Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

"اروپا به طرف اتحاد بزرگتر پیش می رود"

"اروپا به طرف اتحاد بزرگتر پیش می رود"
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با ارائه جوایز نوبل در استکهلم سوئد با کریستوفر سیمز، که همراه توماس سارجنت، برنده جایزه نوبل اقتصاد شده بود، گفتگویی انجام داده ایم. هر دوی آنها آمریکایی هستند و این جایزه معتبر را برای تحقیقات جداگانه شان در زمینه اقتصاد کلان، در سال های هفتاد و هشتاد میلادی کسب کرده بودند.

ایزابل کومار: کریستوفر سیمز، از شما متشکریم که دعوتمان را پذیرفتید. متاسفانه توماس سارجنت به دلیل بیماری نتوانست با ما باشد. ولی فکر می کنم شما می توانید به جای او نیز صحبت کنید. چگونه با هم برنده این جایزه شدید؟

کریستوفر سیمز: تام به دلیل کارش بر روی اندیشه انتظارات منطقی برنده شد. مبنای آن این است که امروزه مردم تصمیماتشان را با نگاه به آینده می گیرند. این اندیشه به ظاهر عقل سلیم، در طرح هایی که برای راهنمایی سیاست به کار برده می شدند، درنظر گرفته نمی شد. این نظریه باعث تغییر نحوه ایجاد مدل ها و طرح های سیاست اقتصادی شد.

آنچه من انجام دادم به انتظارات منطقی، ربط مستقیمی نداشت. زمانیکه من نظریه ام را می نوشتم، بین دو شاخه اقتصاددانان، یعنی معتقدان به نظریه پولی و کینزی گرایان جدال و مناقشه برقرار بود. معتقدان به نظریه پولی بر این عقیده بودند که موجودی پول، باعث رشد اقتصاد می شود و رکود، نوسانات و بی ثباتی اقتصادی به دلیل اشتباهات در سیاست پولی ایجاد می شوند. کینزی گرایان فکر می کردند که سیاست پولی، قدرت اصلی برای حرکت چرخه تجارت نیست. کار من به بسط روش های آماریی که باعث حل این مشکل می شدند، کمک کرد.

ایزابل کومار: اجزاه بدهید که به مشکلات منطقه یورو بازگردیم که از ماهها پیش تیتر اول رسانه است. به نظر شما منطقه یورو تا چه حد به بحران نزدیک شده است؟

کریستوفر سیمز: فکر می کنم بر روی لبه است. من در سال ۲۰۰۲ میلادی، یک مقاله در مورد احتمال چنین بحرانی نوشته بودم. در آن موقع گفتم و هنوز هم فکر می کنم درست است. هرچند ما جواب این سوال را نمی دانیم. پرسش این است که آیا مردم به اندازه کافی خوستار حفظ یورو هستند که سریعا اصلاحات لازم را در موسسات مالی ایجاد می کنند، یا اینکه یورو از نظر پشتیبانی سیاسی به حدی ضعیف است که سقوط خواهد کرد.

ایزابل کومار: در اروپا برای ایجاد هر چیز زمان زیادی لازم است. حرکت بسیار آهسته است. اگر ایتالیا ورشکست شود، نتیجه آن چه خواهد بود؟

کریستوفر سیمز: بانک مرکزی اروپا می تواند از ورشکستگی ایتالیا جلوگیری کند، اما نمی تواند از ورشکستگی بانک مرکزی اروپا جلوگیری کند. در حقیقت، بانک مرکزی نمی تواند ورشکست شود چون می تواند پول چاپ کند. ولی اگر ترازنامه بدی داشته باشد، مجبور به ایجاد تورم خواهد شد. بانک مرکزی اروپا می تواند پول چاپ کند و اگر این کار را انجام دهد باعث تورم خواهد شد، چیزی که آلمان ها نگران آن هستند.

ایزابل کومار: پس ما نمی دانیم چه مدتی طول خواهد کشید که از این بحران خارج شویم. ولی وقتی از آن بیرون آییم، خواهیم دید که یک نظم جهانی جدید ایجاد شده است، جایی که کشورهایی که قبلا بر جهان مسلط بودند، توسط بازارهای نوظهور قوی، به عقب رانده شده اند.

کریستوفر سیمز: نه فکر نمی کنم. چین به سرعت رشد می کند ولی سطح تحصیلات کارگرانش خیلی پایین است و نظام سیاسیش از بسیاری جهات، ابتدایی است. گذشته دیگر کشورها نیز به ما نشان می دهد که هرچند خیلی سریع رشد کردند تا به سطح غربی ها برسند ولی بعد سرعتشان کم شد. کم شدن سرعت به به انطباق با شرایط می انجامد، مانند آنچه در ژاپن شاهد آن بودیم. اکنون در منطقه یورو، تغییرات بزرگی می تواند به وقوع بپیوندد و به منزله خط جدایی بین دو زمان است. یا اروپا به سمت اتحاد بزرگ تر پیش می رود یا از هم فرو می پاشد. به نظر من، اروپا به طرف اتحاد بزرگتر پیش می رود و می تواند فوق العاده قوی باشد و از آن بهره خواهد برد.

ایزابل کومار: معمول است که می گویند وقتی ایالات متحده عطسه می کند، بقیه جهان، از جمله اروپا، سرما می خورد. به نظر می آید که نقش ها عوض شده اند و اکنون ایالات متحده فوق العاده نگران بحران منطقه یورو است. برای ایالات متحده چه خطری وجود دارد؟

کریستوفر سیمز: اگر اروپا از هم بپاشد، زیان های بزرگتری به همراه خواهد داشت. بانک ها و موسسات مالی بسیاری با مشکل روبرو خواهند شد و ما نمی دانیم ضرر آن بر روی موسسات مالی ایالات متحده چه خواهد بود.

ایزابل کومار: نظر شما در مورد این وضعیت چیست؟

کریستوفر سیمز: من نمی دانم چه اتفاقی خواهد افتاد. من نگرانم که اگر اروپا سقوط کند، رکود دو چندان ایالات متحده را درپی خواهد داشت. چون حتما به موسسات مالی ایالات متحده ضربه خواهد زد.

ایزابل کومار: شما استاد دانشگاه هستید و به نسل آینده که تصمیم گیرندگان سال های آتی خواهند بود، تدریس می کنید. دنیای آنها را چگونه می بینید؟

کریستوفر سیمز: وقتی ما وضعیت جوانان امروز را با جوانان هشتاد یا صد سال پیش مقایسه می کنیم، جای شکایت وجود ندارد. تاکنون اتفاقات خوب بسیاری در جهان به وقوع پیوسته و مردم به ابتکار ادامه خواهند داد و شیوه ها و فن آوری های مناسبی برای ایجاد نهادهای سیاسی جدید پیدا خواهند کرد. من خوشبین هستم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا هند به خاطر توافق بندر چابهار ایران با تحریم‌های آمریکا مواجه خواهد شد؟

کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و امارات برای اولین بار بعد از ده سال تشکیل جلسه می‌دهد

رئيسی در سریلانکا از لزوم گسترش همکاری‌های میان دو کشور گفت