Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نظرات وزیر خارجه ایتالیا در باره مساله لیبی، مهاجرت و اتهام علیه برلوسکونی

نظرات وزیر خارجه ایتالیا در باره مساله لیبی، مهاجرت و اتهام علیه برلوسکونی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با بالاگرفتن بحران در لیبی و بی ثباتی در منطقه، نگرانی از موج فزاینده مهاجرت ازجنوب مدیترانه به اروپا افزایش یافته است. در این میان ایتالیا بدلیل سابقه استعماری و روابط مستحکم تجاری با لیبی نقش برجسته ای دارد. به این بهانه گفتگویی داریم با فرانکوفراتینی، وزیر امور خارجه ایتالیا و از او بیشتر در این مورد می پرسیم.

یورونیوز: آقای وزیر، معمر قذافی می گوید که تا پای جان مقاومت می کند و این در حالیست که مزدوران او حداقل هزار نفراز مردم لیبی را قتل عام کرده اند. به نظر می رسد سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا بواسطه نزدیکی اش با شخص قذافی، مایل نیست موضع شفافی اختیار کند اما در عوض دیکتاتور لیبی می گوید که ایتالیا اسلحه تظاهرکنندگان را تامین می کند.

فرانکو فراتینی: این مسئله حقیقت ندارد و ما هیچ اسلحه ای در اختیارتظاهرکنندگان و یا هیچ گروه دیگری در لیبی نگذاشته ایم. این هم انصاف نیست که بگوییم ایتالیا در مخالفت با رژیم قذافی موضعی نگرفته است. ما همان موضع اتحادیه اروپا و جامعه بین الملل را داریم که خونریزی های اخیر لیبی را بشدت محکوم کرده و خواستار متوقف شدن خشونت ها شده اند.”

یورونیوز: آقای وزیر، فکر می کنید قذافی قصد دارد یک بار دیگر با یادآوری گذشته و دوران استعمار و تسلط ایتالیا بر این کشور، احساسات ملت لیبی را به وجد آورد؟ یا با القاء کردن اینکه در صورت سقوط او، هزاران هزار لیبیایی به ایتالیا و اروپا وحشیانه هجوم می آورند، کشورها ی غربی را تهدید کند؟

فرانکوفراتینی: ما حقیقت دوران استعمار که مصائب فراوانی بر ملت لیبی تحمیل کرده است را انکار نمی کنیم ولی در عین حال، این ادعا را که ایتالیا و ایالات متحده دو کشوری هستند که در امورلیبی دخالت دارند، رد می کنیم. ما بمنظور حصول اطمینان از توقف فوری خشونت ها در لیبی همکاری خود را با جامعه بین الملل ادامه می دهیم.

یورونیوز: اما آقای وزیرفکر نمی کنید که علیرغم دوستی و روابط تجاری بالای ایتالیا با لیبی، زمان دوستی با این رژیم یه سر آمده است و باید در آن تجدید نظر کرد؟

فرانکوفراتینی: امضای قراداد دوستی با لیبی به تصویب پارلمان ایتالیا رسیده است و قطعا در آن منافع ملی کشورمان مد نظر بوده است. باید ببینیم در آینده چه اتفاقی می افتد. امیدوارم که سرانجام یک سری گفتگوهای ملی در لیبی شروع شود و بالاخره صدای مردم شنیده شود و خشونت ها پایان بگیرند. این خواسته جامعه جهانی و ایتالیاست.

یورونیوز: چگونه ممکن است که انقلابهای بزرگ منطقه از تونس و مصر گرفته تا لیبی را که امکان دارد به الجزایر و مراکش هم سرایت کند، هیچکس پیش بینی نکرد؟ مسئله ای که می تواند تمام مدیترانه را تحت تاثیر قراردهد.

فرانکوفراتینی: تا دوماه پیش دنیای غرب فقط حفظ ثبات و منافع اقتصادی خود را در منطقه جستجو می کرد و قاعدتا هیچکس به این تقاضاهای مردمی که ریشه در دیدگاههای اجتماعی مشترک دارد، توجهی نمی کرد. سرعت تغییرات هم که اصلا قابل پیش بینی نبود. اتفاقات بقدری سریع روی دادند که هیچ دولتی و از جمله ایتالیا آمادگی واکنش در برابر آن را نداشتند. تحلیلگران و کارشناسان دنیای عرب هم غافلگیر شدند. بنابراین تا اواخر دسامبر و شاید اوایل ژانویه هیچکس نمی دانست اوضاع اینچنین می شود.

یورونیوز:خوب. از امروز تا پنج سال آینده چه؟ چه اتفاقی می افتد؟

فرانکوفراتینی: من نمی دانم چه باید بگویم ولی به هرحال ما بدون اینکه بخواهیم دخالت کنیم، باید کمک کنیم تا دوران انتقال در این کشورها صورت گیرد. تنها آنهایی که با واقعیات دنیای عرب آشنا نیستند، ممکن است اعتقاد داشته باشند که دستورات از رم، بروکسل و یا واشنگتن صادر می شود. چیزی که من به آن اعتقاد دارم و مورد تایید بسیاری از سران دنیای عرب هم هست: این است که ایتالیا همیشه آمادگی داشته به دیگران یاددهد، به آنها گوش دهید و سپس کمکشان کند. راه درست این است.”

یورونیوز: روشن است که با این شرایط موجی از مهاجرت از کشورهای شمال آفریقا به سمت اروپا را شاهد خواهیم بود. اومبرتو بوسی، رهبر لیگ شمال ایتالیا هم تایید کرده که ایتالیا باید از فرانسه و آلمان بخواهد که پذیرای پناهندگان باشند. درست است که این فقط یک احتمال است ، اما واقعیت این است که مقصد اولیه پناهجویان جزیره لامپدوزای ایتالیاست، پس نقش اتحادیه اروپا در این بین چه می شود؟

فرانکوفراتینی: متاسفانه ما در این مورد پاسخ منسجم و قانع کننده ای از طرف بروکسل نشنیده ایم. ما مصرانه از اتحادیه اروپا خواسته ایم تا فورا مداخله کند، چرا که این موضوعی خاص ایتالیا و سیسیل نیست و مربوط به کل اروپا می شود. ایتالیا نمی تواند به تنهایی ازپس دویست سیصد هزار نفری که می خواهند خود را به شمال ایتالیا برسانند، بربیاید و از همه آنها پذیرایی کند. همه کشورها و اتحادیه اروپا باید همکاری کنند. در غیر این صورت مسئله خیلی ساده است: بحران همه جا را فرا می گیرد. نمی توان اصل همبستگی را که برپایه آن در سال 1957 اتحادیه شکل گرفت را نادیده گرفت. این مسئله یکی از نیازهای اساسی اروپاست. ما ایتالیایی ها سعی می کنیم که این اتقاق روی ندهد ولی در هر حال مسئول اصلی این موضوع، اروپاست.

یورونیوز: شما که زمانی معاون کمیسیون اروپا بوده اید، فکر نمی کنید که این سیاست تقابل بروکسل با ایتالیا، برآمده از این مسئله باشد که کشورهای اروپایی باید با کشوری گفتگو کنند، که قرار است نخست وزیر خود را در ماه آوریل محاکمه کند؟

فرانکوفراتینی: سابقا که اتحادیه اروپا اینگونه عمل نمی کرد. طبیعی است که نسبت به سیاست داخلی ایتالیا توجهاتی وجود داشته باشد. ما فکر می کنیم که دولت ایتالیا از تمام حقوق، مشروعیت و اکثریت پارلمانی برخورداراست و این مسئله به ما اجازه می دهد، سیاست های خود را عملی کنیم.”

یورونیوز: صادقانه، شما اصلا ناراحت نیستید که چندین ماه است تیتراول تمام روزنامه های دنیا شده است: شبهای برلوسکونی وروابط جنسی او؟

فرانکوفراتینی: من به بسیاری از وزرا و همکارانم که این اتهامات را خوانده اند گفته ام که افشای چنین اطلاعاتی در بسیاری از کشورها مجازات های سنگینی در بر دارد اما در ایتالیا تجاوز به حریم خصوصی افراد مجاز است و نسبت به آن سختگیری نمی شود و چه بسا تشویق هم می شود. در بخش وسیعی از دنیای غرب پرداختن به این امور جرم است و این پاسخی است که در این مورد به همکاران اروپایی ام می دهم.

یورونیوز: متشکرم آقای وزیر.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست گروه۷ با طعم «استقراض به اوکراین»؛ «یکه‌تازی» ملونی همزمان با «افول» ماکرون و سوناک

زن ایتالیایی که در مجارستان با خطر زندان روبرو بود با پیروزی در انتخابات پارلمان اروپا مصونیت یافت

جزئیات توافق ایتالیا و آلبانی بر سر مهاجران چیست و هدف اتباع چه کشورهایی است؟