Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

دو راه حل پیش روی دولت سوریه برای خروج از بن بست

دو راه حل پیش روی دولت سوریه برای خروج از بن بست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بحران سوریه و بالاگرفتن خشونتها در این کشور و نقش اتحادیه عرب در این باره، موضوع گفتگوی ریاض معسعس خبرنگار یورونیوز با نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب است. این گفتگو در قاهره انجام شده است.

یورونیوز : نبیل العربی، در حالیکه شهرهای سوریه بمباران می شود و شاهد جاری شدن خون در این کشور عربی هستیم، اتحادیه عرب تحریمهایی را علیه دولت دمشق در نظر گرفته. شما بعنوان دبیرکل اتحادیه عرب فکر می کنید این تحریمهای اقتصادی، دولت سوریه را از ادامه روندی که در پیش گرفته است، باز خواهند داشت؟

نبیل العربی :“پنج ماه پیش اتحادیه عرب از دولت سوریه خواست تا خشونتها را پایان دهد و از خونریزی بیشتر دراین کشور جلوگیری کند. بعد ما خواهان اعزام نماینده و ناظرانی از سوی اتحادیه عرب به سوریه شدیم، مسئله ای که البته هیچ وقت عملی نشد. ما حتی پروتکلی که بصورت قانونی ماموریت ناظران در آن مشخص شده بود را هم تهیه کردیم. هیات اعزامی در واقع نقش حمایت از ملت سوریه را برعهده داشت ولی متاسفانه دولت سوریه حاضر نشد این موافقتنامه را امضاء کند و این شد که اخیرا وزرای خارجه کشورهای عربی تصمیم گرفتند تحریمهای بیشتری را بویژه در بخش اقتصاد علیه حکومت سوریه اعمال کنند.”

یورونیوز : همانطوری که گفتید ارتباطات شما طی پنج ماه گذشته با رژیم سوریه نتیجه نداده. این درحالی است که معترضان سوری پلاکارد دردست به خیابان می آیند. پلاکاردهایی که روی آن خطاب به اتحادیه عرب نوشته شده: “زمان محدود است، دارند ما را قتل عام می کنند”. این یعنی اینکه به هرحال آنها اتحادیه عرب را درقبال سرنوشت خود مسئول می دانند؟

نبیل العربی :” این اتحادیه عرب نیست که مسئول وقایع جاری در سوریه است. بلکه فقط دولت این کشور مسئولیت دارد. اتحادیه عرب بارها تلاش کرده تا با دولت سوریه گفتگو کند. ما تصمیماتی هم در این مورد گرفته ایم و بیشتر هم خواهیم گرفت. راه دیگری پیش روی ما نیست.”

یورونیوز :” ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه گفته که تحریمهایی که اتحادیه عرب ضد دولت متبوعش وضع کرده، راههای رسیدن به نتیجه را از بین می برد. نظر شما چیست؟

نبیل العربی :” امیدوارم که وزیر خارجه سوریه منظور خود را از این موضوع روشنتر بیان کند. ما در راستای حمایت از جان شهروندان، خواستار اعزام هیاتی از ناظران به این کشور شدیم تا اطمینان پیدا کنیم که دیگر درخیابانها اتفاقی نخواهد افتاد. اما مقامات سوریه از امضاء پروتکل پیشنهادی ما امتناع کردند. بنابراین آنها در واقع ازهمکاری با ما خودداری کردند و به درخواست ما جواب رد دادند.”

یورونیوز : اتحادیه عرب با این اتهام مواجه است که قصد دارد بحران سوریه را به سطح بین المللی بکشاند. آیا شما در این باره مستقیما از سازمان ملل متحد تقاضای کمک خواهید کرد؟

نبیل العربی :“مایلم این موضوع روشن شود که هر تصمیمی که در رابطه با سوریه تا بحال گرفته ایم با هدف جلوگیری از هرگونه مداخله خارجی بوده است. اما اگر شورای امنیت یا شورای حقوق بشر تصمیم بگیرند که در سوریه مداخله کنند این دیگر به ما مربوط نمی شود. اتحادیه عرب همواره با در نظر داشتن چارچوبهای خود ، خواهان حل این بحران است… دوست دارم از من بپرسید چگونه.”

یورونیوز : این دقیقا سئوال من است… سوریه پروتکل را امضاء نکرده و راه دیگری را هم در پیش نگرفته و بدین ترتیب تنش و بحران تشدید شده است.

نبیل العربی :” تنش را سوریه ایجاد کرده نه اتحادیه عرب.”

یورونیوز : آیا این تنش می تواند به جنگ در منطقه خاورمیانه بینجامد و موجب مداخله ناتو شود؟

نبیل العربی :” اتحادیه عرب مسئول این موضوع که اتفاق نظری هم درباره اش وجود ندارد، نیست. من شخضا به ولید المعلم نامه نوشتم و از او تقاضا کردم که این پروتکل را امضاء و با اعزام هیاتی از سوی ما موافقت کند. ماموران ما آمادگی دارند تا بلافاصله بعد از تایید دمشق راهی شوند.”

یورونیوز : آیا شما خوشبین هستید که نهایتا سوریه پروتکل را امضاء کند؟

نبیل العربی :“من نه خوشبینم و نه بدبین. برای من عمل مهم است نه حرفها و وعده ها. ما از دمشق خواسته ایم تا پروتکل را امضاء کند ولی آنها پاسخ ما را ندادند… بجز واکنش ولید المعلم وزیر خارجه سوریه آنهم در یک کنفرانس مطبوعاتی.”

یورونیوز : شورای حقوق بشر می گوید که رژیم سوریه مرتکب جرایمی علیه بشریت شده است. اتحادیه عرب هم در این مورد مسئول است، چرا که از کشورهای عضو تشکیل شده و انتظار می رود موضوع حقوق بشر برایش اهمیت زیادی داشته باشد. منظورم تعداد زیاد کشته ها در سوریه است.

نبیل العربی :“دقیقا به همین دلیل است که ما طی چند ماه گذشته سعی داشتیم از این کشتارها جلوگیری کنیم. در حال حاضر دو راه حل باقی است. اول : سوریه پروتکل را امضاء کند و هیات ناظر راهی این کشور شوند. دوم : تحریمهای اقتصادی در بخشهای خاصی از اقتصاد سوریه بنحوی که زندگی مردم عادی را تحت تاثیر قرار ندهد، ادامه یابد.”

یورونیوز : آیا برنامه ای برای ارجاع پرونده سوریه به سازمان ملل وجود دارد؟

نبیل العربی :” باز هم تکرار کنم هیچ نیت و برنامه ای برای بین المللی کردن بحران سوریه وجود ندارد و تمام تصمیمات ما برای جلوگیری از هر گونه مداخله خارجی در این کشور است.”

یورونیوز : امروز در سوریه اپوزیسیون قدرتمندی شکل گرفته است. ارتش آزادیبخش سوریه و شورای ملی سوریه.

نبیل العربی :” گروهای دیگری هم هستند که تعامل دارند. مثل احزاب.”

یورونیوز : آیا برنامه ای برای برسمیت شناختن شورای ملی سوریه در اتحادیه عرب وجود دارد؟

نبیل العربی :” تا کنون که چنین برنامه ای وجود ندارد.”

یورونیوز : چرا؟

نبیل العربی :“به دلایل متعدد. اول بخاطر اینکه سوریه دولت دارد. دوم اینکه گروههای اپوزیسیون در سوریه با هم متحد نیستند و بین آنها تفاهمی وجود ندارد.”

یورونیوز : اگر اپوزیسیون در سوریه متحد بود آنرا برسمیت می شناختید؟

نبیل العربی :” این سئوال را باید از اعضای اتحادیه عرب یا سازمان ملل پرسید. ولی اتحادیه عرب بعنوان سازمان قصد چنین کاری ندارد.”

یورونیوز : پس چرا این گروههای اپوزیسیون بشما مراجعه می کنند؟

نبیل العربی :“شورای وزرای خارجه کشورهای عربی با هدف مدیریت یک گفتگوی ملی بین این گروهها و دولت، تصمیم گرفت با نمایندگان هر دو طرف ملاقات کند. ما حتی در این رابطه قطعنامه ای که توسط این شورا تصویب شده بود را برای اینکه گفتگوها حالت جامعی داشته باشد، اجرا کردیم.”“

یورونیوز : اما رژیم سوریه همواره از انجام گفتگوها سرباز زده است ؟

نبیل العربی :“ما روی این مسئله کار می کنیم و در تلاشیم تا همه گروهها را مجاب به مشارکت کنیم.”

یورونیوز :“برای اینکه موضوع بحث را عوض کرده باشیم. آیا شما که مصری هستید در انتخابات پارلمانی اخیرکشورتان شرکت کردید؟ چه نظری درباره آن دارید؟

نبیل العربی :“خیلی خوشحال شدم و افتخار کردم که مصر شاهد برگزاری چنین انتخاباتی شده است. سازماندهی انتخابات عالی بود هم از سوی دولت و هم از سوی مردم. من صبح زود به یکی از شعب رفتم و بعد از یک ساعت انتظار رای خودم را انداختم. ولی همسرم نزدیک پنج ساعت معطل شده بود. میزان مشارکت مردم واقعا خوب بود.”

یورونیوز : دکتر نبیل العربی از شما سپاسگزارم.

نبیل العربی :” متشکرم.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات مخالفان اسد در سیزدهمین سالگرد قیام؛ چهار کشور غربی: جنگ در سوریه تمام نشده است

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: یک نظامی ایرانی در حمله هوایی اسرائیل به سوریه کشته شد

دادگاه فرانسه حکم بازداشت بین‌المللی بشار اسد را صادر کرد