند ادامه داشته باشد.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله با چاقو به مامور پلیس در شانزلیزه پاریس

توهین‌های نژادپرستانه علیه ستارگان آفریقایی‌تبار فرانسوی؛فدراسیون فوتبال فرانسه به فیفا شکایت می‌کند

آبه پیر کشیش معروف فرانسوی و بنیانگذار موسسه خیریه ضد فقر به آزار جنسی ۷ زن متهم شد