Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آموزش و مهاجرت: سوئد، کره جنوبی و ایتالیا

آموزش و مهاجرت: سوئد، کره جنوبی و ایتالیا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نقل مکان به یک کشور دیگر، همیشه یک چالش است. برای آوارگان، تطبیق با یک فرهنگ جدید بسیار دشوار است بویژه در زمینه های آموزشی. آموزشگاهها می توانند با ترغیب کشور میزبان به بردباری و کمک به مهاجران برای آشنا شدن با محیط جدید، به این روند کمک کنند.

حدود 25 درصد مردم سوئد خارجیند. در محله ای در حومه استکهلم به نام “رینک بی“، نود درصد ساکنان آن غیرسوئدی هستند. آموزشگاههای این منطقه نمونه هایی هسنتد در تطبیق موفقیت آمیز خارجیها با محیط نو و آموزش برتر.

مدیر مدرسه، که خود فنلاندی است، بیست سال است که در این مدرسه درس می دهد. قبلا مقامات مسئول قصد داشتند این مدرسه را تعطیل کنند. بازماندن مدرسه را بعنوان یک چالش به او پیشنهاد کردند که پذیرفت. وی می گوید:

“مدرسه از میان رفته بود و بر در و دیوارهایش شعار و نقاشی کشیده بودند. شانزده نفر از آموزگاران مدرسه را ترک کرده بودند. بازسازی مدرسه، برقراری نظم و بوجود آوردن امید به آینده در کودکان، یک چالش بود. کودکان مهمترین اعضای جامعه اند و اگر به آنها اعتماد به نفس و اعتماد به آینده داده نشود، موفق نخواهند شد.”

امروز این آموزشگاه نمونه ای است از کیفیت آموزشی برتر. شاگردان آن بهترین نمره ها را در رقابت های بین المللی ریاضی می گیرند و برندگان جایزه ادبیات نوبل همه ساله از آنها دیدن می کنند. مدیر مدرسه می گوید یادگیری زبان کلید موفقیت است.

آموزش کودکان مهاجر در کره جنوبی

برای صدها کودک کره شمالی که برای مطالعه به کره جنوبی می روند، مسافت کوتاه است، اما شکاف فرهنگی بسیار وسیع. برخی از آنها هرگز از کامپیوتر استفاده نکرده اند . در آموزشگاه “یومی یونگ” به آنها کمک می شود خود را با محیط جدید وفق دهند و کمتر احساس تنهایی کنند.

کودکان در این آموزشگاه یاد می گیرد چطور در دنیای مدرن زندگی کند و آینده شان را بسازد. در بدو ورود بیشتر آنها نمی دانستند چطور از کامپیوتر استفاده کنند و حتی چطور بنویسند و بخوانند.

بسیاری از آنها در کره جنوبی تنها هستند. می ترسند چهره هایشان را در دوربین نشان دهند زیرا ممکن است خانوادهایشان به دردسر بیفتند. اما اینها احساس تنهایی نمی کنند چون از حمایت عاطفی آموزگاران و همشاگردیهایشان بهره مندند.

آموزش پناهندگان در ایتالیا

در برخی بخشهای جنوب ایتالیا، برخی شهر ها و روستا ها با مهاجرت جوانان تبدیل به شهر ارواح شد. در یکی از این شهرکها، بنام “ریاچه” تنها مدرسه روستا بعلت نبود دانش آموز در حال تعطیل بود که شهردار آن با دعوت از پناهندگان “کرد” آنرا از انزوا نجات داد.

تنها هفتصد نفر از جمعیت شهر “ریاچه” مانده بود. مثل بسیاری از شهرهای جنوب ایتالیا که ساکنانش مهاجرت کرده اند، در “ریاچه” تنها سالمندان آن مانده بودند و تنها آموزشگاه آن رو به تعطیل بود.

ده سال پیش، یک کشتی حامل سیصد پناهنده کرد در نزدیکی “ریاچه” لنگر انداخت. ساکنان “ریاچه” درهای خانه های متروکه را به روی آنها گشودند و دهکده بار دیگر زنده شد. شهردار “ریاچه” می گوید:

“برای من و ساکنان ریاچه مثل این بود که کسی در خانه مان را بزند. می توانستیم بگوییم نمی خواهیم … به آنجایی که از آن آمده اید، برگردید. اما ما درها را بروی آنها گشودیم و تنها پرسیدیم :“چرا“؟ در پس این پرسش، دنیای دیگری کشف کردیم…دنیای بی عدالتی، خشونت و جنگ. این آگاهی، وجدانمان را لرزاند.”

دبستان دهکده دوباره گشوده شد. از سی و شش دانش آموز آن، بیست و چهار نفرشان خارجی اند. آموزگار این کودکان می گوید:

“آنچه مرا تحت تاثیر قرار داد، یک کودک افغان بود. او به من گفت: “در کشورم جنگ است”… و بعد بلوزش را بالا زد . گفت:“ببین ، بمب”…روی شکمش جای زخم بود. تکان خوردم”.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادعای وزیر مجارستان برای امور اتحادیه اروپا: تامین امنیت اروپا بدون تعامل با روسیه ممکن نیست

کارت زردی به اوربان برای دیدار با پوتین؛ آیا ریاست دوره‌ای مجارستان بر اتحادیه اروپا تعلیق می‌شود؟

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام