Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گفتگو با بوریس تادیچ، رئیس جمهوری صربستان

گفتگو با بوریس تادیچ، رئیس جمهوری صربستان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری صربستان این روزها مشغله فراوانی دارد.

در طول یک هفته، او خبر دستگیری راتکو ملادیچ، فرمانده پیشین صرب های بوسنی را اعلام کرد و سپس وی به دادگاه بین المللی تحویل داده شد. این درحالی بود که مردم صربستان ملادیچ را قهرمان ملی می دانستند و آقای تادیچ باید از تصمیمش در برابر مردم صربستان دفاع می کرد.

تصمیم استرداد ملادیچ، مسئله بحث برانگیزی برای آقای تادیچ بود که از سال 2004 رئیس جمهوری صربستان است.

برای آگاهی بیشتر از نظرات آقای تادیچ با وی مصاحبه ای انجام دادیم که در ادامه آمده است.

یورونیوز:آقای رئیس جمهور! سوال اول من در مورد دستگیری راتکو ملادیچ است که پس از شانزده سال دستگیر شد. او یازده سال از این مدت را در قلمرو صربستان بوده است. شما به منتقدانی که می گویند دستگیری ملادیچ بسیار دیر انجام شده چه می گویید؟

بوریس تادیچ: جواب من بسیار ساده است. در طول شانزده سال اخیر، یک دولت بر صربستان حاکم نبوده است و ما انقلابی دمکراتیک در صربستان داشتیم. شانزده سال پیش دولت اسلوبودان میلوشویچ بر سر کار بود. تا پنجم اکتبر 2000 راتکو ملادیچ آزادانه رفت و آمد می کرد. مردم او به او پناه داده بودند و مانع دستگیری او توسط دولت می شدند. این کاملا روشن است.

ما در درون کشور پس از تشکیل دولت فعلی، با تنش های سیاسی روبرو بودیم. ما شورای امنیت ملی را تاسیس کردیم، اصلاحات را به اجرا گذاشتیم و از ابتدای این روند، رادوان کارادزیچ را دستگیر کردیم و به فاصله دو سال و نیم بعد هم راتکو ملادیچ را دستگیر کردیم.

یورونیوز: در سرمقاله نشریه ای خواندم که تعقیب جنایتکاران به نوعی همانند انتظار برای اتوبوس است. می توان برای زمانی طولانی منتظر بود و در نهایت دو اتوبوس با هم می آیند. در این مورد هم اسامه بن لادن و ملادیچ با هم آمدند. شما نسبت به این مقایسه چه نظری دارید. شایع شده که شما هم همانند پرزیدنت اوباما، زمان اعلام این دستگیری را از قبل برنامه ریزی کرده بودید؟

بوریس تادیچ: نه این واقعیت ندارد. در مورد چنین نظراتی چه می توان گفت؟ منظورم اینست که برای صربستان، خیلی بهتر بود که این تعهد را خیلی زودتر انجام می داد. بازخواست هر روزه صربستان برای این قضیه واقعا برای ما دردناک بود. بهایی که ما برای این مورد در جامعه بین المللی پرداختیم بسیار سنگین بود. ما سرمایه گذاران زیادی را در این چند سال از دست دادیم.

از نظر سیاسی، اگر می توانستیم قبل از اینکه سران اتحادیه اروپا تاریخ آغاز گفتگوهای پیوستن صربستان به اروپا را تعیین کنند، ملادیچ را دستگیر کنیم، مطمئنا برای ما خیلی بهتر از امروز بود.

یورونیوز: در یک نظرسنجی که کمی قبل از دستگیری ملادیچ صورت گرفته بود، دیدم که تنها سی و چهار درصد صرب ها از دستگیری ملادیچ حمایت می کنند و هشتاد درصد هم گفته اند که حتی اگر جای او را بدانند، آن را افشا نخواهند کرد. شما با توجه به این نظر سنجی، چگونه تصمیم گرفتید که ملادیچ را تحویل دادگاه بین المللی دهید؟. البته می دانم که نتایج نظر سنجی ها شاید چندان دقیق نباشد.

بوریس تادیچ: اگر شما بخواهید از طریق چنین نظر سنجی هایی به خواسته های مردم پی ببرید، دیگر شایستگی ریاست جمهوری را نخواهید داشت.

من نمی گویم راتکو ملادیچ همیشه در جنگهایی مثل سربرنیتسا حضور داشته. من نمی گویم که او از مردم عادی صرب که ساکن بوسنی هرزگووین بودند، دفاع نکرده است. بله او این کار را کرده است. من می دانم که در آن جنگ، در تمام طرف ها، در سمت بوسنیایی ها و کروات ها هم افراد افراطی وجود داشتند. اما در مورد سربرنیتسا، ادعاهای جدی وجود دارد که باعث حضور او در دادگاه لاهه شده تا بر اساس یک روند عادلانه مورد محاکمه قرار گیرد، اما او باید پاسخگوی برخی مسائل باشد.

من به این مسئله از این دیگاه نگاه می کنم. ما با دستگیری تمام متهمان و ختم این مسئله، فضای بهتری برای آشتی بین خودمان بوجود آوردیم، منظورم کشورهای حوزه بالکان است.

یورونیوز: کوزوو! اکنون که ملادیچ و کارادزیچ دراختیار لاهه هستند، کوزوو بزرگترین مانع برای عضویت صربستان در اتحادیه اروپاست. آیا به رسمیت شناختن یا حداقل، عادی سازی روابط با کوزوو برای صربستان اجتناب ناپذیر است؟

بوریس تادیچ: من انتظار ندارم، سیاستمداران اتحادیه اروپا بخواهند مرا متقاعد کنند تا کوزوو را به رسمیت بشناسم. آنهایی که قصد این کار را داشته باشند، شکست خواهند خورد.البته این را هم بگویم که صربستان قادر به آغاز درگیری دیگری با اتحادیه اروپا نیست. به همین دلیل است که تابستان گذشته، ما به همراه 27 کشور عضو اتحادیه اروپا در نشستی مشترک با سازمان ملل شرکت کردیم و در آنجا گفتگوها را با کوزوو آغاز کردیم.

راه حل های زیادی وجود دارد، اما باید بر سر آنها توافق شود. طرف مقابل باید انعطاف بیشتری نشان دهد و برای گفتگو آماده بوده شجاع و خلاق باشد. اگر انعطاف نداشته باشیم، برای حل مشکلات صد ساله بالکان راهی پیدا نخواهیم کرد. البته من خیلی از وارد شدن به تمام مشکلات موجود بالکان خوشحال نیستم. بیش از صد سال است که این مشکلات وجود داشته و من مقصر آن نیستم.،اما من از همه انتظار دارم و می خواهم که منافع مشروع صربستان را لحاظ کرده و به آن احترام بگذارند.

ما عضو سازمان ملل متحد هستیم و از اعضای موسس این سازمان هستیم. ما کشوری با قدمت هستیم و از حقوق مشروعی برخورداریم. ما دارای هویت هستیم و هویت ما از کوزوو ریشه می گیرد. ما آماده گفتگو برای یافتن راه حل هستیم.

یورونیوز: که البته آسان نخواهد بود

بوریس تادیچ: چه چیزی آسان است؟ آیا پیدا کردن راتکو ملادیچ آسان بود؟ دستگیری اسلوبودان میلوشویچ، رئیس جمهوری سابق صربستان و رادوان کارادزیچ، رئیس جمهوری صربهای بوسنی و تمام ژنرال ها آسان بود؟ انجام چنین ریسک هایی اصلا آسان نیست. اما من همیشه برای یک آینده روشن آماده خطر کردن هستم. اگر ما برای مشکلاتی که موجب بی ثباتی در منطقه می شوند، راه حلی بیابیم، اگر واقعا یک راهکار منطقی پیدا کنیم، در نهایت تمام مردم منطقه بالکان را به اتحادیه اروپا خواهیم آورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استقبال گرم و ویژه از رهبر چین در صربستان

شی جین پینگ در ۲۵امین سالگرد بمباران سفارت چین در صربستان؛ بلگراد و پکن ۲۹ توافقنامه امضا می‌کنند

میلیاردر اماراتی برای همکاری با داماد ترامپ در پروژه‌ای در صربستان، املاک خود در بلاروس را می‌فروشد