Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

یادگیری از راه دور

یادگیری از راه دور
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برای جوانانی که در منطقه های دور و از دسترس زندگی می کنند، آموزش می تواند یک چالش جدی به حساب آید. در گذشته، بسیاری افراد در مناطق دورافتاده از رفتن به مدرسه محروم ماندند. ولی در دوره اینترنت، مسافت دیگر مانعی برای یادگیری نیست.

جزایر اورکنی در دورترین سواحل شمالی کشور اسکاتلند پراکنده شده اند. جمعیت از نظر جغرافیایی پخش و منزوی است، مخصوصا در زمستان که دستیابی به آموزش بسیار دشوار می شود. دانشگاه “هایلندز و آیلندز” در اسکاتلند با ایجاد یک سری مراکز یادگیری کوچک که با یک قطب مجازی در ارتباط هستند درصدد حل این مشکل بر آمد. جلسات مشترک ویدیویی به دانش آموزان و معلمان در نواحی مختلف اجازه می دهد هم زمان با استفاده از امواج کوچک الکترومغناطیسی، ADSL، ارتباطات ماهواره ای و WIFI با هم ارتباط برقرار کنند. برای مثال، این کلاس، از اورکنی به تمام مکان های شبکه فرستاده شده است. احساس جمعی در اورکنی بسیار قوی است، ولی در گذشته جوانان بسیاری مجبور به ترک جزایر با هدف دستیابی به آموزش شدند. اکنون آن ها می توانند بمانند.

آموزش در جنگل های آمازون

جوامع منزوی بسیاری در جنگل های استوایی آمازونی برزیل وجود دارند. برای بعضی ها نزدیکترین مدرسه می تواند ساعت ها دور باشد. زمان بسیاری گذشت تا راه حل پیدا شود.

رودخانه ریونگرو در میان جنگل های آمازون جاری است. این جا، حتی کوتاه ترین سفر نیز ساعت ها طول می کشد. بعضی وقت ها حتی چندین روز. بنابراین رفتن به مدرسه به مفهوم قراردادی آن عملا غیر ممکن است. مدرسه های نواحی شهری بسیاری دور هستند. با هدف کمک به بچه ها و جوانان مقامات محلی برنامه “یادگیری از راه دور” را با استفاده از ماهواره و تلویزیون ایجاد کرده اند.

اگر دانش آموزان پرسش هایی دارند، می توانند از طریق اینترنت و وب کم از معلم بپرسند. درس ها از شهر مانائو پخش می شود. چهل معلم از 549 مدرسه ایالت آمازون انتخاب شده اند و بودجه سالانه چهارده میلیون یورو است.

معلم ها در کلاس ها کار نمی کنند، بلکه آن ها در استودیوهای نلویزیون جلوی دوربین ها و در میان دکور ها و متخصصان فنی هستند. درواقع، حدودا سی هزار دانش آموز از طریق آموزش از راه دور می آموزند. این برنامه آنچنان موفقیت آمیز بوده که کشورهایی مانند کانادا و استرالیا نیز درصدد ایجاد چنین کلاس هایی هستند.

آموزش با اینترنت

ماهواره ها و کنفرانس های ویدیویی تنها راهکار برای مرتبط کردن معلمان با دانش آموزان دوردست نیست. اینترنت نیز وسیله بسیار مفیدی است.

مدرسه از راه دور بریسبین استرالیا به 3400 دانش آموز از سراسر جهان “آموزش انعطاف پذیر” ارایه می کند. اکنون این برنامه از طرف دانش آموزانی که در خانه های حومه شهر، کاراوانها، چادرها، مزرعه ها یا قایق ها زندگی می کنند مورد استفاده قرار می گیرد.

یکصد و نود معلم با استفاده از اینترنت و ای میل برنامه درسی را به دانش آموزان توضیح می دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمزه یوسف از سمت وزیر اولی اسکاتلند استعفا می‌دهد

بلیط بخت‌آزمایی ۱ میلیون پوندی رویای زوج سالمند اسکاتلندی را در روزهای آخر زندگی محقق کرد

سال تحصیلی افغانستان بدون حضور بیش از یک میلیون دختر آغاز شد