Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آموزش با حیوانات، هیجان انگیز و مفید

آموزش با حیوانات، هیجان انگیز و مفید
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نظریه های آموزشی می گویند یادگیری با حیوانات یک روش سودمند برای آموزش و یادگیری است.

اما در عمل باید دید که بچه ها ازحیوانات چه یاد می گیرند؟

برای جواب، در برنامه این هفته جهان دانش به سوئیس، سنگاپور و ایرلند می رویم و تا نگاهی از نزدیک به آموزش و قلمرو حیوانات داشته باشیم.

سوئیس ، سگ در کلاس و حیاط مدرسه

برای مثال اگر یک سگ را به کلاس درس ببریم، عکس العمل بچه ها چه خواهد بود؟

ممکن است ، سرگرم کننده یا باعث ترس بچه ها بشود یا دست کم حواسشان را پرت می کند. ممکن است تعجب کنید، اما سگ ها می توانند روی فرایند آموزشی نقش مثبت داشته باشند. چنین تصور می شود بودن سگ در کلاس باعث توجه آنها به درس می شود.

در این گزارش به کوه های آلپ در سوئیس می رویم، جائیکه هر روز صبح الکساندرا سر کاربه مدرسه می رود، سگش تابو هم همراه اوست. این دو در یک مدرسه ابتدایی تدریس می کنند و نتیجه کارشان هم درخشان است. کار آنها ترغیب و بر انگیختن شور و شوق دانش آموزان است.

این پروژه سه سال پیش شروع شد وقتی الکساندرا به عنوان معلم و درمانگر مدرسه موفق شد برای بردن سگ به مدرسه اجازه بگیرد. نتیجه کار رضایت بخش و وجود تابو نه تنها باعث حواس پرتی نیست بلکه به تمرکز حواس بچه ها کمک می کند.

الکساندرا می گوید:“رابطه بچه ها با سگ نتایج خیلی مثبتی داشته. این نتایج، به لحاظ علمی هم ثابت شده اند. نتیجه تحقیقات جدید نشان می دهد که وقتی بچه ها با سگ یا حیوانی بازی می کنند در مغز آنها هورمونی به نام اوسیتوسین ossitocine ترشح می شود. به همین دلیل هم ساکت تر هستند و هم بیشتر توجه می کنند، نسبت به موضوعات مهم بهتر عکس العمل نشان می دهند.”

مدیر مدرسه نیز می گوید والدین دانش آموزان شرکت کننده در پروژه تابو گزارشی را امضا کردند و نظرشان در باره آن خیلی مثبت است. ساعت ورزش و بازی همراه با تابو به بچه ها بیشتر خوش می گذرد.

سنگاپور، یادگیری ریاضی با حیوانات باغ وحش

رفتن به باغ وحش، چیزی بیش از دیدن حیوانات مختلف است. در باغ وحش سنگاپور یک روش ارتباط تقابل و فعال آموزشی ابداع کرده است. درس هایی مانند ریاضی و علوم برای بچه ها می تواند جالب و هیجان انگیز باشد. به خصوص وقتی که با حیوانات هم شریک باشند.

باغ وحش سنگاپور، یکی از بزرگترین باغ وحش های دنیاست. مساحت آن 70 کیلومتر مربع است و یک برنامه آموزشی کامل به نام کلاس “آموزش زنده” دارد. این یک برنامه آموزشی و فعالیت ترکیبی در پارک، مانند رفتن به مدرسه آن هم درست وسط جنگل است.

یکی از آموزگاران می گوید:“همه چیز زنده است. هم چیز را می توان به بچه ها آموزش داد.از اندازه و شکل ریاضی و زبان چینی گرفته تا همه گرایش ها و موضوعات مانند حیات وحش، هنر و هنر های نمایشی. بنا بر این نقش باغ وحش در حال گسترش است. ما احساس می کنیم با حیوانات بچه ها را به هیجان می اوریم و هیجان به طور طبیعی باعث یادگیری می شود.”

بچه ها در این باغ وحش یاد میگیرند چطور باید از حیوانات خانگی مراقبت کنند. کلاس درس زنده هم چنین به بچه ها در باره تنوع و گوناگونی در طبیعت و وابستگی متقابل همه چیز آموزش می دهد.

ایرلند، درمان اختلالات خلقی جوانان با کمک اسب یک مرکز درمانی و آموزشی درایرلند با هدف کمک به جوانانی که در ارتباط گیری با دیگران دچار مشکل می شوند و اختلالات خلقی دارند راه اندازی شده است. هدف این است که آنها مشکلشان بطور ریشه ای برخورد کرده و آنها را حل کنند.

این جوانان در این مرکز با اسب کار می کنند. از آنها مراقبت کرده و آنها راه می برند. دو جوان که از قوم کولی های ایرلند هستند در این مرکز آموزش می بینند. آنها با پلیس مشکل داشتند و آمدنشان به مرکز آخرین تلاش برای جلوگیری از ترک تحصیل آنها است.

مدیر این مرکز در باره نقش اسب و تاثیر آن در کمک به جوانان می گوید:” اسب خود به خود احترام دیگران را بر می انگیزد، برای اینکه اسب حیوان بزرگ، نجیب و پرقدرتی است. احترام گذاشتن به اسب ضروری است. وقتی که این اسب ها را به آنها می دهیم ، از آنها می خواهیم با اسب دوری بزنند. برای اینکار باید با اسب ارتباط برقرار کنند و اسب هم باید کاملا بی حرکت باشد.”

یکی از درمانگران این مرکز توضیح می دهد که ما یک پسر جوان داشتیم. او گفته بود دو نفر از مسئولین این برنامه کمی عجیب هستند. وقتی من از او خصوصی پرسیدم منظورش از اینکه عجیب هستند چیست، گفت که اولین بار چنین آدم هایی در زندگی اش دیده است. آنها اولین کسانی بودند که برایشان مهم بود او چه احساسی دارد نظرش چیست، و همین برای او خیلی مهم بود.

اگر شما هم از کار کردن و آموزش با حیوانات تجربه ای دارید، با ما در میان بگذارید. برای این کار می توانید از صفحه ما، جهان آموزش، در فیس بوک، تویتر ونیز وبسایت ما بازدید کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز نشست سوئیس برای صلح اوکراین؛ زلنسکی در غیبت پوتین و دیگران شانس خود را امتحان می‌کند

پیش از نشست صلح ژنو؛ خلبانان سوئیس جنگنده‌ها را در بزرگراه فرود آوردند

محققان سوئیسی ادعا می‌کنند ژلی اختراع کرده‌اند که نوشیدن الکل برای بدن را بی‌ضرر می‌کند