Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آینده کتاب و کتابخوانی در عصر فناوری دیجیتال

آینده کتاب و کتابخوانی در عصر فناوری دیجیتال
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آیا دوره کتاب های کاغذی به سر آمده و درآینده تنها کتاب های الکترونیک و دیجیتال خواهیم داشت؟

این موضوع گزارش این هفته جهان آموزش است.

بعضی از آموزش گران دانش آموزان را به این نوع کتابهای همراه مجهز کرده اند. اما سوال این است که آیا بچه ها از این ابزار های نوین استفاده می کنند و آموزگاران چه می گویند.

فرانسه آی پد ابزار آموزشی یا بازی

در این گزارش به کورز در فرانسه می رویم که دولت به دانش آموزان سال آخر 3300 آی پد داده است.

دانش آموزان می گویند آی پد مثل یک جور اسباب بازی است که به ما داده اند. از آن برای اینترنت، فیس بوک، یو تیوب و ام اس ان استفاده می کنیم، ولی نه برای تکالیف و نه برای درس خواندن . آموزگاران نیز می گویند باید محتوای درس را با کارکرد های آی پد انطباق بدهند.

اما کتابداران مدرسه می گویند گرچه آی پد ابزار مفید و نوینی است اما جای کتاب را نمی گیرد .

تدوین گران کتابهای درسی به دلیل هزینه های مالی ، حاضر به ارایه نسخه الکترونیک متون کتاب های درسی نیستند. گروه کوچکی ازیک کالج وظیفه تهیه این متون الکترونیکی را به زبان فرانسه و همچنین تعلیم آموزگاران را متقبل شده اند تا این برنامه با موفقیت همراه باشد.

کتابهای الکترونیکی و دیجیتال به عنوان بخشی از فناوری برتر در حال تسخیر دنیا هستند. اما هنوز بسیاری بر این باورند که چیزی جای کتاب را به این زودی ها نخواهد گرفت.

از الن گرون مدیر روابط عمومی کتابخانه مرکزی بنیاد قطر در باره آینده کتاب در دنیای امروز می پرسیم.

آقای الن آیا تا حذف شدن کتاب زمان زیادی داریم؟

الن گرون مدیر روابط عمومی کتابخانه مرکزی بنیاد قطر :

“بله من چنین عقیده ای دارم. هم کتاب های الکترونیک و هم کتاب های کاغذی امتیازات زیادی دارند. در حال حاضر کتاب های الکترونیک پدیده تازه و نو ظهوری هستند و مطمئنا تحولات زیادی هم در آنها ایجاد خواهد شد. بنا بر این کتاب های الکترونیک آینده بسیار طولانی خواهند داشت.”

سوال: “امیتازات و نکات منفی کتاب های الکترونیک چیست؟”

الن گرون مدیر روابط عمومی کتابخانه مرکزی بنیاد قطر :

“در کتاب های الکترونیک به آسانی می توانی مطلب مورد نظرت را پیدا کنی. یک کلمه یا پاراگراف یا مطلب خاص. اما در این کتاب ها ، مثلا یک داستان بلند یا رمان یا بسیاری انواع دیگر، کلیت یک کتاب را به عنوان شی با خودت داری. در کتاب کتاب های الکترونیک فقط صفحه نمایش است.”

کلمبیا، کتابخانه سیار بر گرده الاغ

در برخی کشور های فقیر نه تنها ابزارهای نوین آموزشی بلکه امکانات پایه ای و متداول آموزشی مانند کتاب نیز در دسترس کودکان نیست.

در کلمبیا یک کتابخانه سیار بر دوش دو الاغ به نام آلفا و بتا بین کودکان کتاب پخش می کند. این برنامه به همت طراح آن در لویس سوریانو که خود آموزگار ابتدایی است در مناطق دورافتاده کناردریای کاراییب کشور کلمبیا، اجرا می شود.

لویس سوریانو می گوید: “ما اینکار را به عنوان یک راه حل شروع کردیم. اما حالا تنهاراه حل نیست بلکه ضرورت است. تبدیل به یک نهاد به نام biblioburro بیبلیو بورو شده است.”

کتاب داستانهای بچه ها ، داتره المعارف، رمان و کتابچه های پزشکی درمانی از جمله کتابهای پر طرفدار کتابخانه سیار است. کودکان این ناحیه بیبلیو بورو را بسیار مهم و جالب می دانند.

سوریانو با الاغ هایش 4000 ساعت رانده است ، بارها دچار آسیب و حادثه شده اما قصد ندارد کارش تعطیل و یا کمتر کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحقق رویای ۴۰ ساله؛ مرد فرانسوی در سن ۶۷ سالگی پزشک شد

نمایش نقاشی زنان برهنه در کلاس درس فرانسه؛ وزیر آموزش و پرورش پشت معلم زبان ایستاد

سال تحصیلی افغانستان بدون حضور بیش از یک میلیون دختر آغاز شد