Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

الهام دادن به کودکان

الهام دادن به کودکان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گفته می شود سال های اول زندگی کودک مغز در نهایت رشد است. به همین دلیل، یادگیری در این سالها بسیار مهم است زیرا این شالوده رشد شخصی و اجتماعی انسان را تعیین می کند.

در آلمان، کودکستانها محلی به مراتب مهمتر از جای بازی است. برخی از آنها بازی را با فنون یادگیری همراه می کنند تا کودکان را آنطور که خودشان می خواهند تشویق به باز کردن درهای دانش کنند. کودکستان “ ویزن گرون” یکی از نمونه های آن است.

کودکستان پیشرفته در آلمان

آلمان کشوری است که نظر کودکستان بار اول حدود یکصد سال پیش در آنجا متولد شد.

در کودکستان “ ویزن گرون” در “فرایبورگ” هرگز آزمایشهای علمی برای کودکان زود و پیش از موقع تلقی نمی شود. کودکان با بازی با رنگ غذا، کاغذ، آب و قند نخستین قوانین فیزیک را بدون آنکه تئوری های بی ربط آنها را گیج کند، فرا می گیرند. یاد گیری از طریق بازی….

یکی از آموزگاران این کودکستان می گوید:

“ این یک روند تازه در کودکستانهاست که در آن کودکان با دنیایی که اطرافشان را گرفته آشنا می شوند تا آنرا بهتر بفهمند. بسیاری از کودکستانها این روش را بکار می برند….تجربیاتی که بخشی از زندگی روزمره است.”

در این کودکستان از متد موسوم به “مونتسوری” استفاده می شود که ایده اصلی آن احترام به انگیزه طبیعی کودک برای یادگیری است. آموزگار تنها گاه بگاه با کودکان که همه وسائل مثل قلمو و رنگ برایشان مهیاست، تبادل نظر می کند.

معلمشان می گوید:

“وقتی کودک مشغول نقاشی است، کسی به او نزدیک نمی شود که بگوید درست می کشد یا نه، یا چطور نقاشی اش را بهتر کند. کودکان گوشه خود را دارند و کسی کارشان را قضاوت نمی کند. وقتی کودکان به من می گویند: چطور کشیده ام، خوب است؟ من می گویم : تو خودت چه فکر می کنی؟ و او می گوید: خوب است… و بر کارشان به این ترتیب صحه می گذارند. این درست خلاف آن چیزی است که در مدارس دیگر و در دنیای بزرگتر ها اتفاق می افتد.”

از علم فیزیک تا هنر و موسیقی، یادگیری باید با احترام به قابلیتهای درونی کودک انجام شود بدون آنکه بروی او فشار یا تحمیلی گذاشته شود.

یادگیری با انجام کار و بازی و نه از طریق درس دادن.

یادگیری از طریق تماس و بازی با والدین

ثابت شده است که ارتباط و بازی میان کودک و والدین تاثیر مهمی بر رشد فکری کودکان دارد. در استانبول درترکیه، بنیاد مادر و کودک به مادران یاد می دهد چطور راه را برای پرورش توانایی یادگیری کودکانشان هموار کنند.

در ترکیه، بعلت وسع مالی محدود مردم، تنها نیمی از کودکان به کودکستان می روند.

هفته ای یکبار، گروهی از ماردان کم بضاعت به کلاس درس یک کارشناس در بنیاد می روند و نیز جزوه هایی دریافت می کنند که به پرورش کودکانشان کمک کند. همچنین در بحث های جمعی هم شرکت کمیکنند تا از مسائل تربیتی اشان بگویند. نتیجه، هم برای آنها و هم کودکانشان مفید است.

بکی از مسئولین بنیاد می کوید:

.

“این فضای اطراف کودک و انگیزه ها و وسیله های اطرافش است که در یاد گیری او نقش بازی می کند. اینهاست که به او کمک می کند به حداکثر توانائیش برای یادگیری دست یابد. به همین دلیل بنیاد ما تصمیم گرفت که بروی مادرها تمرکز کند و به آنها یاد بدهد چطور محیط لازم را برای کودکانشان قبل از مدرسه فراهم بیاورند. این متد کم خرج و بسیار مفید است. کودکانی که در سالهای نخست در محیطی درست بار آمده اند، توانایی بیشتری برای رفتن به دانشگاه، ادامه تحصیل و گرفتن مساغل بهتر دارند، اعضای اقتصاد مدرن و با کامپیوتر آشنا هستند.”

برنامه هایی که این بنیاد در اختیار والدین کم بضاعت می گذارد، بخشی از عدم تساوی آموزشی میان طبقات فقیر و غنی جامعه را تعدیل می کند. این برنامه در هشت کشور اروپایی و چند کشور خاور میانه نیز به اجرا گذاشته شده است.

موزش کودکان زیر پنج سال در هند

در نواحی فقیرتر هند، کودکان زیر پنج سال به کودکستان نمی روند. یک ان.جی.او بنام “بالوادی” به این کودکان کمک می کند نخستین گامها را در راه آموزش صحیح بردارند. یکی از کارشناسان مراکز آموزشی “بالوادی” در ایالت “تمیل نادو” می گوید:

“در مرکز “کمک به هند“، آموزش یکی از مهمترین مسائل مطرح برای ما است. “بالوادی” نخستین گام در راه آموزش کودکان سه تا پنج ساله است. من معتقدم این بهترین راه حل برای چالشهایی است که هند با آن روبروست.”

آموزشگاههای “بالوادی” بیشتر در نواحی روستایی مستقر است تا کودکان را برای آغاز مدرسه آماده کند.

کودکان تا ساعت یک بعد از ظهر با مهارتهای مختلف آشنا می شوند و در پنج سالگی “بالوادی” را با زمینه ای مناسب برای ورود به مدرسه ترک می کنند. آنها زندگی موفقتر از والدینشان خواهند داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سبقت هند از چین در صدر؛ چند دانشجوی ایرانی در آلمان مشغول به تحصیل هستند؟

سال تحصیلی افغانستان بدون حضور بیش از یک میلیون دختر آغاز شد

«دانشگاه‌های خصوصی نمی‌خواهیم»؛ دانشجویان یونان خشمگین از تصمیم پارلمان با پلیس درگیر شدند