Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

دنیای زیر آب و غواصی دردریای مدیترانه

دنیای زیر آب و غواصی دردریای مدیترانه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو هرملین غواصی را از سال 1956 میلادی شروع کرد. او یک زیست شناس دریایی است در جنوب فرانسه است که تمام این سالها غواصی می کرده است.

یورونیوز در بندر پورت کروس با او گفتگو کرده است.

به عنوان یک دانشمند جو هرملین در این سالها تغییرات دریای مدیترانه را زیر نظر داشته، اما مهم این است زیست شناس خوشبینی است.

او می گوید: “من برای دنیای زیر آب ساخته شدم. دریای مدیترانه را در دوره ای که در جزیره کورس تمرین غواصی می کردم کشف کردم و از آن وقت شیفته این دریای زلال ، آرام و خارق العاده شدم.”

جو هرملین معتقد است که خوش شانسی باعث شد که زیست شناس دریایی بشود.

در باره تغییرات تدریجی در طبیعت که به تغییرات بزرکتر تبدیل شده می گوید: “ اولین نشانه تغییر در منطقه ما، ورود ماهی در این قسمت شمالی مدیترانه بود. اینجا آب خیلی سرد است و ماهی ها معمولا از نواحی جنوبی می آیند. ما قبل از افزایش کلی دما ، متوجه افزایش تعداد ماهی ها شده بودیم.”

یکی از این نمونه ها ماهی گرمسیری که هرگز در شمال مدیترانه وجود نداشته است، از اواخر دهه 90 به اینجا آمد و شروع به تولید مثل کرد.

دلیل این است جابجایی، این است که این ماهی گرمسیری برای بازیافت نیروی تولید مثل خود، باید تابستان ها را در آبی با دمای به خصوص سپری کند.

با اشاره به جلبک های کف دریا می گوید: “درموقع غواصی می بینیم، سبزی روی همه صخره های کف دریا را پوشانده ، یک جلبک که به خاویار سبز معروف است.

این یک گونه شناخته شده است که معمولا در استرالیا پیدا می شود.اما حالا بخشی از پوشش طیبعی این ناحیه است.”

به نظر او این یک مشکل جهانی است. جهانی شدن بعضی از گونه ها که سفر می کنند و پوشش طبیعی غالب یک منطقه می شوند.

نمونه دیگر این تغییرات ماهی کوتر یکی از انواع ماهی های بومی بندر Port-Cros در جنوب فرانسه است. حالا این ماهی درهمه جا پیدا می شود. براساس گفته این دانشمند، این گونه مهاجمی نیست. بعضی از گونه ها بعد از ورود به یک محیط ، در آن ادغام می شوند. او می گوید دریای مدیترانه دریای مهربانی است نه تنها با انسانها بلکه پذیرای موجودات آبزی نیز هست.

در پایان جو هرملین می گوید: “من به خودم می قبولانم که چیزی در این دریا برای همیشه جا خوش نکرده یا از ان سواستفاده نمی کند. هیچ چیزدرآن زیر، ثابت نیست، مثل زندگی . گونه ها بطور طبیعی تکامل پیدا می کنند و در کنار آن، با تاثیراتی که بشر در زندگی آنها دارد نیزتغییر وانطباق می یابند.”

Underwater pictures courtesy Gilles Esposito (Parc National Port-Cros), Phillipe Mathieu

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش سازمان جهانی هواشناسی: رکورد روزهای به شدت گرم در اروپا سال گذشته شکست

سیل دبی نتیجه تغییرات آب و هوایی بود یا باروری ابرها؟

سال ۲۰۲۳ رسما گرم‌ترین سال تاریخ کره زمین شد