Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رئیس جمهوری ارمنستان: باید به ارمنی هراسی پایان دهیم

رئیس جمهوری ارمنستان: باید به ارمنی هراسی پایان دهیم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یورونیوز: آقای رئیس جمهور! در روزهای اخیر مسئولان سیاسی ارمنستان از جمله وزیر خارجه شما در مورد نتایج دیداری که قرار است در قازان انجام شود اظهار خوش بینی کرده اند. آیا این به این معنی است که شما همانطور که در سخنرانی خود در شورای اروپا گفتید، آماده امتیاز دادن هستید؟

سرکیسیان: خوش بینی خوب است. اما من ترجیح می دهم که سازنده باشم. در این باره باید بگویم که من توقع زیادی ندارم، شما از امتیازات سوال کردید، اما ما کاملا مخالف اعطای امتیازات یکجانبه هستیم. ما خواهان امتیازات دو جانبه هستیم. چگونه می توان به دولت و مردمی امتیاز داد که برای کشتن ما دنبال بهانه می گردند.

همانطور که امروز در مجمع پارلمانی شورای اروپا گفتم، کمیته مبارزه با نژادپرستی و عدم تحمل شورای اروپا اخیرا در گزارش خود در مورد آذربایجان، اعلام کرد که عدم تحمل و ارمنی هراسی دراین کشور وجود دارد. باید به این ارمنی هراسی پایان داد. ما باید مبنایی برای اعتماد متقابل بنا کنیم.

یورونیوز: شما گفتید که بدون حق خودمختاری برای قره باغ، مذاکره بر سر موافقت نامه صلح امکان پذیر نیست. اما آذربایجان این شرط را نمی پذیرد. شما برای خروج از این بن بست چه پیشنهادی دارید؟

سرکیسیان: اگر آذربایجان این اصل را نمی پذیرد، چطور می گوید که اصول معاهده مادرید را مبنای ادامه مذاکرات و راه حل این مشکل می داند.

همه می دانند که سه اصل در این معاهده وجود دارداین سه اصل شامل عدم توسل به زور و تهدید به آن، تمامیت ارضی و حق خود مختاری برای قره باغ، این موارد که در معاهده مادرید قید شده صرفا پیشنهاد ما نیست.

برای شما این عجیب نیست که در طول این سال ها، آذربایجان انعقاد معاهده ای را مورد مذاکره قرار می دهد که اصول اساسی آن را قبول ندارد.

یورونیوز: اما اگر برای شما خود مختاری قره باغ یکی از پیش شرط های توافق است و آذربایجان آن را نپذیرد، آیا می توان گفت که توافقی در کار نبوده و پیشرفتی در قازان صورت نخواهد گرفت؟

سرکیسیان: در این شرایط یا آذربایجان به صراحت اعلام می کند که مخالف دو و یا حداقل یکی از اصول معاهده است و یا جامعه بین المللی حق خودمختاری قره باغ را به رسمیت نمی شناسد.

در حالت دوم، تمام پیشرفتی که در دهه های اخیر صورت گرفته انکار خواهد خواهد شد. زیرا اگر حق خودمختاری قابل تحقق نبود، چگونه تاسیس ده ها کشور جدید التاسیس امکان پذیر می شد؟ چطور اخیرا این حق به کوزوو داده شد؟

باید خاطرنشان کنم که در آذربایجان منطقه خودمختار دیگری بنام جمهوری نخجوان نیز وجود داشت که اکثریت جمعیت آن را ارمنی ها تشکیل می دادند. درزمان شوروی و پس از فروپاشی آن دراین منطقه کاملا ارمنی زدایی شد. هم اکنون در این منطقه ارمنی ها بسیار کم هستند.

یورونیوز: در اجلاس سران گروه هشت در دوویل، روسای جمهوری ایالات متحده آمریکا، فرانسه و روسیه گفتند که این وضعیت دیگر نمی تواند ادامه داشته باشد و باید سریعا توافقی حاصل گردد. آیا شما فکر نمی کنید که میانجیگران بین المللی پس این همه سال از بن بست موجود خسته شده اند؟ گروه مینسک همچنین چند روز پیش اعلام کرد که نشست قازان آخرین فرصت برای حل این مناقشه است.

سرکیسیان: خیر. فکر نمی کنم که جامعه بین المللی خسته شده باشد. در حقیقت جامعه بین المللی از ارمنستان، قره باغ و آذربایجان پرسید که آیا برای رسیدن به یک راه حل مبتنی بر معاهده مادرید آمادگی دارید یا خیر؟

آنها به ما گفتند پاسخ مثبت یا منفی خود را بدون تاخیر اعلام کنید و این پاسخ به این سوال است که ما در قازان به دنبال آنی هستیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه با انتقاد از قرارداد تسلیحاتی ارمنستان و فرانسه: پاریس به دنبال جنگ‌افروزی در قفقاز است

ارمنستان از سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه خارج می‌شود

اعطای امتیازات ارضی دولت پاشینیان به آذربایجان؛ معترضان ارمنستان وارد ایروان شدند