Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آلمان کمک هزینه های دانشگاههایش را کاهش نمی دهد

آلمان کمک هزینه های دانشگاههایش را کاهش نمی دهد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پرداخت هزینه دبیرستان و دانشگاه در اروپا بصورت یک مسئله عمده درآمده است. بحران اقتصادی جهان و کمبود سرمایه، کمکهای دولتی را دشوار ساخته است. برخی دولتها برای صرفه جویی در هزینه های دولت، اصلاحاتی اعمال کرده اند که به معنی افزایش سهم پرداختی دانشجویان است. افزایش شهریه ها یکی از اقدامات دولت بریتانیا است که با اعتراض شدید دانشجویان انگلیسی روبرو شده است. جهان دانش به انگلیس رفته است:

در انگلستان، شهریه دانشگاهها تا 9 هزار پوند در سال بالا رفته است. به عبارت دیگر، دانشجویان برای دوره سه ساله دانشگاه باید بیست و هفت هزار پوند یعنی سی و پنج هزار یورو بپردازند. این افزایش ناگهانی بسیاری از جوانان را به اعتراض به خیابانها کشاند.نماینده اتحادیه دانشجویان انگلیس می گوید:

“من قویا معتقدم که آموزش در کشور باید رایگان باشد. این جزئی از خدمات دولتی است و باید از محل مالیات ها تامین شود. همه باید بتوانند بر حسب استعدادشان و نه توانائی جیبشان، آموزش ببینند.”

مقام مسئول آموزش عالی در بریتانیا می گوید:

“تعداد متقاضیان تحصیل در دانشگاه افزایش می یابد و همراه آن این سئوال مطرح تعداد متقاضیان دانشگاهها افزایش می یابد. چگونه باید هزینه اینها پرداخت شود. این هزینه ها از منابع مالیاتی تامین خواهد شد، اما وقتی فارغ التصیلان دارای مشاغلی با درآمد بالای بیست و یک هزار پوند شدند، باید این وجوه را به مردم بازگردانند.” اما از آنجائیکه دانشجویان باید برای مخارج روزمره اشان هم از دولت وام بگیرند، مجموع بدهی اشان در پایان دوره دانشگاه بالغ بر50 هزار پوند می شود. این مبلغ برای دانشجویان طب و دامپزشکی بیشتر است. سردبیر آموزشی نشریه “ایندیپندنت” می گوید:

“ سیاست های جدید دولت دانشگاههای ما را در ردیف گرانترین دانشگاههای دولتی در غرب قرار می دهد”.

این معترضین می گویند تحصیل در دانشگاه تنها در اختیار طبقه مرفه قرار خواهد گرفت که عناصر ارزشمند جامعه تلقی خواهند شد.

به ایتالیا برویم

ایتالیا هم با مشکلات عمده ای در راه پرداخت کمک هزینه های آموزشی روبروست. در سالهای اخیر، دولت بیست درصد از بودجه کمک به دانشگاهها کاسته است. این و دیگر کاستی ها در کمک به آموزش موجب اعتراض شدید دانشجویان و کارکنان دانشگاهها شده است.

پشت بام دانشکده معماری دانشگاه رم صحنه اعتراض علیه اصلاحاتی بود که به دانشگاه به دیده یک نهاد بازرگانی می نگرد. اساتید دانشگاه تحت نظارت یک شورای ملی کار خواهند کرد که با ارزیابی کار دانشگاه مقدار کمک هزینه دولت به آن را تعیین می کنند.

کمک شهریه دانشجویان هم به دستاوردهای تحصیلیشان بستگی خواهد داشت و نه وضع مالی خانواده اشان. از آن مهمتر، به کارکنان دانشگاهها تنها قرادادهای کار موقت داده خواهد شد. یکی از محققین دانشکده معماری رم می گوید:

“ آموزش یک محقق 250 هزار یورو هزینه دارد. اگرآنها برای کار به خارج بروند، تمام مزایای آن آموزش و ده برابر هزینه آن به کشور دیگری می رود. این قانون موجب فرار مغز ها از ایتالیا می گردد”.

در ایتالیا این اصلاحات با یک کاهش بیست درصدی در بودجه آموزشی دولت همراه بوده است.

آمارها حاکی از آنند که از هر پنج جوان میان پانزده تا بیست و نه سال، یعنی دو میلیون نفر، نه درس می خوانند و نه شاغلند.

آموزش عالی در آلمان

در حالیکه برخی کشورهای اروپایی بودجه آموزشیشان را کاهش می دهند، آلمان همچنان به کمکهای دولتی قابل توجه اش به آموزش ادامه می دهد. موفقیت اقتصاد آلمان به کیفیت علم و تحقیق ملتش بستگی دارد و کشور نمی تواند در این زمینه از رقبایش عقب بماند.

دانشگاه هایدلبرگ قدیمی ترین دانشگاه آلمان ،625 سال قدمت دارد. ورود به این دانشگاه به توانایی متقاضی بستگی دارد و نه وضع مالیش زیرا دولت آلمان به دانشجویان کمک هزینه چشمگیر و وام بدون بهره می دهد. شهریه پانصد یورویی دانشگاه برای هر ثلث، در میان پایین ترین شهریه ها در اروپاست.

با وجود این، تنها چهل درصد از 28 هزار دانشجو در هایدلبرگ شهریه می پردازند. سایرین، از کمک هزینه های دولت برای شاگردان جدی از خانواده های کم درآمد استفاده می کنند.

هزینه اداره دانشگاه هایدلبرگ سالیانه 540 میلیون یورو است. یکصد و هشتاد میلیون یوروی آن از کمپانیها و بنیاد های خصوصی تامین می شود. دانشگاه هایدلبرگ نمونه آن است که کیفیت بالای علم بدون سرمایه گزاری سنگین امکان پذیر نیست. در آلمان این ممکن شده است زیرا دولت و بخش خصوصی در این زمینه با یکدیگر همکاری می کنند.

و این بود این شماره جهان دانش. هفته آینده با مطالب دیگری از سراسر جهان بر می گردیم. برای دیدن برنامه های ما به سایت یورونیوز دات نت اسلش جهان دانش سر بزنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شاهزاده ویلیام میزبان جشن تابستانی سلطنتی در کاخ باکینگهام

بریتانیا بیش از ۵ هزار پناهجو را تا پایان سال جاری میلادی به رواندا می‌فرستد

بافتنی‌های پشمی مادربزرگ ۹۴ ساله و شگفتی‌هایش